Kuidas parandada keskendumisvõimet?

Kõlab nii, nagu oleks keskendumisvõime parandamiseks vaja mingit keerulist programmi, aga tegelikult on paar väga lihtsat nippi, kirjutab ajuteadlane Jaan Aru raamatus „Kriis – Mis siis!?“.

Esimene nipp on selline, millega saab igaüks hakkama: pange kõik seadmed kinni. See kõlab nii labaselt, et seda on lausa tobe öelda, aga inimestel on teatavasti telefonides igasugused notification’id. Mõnele sõbrale ütlen tihti, et kuule, kas sa palun paneksid kinni, see segab mul mõtlemist, kui sul kogu aeg see asi seal kotis piniseb. Ja muidugi arvutis on meil hästi palju igasugu aknaid lahti. Kui tahate keskenduda, siis pange kõik muud asjad kinni ning telefon hääletu peale. See on esimene väga lihtne nipp, mida igaüks suudab teha, aga see juba tegelikult aitab tohutult.

Teine lihtne nipp on see, et tuleb hästi magada. Meie keskendumine on seotud otsmikusagara funktsioonidega ja otsmikusagara piirkond väsib väga kiiresti. Kui te ei ole hästi maganud, siis selle võrra on ka raskem keskenduda.

Kolmas nipp: kui tahate keskendumises paremaks saada, siis tasub seda võtta natukene nagu sporti. Te panete endale kella käima ja esimene kord näiteks üritate saada neli minutit sellist puhast keskendumist, kus ei mõtle mitte millegi muu kui ainult oma töö peale. Järgmine kord üritate juba neli ja pool minutit ja nii edasi. Ühesõnaga, teete sellest enda jaoks sellise väikese spordi.

Juba need kolm nippi aitavad saada paremaks keskendujaks. Esiteks – segajad kinni, teiseks – hästi magada, kolmandaks – teha sellest enda jaoks sport.

Katkend on pärit kirjastuselt Pilgrim ilmunud raamatust „KRIIS – MIS SIIS?!“

Seotud