Kuidas hoida armastust?

Oluline on näha vaeva armastuse ja suhte kestmisel. Ükski armastus ei kasva ise, ta vajab väga palju hoolt ning tööd. Ka armastus on töö – kõige kirglikum ja tänuväärsem töö.

Me kõik otsime armastust, see pole uudis kellegi jaoks. Me kujutame seda ette, soovime ja loodame. Meis elab kujutluspilt – mis oleks siis, kui me ta leiaksime. Me pühendaksime talle kogu aja. Näeksime vaeva ja ehitaksime üles ilusaima armastusloo. Me mõtleme, kuidas hakkaksime hommikuti kallimale võileibu tegema, kuhu peale paneksime südamekujulise vorsti. Me unistame, kuidas oleks pühapäevad muuta perepäevaks. Olla teineteise embuses ning naerda arulagedate filmide üle. Kuidas küll kõik oleks…

Armastus on nagu vananemine. Me võime vaid teiste juttude põhjal ette kujutada, milline see tunne on, või kuidas see kõik välja näeb. Vahel lausume isegi oma vanaemale, et saame aru, mida ta tunneb. Tegelikkuses pole meil sellest õrna aimugi. See kõik jõuab kohale alles siis, kui see olukord päriselt uksele koputab.

Mida tähendab, hoida teise hinge ja südant oma kätel? Hoida seda nii kaua, kuni kätel hakkab kõrvetavalt kuum. Mida tähendab rääkida nii, et keegi tegelikult ka kuulab? Mida tähendab koos kokku kasvamine? Mis tähendab koos kortsude lugemine teineteise näost ning selle kõrval ikka üksteise armastamine? Milline on tunne hoida teineteise kätt jalutades ka siis, kui raske on liikuda, kuid teise toetus aitab edasi sammuda? Mis tähendab mööda vaatamine nii väikestest asjadest, mis tunduvad suured? Mis tähendab lihtsalt ausalt armastada?

Kui sind tabab see suur õnn, siis kuidas seda kõike hoida?

Pea tuleb selge hoida! Tuleb võtta rahulikult ja samas tormiliselt. Kui me armume, siis tahaksime justkui teist inimest tervenisti endale kohe ja praegu. Me tahaksime temaga rääkida koguaeg, kuigi me teame, et nii kaob see põletav huvi, mis peab alguses õhus rippuma. Me soovime koguaeg koos olla, ometigi me teame, et nii kaob vajalik õhk kahe inimese vahelt. Me tahame kõike, aga samas teame, et tark ei torma. Me tahaksime kogeda seda lõõmavat leeki korraga, kuigi teame, et ükski kiirelt kogetud seiklus pole põnev. Loksume joovastava armumise ja tegelikkuse vahel.

Üks armastuse lugu sisaldab nii palju vajalikke osi, et nende loetelu läheks siin väga pikaks. Toon välja olulisemad.

Aktsepteerimine. Teise soovide ja vajadustega arvestamine ning leppimine. See on palju olulisem, kui tunduda võib. Kujuta ette, kuidas toimib üks suhe, kui ei suudeta leppida üksteise soovide, vajaduste, tegemiste, huvide või tunnetega? See suhe oleks varem või hiljem hukule määratud. Armastajad sammuvad ühte rada, kuid suutmata aktsepteerida teineteise vajadusi, jääte alati kahele rajale liikuma.

Väikestest asjadest mööda vaatamine. Vahel teeme me kõik sääsest elevandi. Sääsk ja elevant on väga erinevas suuruses loomad, seega on väikesel ning suurel asjal samuti väga suur erinevus. Meile võivad tunduda väikesed asjad nii suured, et see võib lõhkuda suhte täielikult. Muidugi ei ole väikestel asjadel võime kohe suhet lõhkuda. Väikestest asjadest saavad aja jooksul suured asjad ja nii kuhjuvad ka väikeste asjade pärast ärritumised suureks laviiniks. See laviin vajub ühel päeval suhtesse ning halvab kõik. Seega enne kui ärrituda väikeste asjade üle, on oluline hingata kolm korda sisse ja välja. Teadagi aitab hingamine tuua selguse mõtetesse. Pärast hingamist mõistad, et see oli täiesti tühine asi, mille pärast ärrituda.

Suhtlemine. Suhtlemine ja veelkord suhtlemine. Üks armastus saaks toimida ka vaid kehakeelel ning silma vaatamisel. Tundub see reaalne? Mingil määral. Siiski on niivõrd elulisi ja olulisi asju, mida saab vaid suheldes arutada. Paljud paarid teevad vea ning jätavad välja ütlemata oma tegelikud tunded, vajadused ning mõtted. Need kuhjuvad inimese sees, kuni ühel hetkel ta plahvatab, mis on ka loogiline. Kui palju mõtteid ja tundeid ikka ühe inimese sisse mahub? Seega on oluline roll suhtlemisel. Ükskõik kui valusaks osutub tõde, on oluline see välja öelda, sest tõde ei jää kunagi saladuseks.

Tingimusteta armastus. Kas suudad oma kaaslast armastada ka siis, kui ta otsustab midagi täiesti jaburat ette võtta? Kas sulle on oluline kaaslase õnn ka siis, kui see ei osutu sinu õnneks? Kas suudad võtta oma kaaslast sellisena nagu ta on – kõigi miinuste ja plussidega. Kas suudad oma kaaslase vabaks lasta, kui see teeb ta õnnelikuks?

Tänapäeva kiires, muutuvas ja keerulises ühiskonnas muutuvad ka suhted. Muutuvad pealiskaudsemaks, hapramaks ning lühemaks. On oluline näha vaeva armastuse ja suhte kestmisel. Ükski armastus ei kasva ise, ta vajab väga palju hoolt ning tööd. Armastus on töö. Kõige kirglikum ja tänuväärsem töö.

Autor: Tuuli Mäemat

Vaata kirjastuse Pilgrim kodulehelt ka Miks on armastusest nii raske rääkida?

Suhteterapeut selgitab: millest tekivad suhteprobleemid?

Kui kaks inimest on armastaval viisil seksuaalselt ühinenud, tantsivad kõik energiad nende kehades ja meeltes

Kas tema on see “õige”? Need on 11 märki, mis näitavad, et võid oma kallimaga kasvõi maailma lõppu minna

Seotud

5 praktilist nippi

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.