Kas kuskil on olemas paralleeluniversum, kus aeg liigub tagurpidi?

Meie arusaamise järgi liigub aeg eranditult minevikust tuleviku suunas. Nüüd aga väidavad kolm rahvusvahelist füüsikateoreetikut, et olemas on rohkem kui üks tulevik.

Nende kinnitusel tekitas Suur Pauk kaks paralleeluniversumit: meie oma,
kus aeg liigub pärisuunas (nagu on kujutatud pildil), ning teine
universum, kus aeg liigub tagurpidi. Need

See pilt kujutab universumi arengut alates Suurest Paugust. Punane nool tähistab ajavoolu / NASA

1920ndatel aastatel mõtles Briti astronoom Arthur Eddington välja mõiste “ajanool”, mis kirjeldab aja asümmeetrilist ühesuunalist kulgu. Paljud tänapäeva füüsikud on ühel nõul, et aeg liigub üha kasvava entroopia ehk korrapäratuse, juhuslikkuse ja isegi kaose suunas, üritades nõnda saavutada mingisugust tasakaalu kõige vahel. Vastavalt sellisele termodünaamilisele ajanoolele on kõik pidevas lagunemises. Kui asi ongi nii, siis pidi meie universum algama väga korrapärasest ja madala entroopiaga olekust.

Ent miks oli meie minevikus selline haruldane madala entroopiaga periood? Üks sajandivanune idee, mille töötas välja Austria füüsik

“Selles kahe tulevikuga olukorras on näha kaootilist minevikku arenemas mõlemas suunas, mis tähendab, et sisuliselt tekiks kaks universumit, mis mõlemad paiknevad kummalgi pool seda keskset olekut,” ütles Barbour teadusajakirjale Scientific American. “Mõlemal poolel suudaksid elada ka vaatlejad, kes tajuksid aega liikumas üksteise suhtes vastupidises suunas. Kõik sealsed intelligentsed olendid määratleksid enda ajanoolt kaugenemas sellest kesksest olekust. Nad arvaksid, et meie elame praegu nende kaugeimas minevikus.”

Pildid: NASA Goddard Media Studios (ülemine), APS/Alan Stonebraker – APS Viewpoint (alumine)

Allikas:www.iflscience.com

Tõlkis: Joonas Orav

Seotud