Kas suhte püsimiseks on oluline seksuaalne sobivus?

Mida teha siis, kui arusaam seksuaalsest sobivusest või lihtsalt seksi headusest on erinev? No ausus ja avameelsus on siin ikka ainuvõimalikud mõistlikud abivahendid. Kõigepealt ausus iseenda vastu, kirjutab Margus Jõemägi raamatus “Elumees ja lõbunaine”.

Täielik seksuaalne mittesobivus on kindlasti olemas, aga ilmselt mitte väga sage nähtus. Täiusliku seksuaalse sobivusega on nii nagu kõigi täiuslike asjadega: teoreetiliselt on see täiesti võimalik. (Armumise perioodil toimiv ebaadekvaatsus ei lähe siinkohal arvesse.)

Mõõdukas seksuaalne sobivus on suure tõenäosusega kõige levinum ja see võimaldab kindlasti igati täisväärtuslikku ja rahuldust pakkuvat kooselu. Tegelikult on selline kooselu isegi harmoonilisem ja tugevamatel jalgadel kui väga heal seksuaalsel klapil põhinev suhe. Kui sinu suhte puhul on just nimelt seks ikkagi see põhiline liim, mis kõike koos hoiab, tasub tähelepanelik olla. Võiks proovida kooselu teisi tahke ka lihvida. Põhjamaa inimestena teame, et lumi tuleb ikka ja jälle maha ootamatult. Sama lugu kipub olema menopauside ja andropauside ja üldse kõikide muutustega, mis meie seksuaalsuses paratamatult toimuvad. Tark oleks lumelabidas enne ära osta, kui hang värava taga on.

Kindlasti ei pruugi seksuaalse sobivusega olla alati nii, et mõlemad pooled näevad seda ühtemoodi. Ilmselt on võimalikud kõik variandid: mittesobiv koos mõõdukalt sobivaga, mõõdukalt sobiv koos väga hea sobivusega ja mittesobiv koos väga hea sobivusega. Paraku on tõesem ikkagi see madalam reiting ehk siis kahe inimese vaheline seks on halb, kui see on vähemalt ühe osapoole jaoks halb. Hea, kui see on mõlema jaoks vähemalt hea. Väga hea, kui see on mõlema jaoks väga hea. Eks me ju tegelikult teame seda. Ja tahame ka kontrollida. Küsimust „Kas sul oli hea?“ oleme küllap kõik kuulnud ja ise küsinud.

Ma räägin siin muidugi kahe päris suhtes oleva inimese vahelisest seksist. Loomulikult on olemas ka variandid, kus ainult üks ongi saaja ja teine lihtsalt annab. Kui andmine on vabatahtlik, küllap saab see osapool siis midagi muud vastu. Harmooniline, mõlemale poolele rahuldust pakkuv ja kauakestev kooselu on sellise tehingu vormis siiski keeruline. Küll mitte päris võimatu.

Harmoonia võib tekkida ka siis, kui ühele pakub rahuldust hea seks, teisele aga hoopis muud asjad. Sageli on siin lahenduseks see, et seksuaalset rahuldust leitakse väljaspool oma suhet. Kui see on vastastikune kokkulepe ja tõesti mõlemale sobib, võib selline kooselu vägagi toimiv olla. Kui seda tehakse aga ühepoolse otsuse põhjal ja salaja, on karile sõit ainult aja küsimus.

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Piret ja Margus Jõemägi raamatust “Elumees ja lõbunaine”. 

Seotud