Kuidas taas leida turvalisus olla mina ise?

Elu üks suurimaid väljakutseid on jälle usaldada, kui oled haiget saanud, valusalt pettunud, abitult elu hammasrataste vahele jäänud. Kust leida see jõud ja tunne, et sa saad ja julged uuesti kogu südamest proovida, ennast avada ja elu usaldada? Taas uskuda, et võidki loobuda kõigist ühiskondlikest maskidest, olla siiras ja vahetu. Kogeda, et julged ennast avada teistele inimestele, taas uskuda armastusse. Tunda oma tundeid, väljendada oma mõtteid, unistusi ja soove, teha ja valida endale meeldivaid tegevusi, töökohti ja suhteid, kirjutab Terje Pällo lehel Holistika.ee.

Esimene samm iseendaks olemise poole on ausus. Tingimusteta ausus ennekõike iseendaga, küsides mis päriselt sinu elus toimub, mida sa tegelikult oma hinges tunned, soovid ja koged. Peale seda saab mõista, et pole vaja oma tundeid ja emotsioone karta, varjata, olematuks teha. Pigem on turvaline ja hea nendega tuttavaks saada, neile hoitud ruumis otsa vaadata, neid päriselt tundma õppida. Selliste sammude tegemisel mõistad, et ükski tunne pole tegelikult hea ega halb ning sina ise sellisena nagu sa kõiges oled, ongi hästi. See, et sa oled varem haiget saanud, raskeid kogemusi läbi teinud, keerulistesse olukordadesse sattunud, ei muuda sind valeks või kuidagi vähemaks.

Vastupidi, haavatavus on sinu tugevus. Kui julged olla päriselt aus, endale ja teistele oma lugu jagada, südamest asju teha ja tõeliselt endaks olla, siis hakkavad juhtuma imed. Peagi jõuad kohta, kus mõistad, kui vabastav ja turvaline on olla üdini aus, olla päriselt sina ise. Tegelikult ei pea me kõik ühte vormi mahtuma, sarnased olema. Elu vajab sind ja sinu ainulaadsust, unikaalsust. Elu ootab sinu imelist kogemuste pagasit, sinu ilusat hinge ja säravaid isikuomadusi. Just sinu enda lugu koos kõigi värvikate detailidega ongi põnev ja ilus. Ära peida end maailma eest ja julge eristuda! Igast sinu kogemusest saab õppida ja areneda. Sellest saab sinu kullavaramu ja võimalus teisi mõista, aidata, veelgi paremaid lahendusi luua.

Sina lood oma elu ja sul on võimalik seda ka oma soovide järgi kujundada. Kõiki olukordi ja tundeid saab muuta. Oluline on märgata, et sina ei ole sinu emotsioonid. See, et sa vahest tunned viha, kurbust, pettumust, rõõmu või kergust, ei tähenda, et sina ise seda oled. Need on vaid emotsioonid, mis tulevad ja lähevad ning mida saad õppida teadlikult märkama ja juhtima. Nii muutub sinu elu ning sa ise otsustad, kuhu läheb sinu fookus, mida lood oma ellu.

Oleme harjunud pöörama palju tähelepanu välistele asjadele, füüsilisele väljanägemisele, saavutustele ja töötulemustele, sest nii on meid õpetatud. Aga kui palju sa väärtustad sissepoole vaatamist, kui palju tunnustad kellegi hingesoojust, igapäevast heatahtlikkust, sisemist puhtust ja tasakaalu? Väga tervendav on märgata omaenda minapilti. Millist lugu sa endale ja ka teistele endast ning oma kogemustest räägid? Millise tõlgenduse asjadele annad? Sulle võiks abiks olla pidev harjumus teadvustada ning puhastada oma olekut ja sisemaailma. See on kogu aeg sinuga kaasas ning mõjutab iga tegevust, mõtet ja tulemust.

Me teame, mis on füüsilise keha hügieen, inimesed on harjunud ennast regulaarselt pesema, toitumist jälgima ja trenni tegema. Aeg on sealmaal, et õppida ka emotsionaalse keha eest hoolitsema, oma mõttemaailma teadlikult märkama. Inimeste eluiga pikenes, elu kvaliteet ja tervis paranesid hüppeliselt, kui mõisteti hambapesu olulisust. Sama drastiline ja fundamentaalne muutus saab toimuda, kui mõistad oma emotsioone ja oma meele tegevust ning oskad neid juhtida. Iseendas saab tasakaalu luua sõltumata välistest sündmustest. Võta oma elu juhtpult enda kätte ning leia rahu iseendas.

Kui elad siiralt ja avatult, elad puhast elu iseennast usaldades, saad sama pakkuda ka oma oma lähedastele, oma lastele ning kõigile teistele. Too igasse päeva rohkem lihtsust, helgust ja rõõmu, toetust, heatahtlikkust ja ühte hoidmist. Loome koos siinse toimimise palju ilusamaks ja soojemaks meile kõigile. Elus saab olla päriselt südamest õnnelik, see on iga inimese õigus ja võimalus. Kui üksi on raske esimesi samme teha, siis leia usaldusväärne toetaja või terapeut, kes saab sulle abiks olla. Koos on lihtsam! Hea on teada, et on olemas turvalised kohad ja inimesed, kellega võib päris üdini aus olla ning endasse vaatamisel ja enda avamisel teha esimesi või järgmisi samme. Hea on saada toetust ja julgustust ning kogemust, et see kõik viib lähemale iseendale ja õnnelikule elule.

Autor: Terje Pällo, www.terjepallo.com

Allikas: Holistika.ee

Seotud