Kauni naha saladus: ilu algab soolestikust

Nigma Talib tutvustab oma raamatus “Anti-Ageing. Pöördeline teekond särava ja noorusliku nahani” kuidas on seotud meie soolestiku töö, emotsioonid ja naha seisukord.

Iluspetsialist Reet Härmat soovitab: “Tervis ja ilu käivad ilmselgelt käsikäes. Selle raamatu autor Nigma Talib on paljude Hollywoodi staaride nahaarst, kes oskab võidelda kortsude ja stressi vastu õige nahahoolduse ja toitumisega. Sain siit raamatust kinnitust oma oletustele ja hulgi väärtuslikke nõuandeid, mida klientidele jagada. Silmi avav teos sobiks käsiraamatuks nii ilutegijatele kui ka naha- ja perearstidele.”

Pole liialdus öelda, et ma võtan soolestiku ette iga patsiendi puhul, kes minu juurde tuleb. Soolestik on tegelikult kogu keha kontrollikeskus. Kõik, mis on soolestikuga valesti, põhjustab sümptomeid kogu kehas – ja näitab kindlasti varem või hiljem välja probleeme su näol. Et enneaegset vananemist ära hoida, pead hoolitsema oma soolestiku eest. Nagu ma patsientidele ikka ütlen, põhjustab soolteprobleem lõpuks lõualoti. See võib sind üllatada, sest lõppude lõpuks arvab enamik meist, et soolestiku töö on lihtsalt toitu seedida ja jäägid eemaldada. Aga asi on palju keerulisem ja seedesüsteem hõlmab kehas tohutu suure piirkonna.

2014. aastal kasutasid Rootsi Göteborgi Sahlgrenska Akadeemia eksperdid tolle aja kõige arenenumat tehnoloogiat ja said soolestiku mõõtmisel tulemuseks umbes viis meetrit. Kui selle pealispinda saaks eraldi mõõta, oleks see umbes 30-40 ruutmeetrit, ehk siis väikese korteri suurus. Jah, kõik see on sinu kehasse pressitud. Sinu sees, peamiselt jämesooles, elab umbes sada triljonit bakterit. Neid on nii palju, et nad ületavad kümnekordselt su keharakud – kui selle üle järele mõelda, siis tähendab see, et meis on ainult 10 protsenti inimest ja 90 protsenti baktereid. Kui saaks kraapida kõik need bakterid välja ja mingisse anumasse panna, siis kaaluksid nad umbes 1,4 kg. Need tillukesed bakterid on üks meie keha põhilisi kontrollisüsteeme. Need bakterid võivad olla väikesed, kuid nad on väga võimsad. Kui nad on tasakaalus, siis on su tervis ilmselt hea – sul on kerge kaalu hoida ja su nahk näeb välja terve ja nooruslik. Miks? Sest neil bakteritel on otsene roll su naha tervises. Näiteks nad tekitavad ja aitavad sul omandada toitaineid, mida nahk vajab, et end kaitsta ja parandada, ning nad kaitsevad soolestikku, aidates võidelda põletikuga, mis nahka vanemaks muudab. Samuti on neil oma roll naha kaitsmisel – nii nende mürkide eest, mis tekivad meie kehas, kui ka nende eest, mida põhjustavad välised tegurid, näiteks UV-kiirgus ja õhusaaste.

Soolestiku bakterid võivad olla seotud ka aknega, sest soolestik, aju ja nahk tekitavad neuropeptiide, mis mõjutavad rasutootmist. Vene teadlased tegid ühe uurimuse, kus vaadeldi patsiente, kellel oli akne, ja neist 54 protsendil esines soolestikubakterite “puue”. Väga paljud nahaprobleemid võivad olla seotud just selle allikaga.

Tunded – ja palju rohkem kui tunded

Oluline side on ka soolestiku ja emotsioonide vahel – pole juhus, et kui inimene on millegi pärast närvis, kipub tal kõht lahti minema. Aju ja soolestik suhtlevad iga päev tuhandeid kordi. Tegelikult on soolestik su teine aju. See sisaldab umbes 500 miljonit neuronit ja vabastab vähemalt 40 erinevat neurotransmitterit; 95 protsenti keha serotoniinist (hormoon, mis on seotud hea tujuga, aga kontrollib ka soolestiku kokkutõmbeid) on leitud soolestikust. Sul on soolestikus rohkem serotoniini retseptoreid kui ajus. Me teame ka seda, et kui aju saadab signaale soolestikku, siis iga sellise sõnumi kohta saadab soolestik tagasi üheksa sõnumit, mis hõlmavad kõike alates sellest, kui täis on su kõht, kuni selleni, millal on aeg tualetti minna.

Hiljuti avastati, et soolestik võib mõjutada meie emotsioone. Arvatakse, et teatud soolestiku patogeenid toodavad aineid, mis võivad vallandada ärevuse ja isegi depressiooni sümptomeid inimesel, kes neid kannavad. Mulle meeldib väga, kui uuringud ja kliiniline praktika näitavad sama asja, ja aastaid olen ma näinud selle tõendeid. Ma olen sageli leidnud, et patsientidel, kellel on ärevuse ja depressiooni sarnased sümptomid, on ka seedeprobleemid, ja kui jõuame nende põhjusteni, siis kaovad ka ärevus ja masendus.

Kehtib ka vastupidine: kasulikud bakterid aitavad meil luua positiivsemaid emotsioone. Ajakirjas British Journal of Nutrition avaldatud Prantsuse teadlaste uurimus leidis, et naised, kes võtavad toidulisandit, mille nimi on Probio-Stick ja mis sisaldab kaht spetsiifilist bakterit (Lactobacillus Rosell-52 ja Bifidobacterium Rosell-175), tundsid stressiperioodil vähem ärevust. Miks see on oluline? Sest emotsioonid on tugevalt seotud nahaprobleemide ja meie vananemise kiirusega. Üks identsete kaksikute uuring leidis, et see kaksik, kellel oli elus rohkem stressi (valiti kaksikud, kellest üks oli lahutatud ja teine õnnelikus suhtes), nägi välja umbes kaks aastat vanem kui ta õde. Ma olen näinud patsiente, kes näevad oma kronoloogilisest vanusest neli, viis, isegi kümme aastat vanemad välja. Selle põhjuseks on olnud stress, millega nad on läbi elu läinud.

Alkeemia lugemisnurk | Kuidas saada nooruslikku ja säravat nahka ning peatada vananemise märke?

Seotud

5 praktilist nippi kuidas meeleolu tõsta

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.