Kosmosekaevandusfirmad hakkavad asteroididelt maake kaevandama

Kuigi see kõlab pigem ulmekirjanduse kui peatselt tõeks saava tegelikkusena, on juba kaks USA ettevõtet asunud tegema plaane ressursside kogumiseks asteroididelt.

Kontsernid loodavad, et nende algatus rajab teed kogu Päikesesüsteemi hõlmavale ressursivõidujooksule, mis tõotab kujuneda 21. sajandi vasteks ajaloolistele kulla- ja naftapalavikele Maal, vahendab The Daily Telegraph.

Ettevõtted kavatsevad kõigepealt läkitada tillukesed tehiskaaslased asteroidide maavararikkusi kaardistama, seejärel sobivad sihtmärgid Maa orbiidile toimetada ja siin väärismetallidest ja -vedelikest tühjaks teha. Kui plaan peaks tõeks saama, avab see kahtlemata uue peatüki inimkonna kosmoseuuringute ajaloos.

Värskeim uustulnuk asteroidide kaevandamise kiiresti arenevas valdkonnas on ettevõte nimega Deep Space Industries, mis avalikustas äsja auahne kava saata kahe aasta jooksul välja geoloogiliste uuringute tegemiseks vajalikud kosmoseaparaadid ja alustada maavarade ammutamist juba aastal 2020.

See firma kujutab endast nüüd konkurenti ettevõttele Planetary Resources, mis pälvis mullu meedia ohtra tähelepanu tänu muljetavaldavatele investoritele, kelle hulka kuuluvad Google’i asutaja Larry Page, Google’i juhatuse esimees Eric Schmidt ning Oscari-võitjast filmirežissöör ja süvamere-uurija James Cameron.

Maa pinnale asteroide ei toodaks, kuna vastav protseduur oleks ülemäära kulukas. Maavarade utmine hakkab toimuma kosmoses; esimese sammuna eraldatakse asteroididest vedelad ained, millest peaks saama valmistada kütust.

Loe täispikka artiklit ja vaata videoid portaalistForte.

Toimetas Mariann Joonas

Seotud