Karastusjoogid – kui tõsiselt nad meie tervist ohustavad?

Mitmeid südamehaiguste ja diabeediga seotud sümptomid, nagu insuliini resistentsus, rasvumine kõhupiirkonnas, kõrge vererõhk ja kõrge triglütseriidide tase ei ole mitte ainult vanemate inimeste probleem, vaid neid haigusi põevad aina enam ka nooremad inimesed.

Ajakirja Pediatrics andmetel on üheks põhjuseks magusate jookide ületarbimine, nimelt limonaadi armastajatel on oluliselt suurem võimalus haigestuda nii metaboolsesse sündroomi kui teistessegi kroonilistesse haigustesse.

Metaboolne sündroom on nn heaoluühiskonna haigus ja selle kaasneb kõrgenenud vererõhk, kõrge veresuhkru tase, liiga kõrged rasvaväärtused veres ja liiga madal hea kolesterooli näit.

Mitmed toitumisnõustajad USAs nõuavad, et koolides lõpetataks limonaadide müümine. Mõni aeg tagasi läbi viidud Penn State University uurimus kinnitab, et vaid üks limonaad päevas võib oluliselt suurendada metaboolsesse sündroomi haigestumise riski.

Üks põhjus, miks limonaadid on nii ohtlikud, on neis kasutatavad magustaja, milleks on kõrge fruktoosisisaldusega maisisiirup, mis muutub rasvaks palju kiiremini kui ükski teine suhkur. Kogu fruktoosi lagundamise koormus langeb sel juhul maksale, mis on eriti ohtlik. Selle tulemuseks on seda tüüpi rasvumine, mille puhul koguneb rasv just kõhupiirkonda (st tekib nn päästerõngas ümber vöökoha).

Uuringus antud toitumisnõuanded soovitavad hoida fruktoosi tarbimise alla 25 grammi päevas. Enamiku inimeste jaoks oleks mõistlik viia fruktoosi tarbimine 15 grammini päevas, sest näiteks valmistoite süües või teisi jooke juues võib saada fruktoosi ka varjatud kujul. Tuleb meeles pidada, et üks väike limonaad sisaldab 40 grammi suhkrut, millest vähemalt pool on fruktoos. Sega ühe limonaadiga on päevane kogus fruktoosi juba ületatud.

Vaadake neid noori, kes on küll muidu piitspeenikesed, aga just vöökoht on justkui “päästerõngas”. See ongi kõige ohtlikum rasvumine, mis oluliselt tõstab südamehaigustesse haigestumise riski. Sellise rasvumise korral ei tule põhjuseid otsida mujalt kui vaadata üle toitumine ja mis ehk veelgi olulisem – joomisharjumused.

Magusad joogid on täna hullemad, kui nad olid algusaegadel. Puhta suhkru asemel kasutatakse nüüd odavamat kõrge fruktoosisisaldusega maisi siirupit, mis on tugevasti töödeldud toode. See on umbes 10 korda võimsam kui puhas roosuhkur. Lisame juurde veel selle, et magusjookide tarbimine on oluliselt suurenenud viimastel aastatel ja saamegi tulemuseks, et nn süütu limonaad ohustab tõsiselt meie tervist.

Olukorra parandamine on lihtne – limonaad tuleks asendada veega.

Lõppkokkuvõttes pole magusjookidest loobumine sugugi nii raske, kui teada, mida pidev tarbimine meie tervisega teha võib.

Väliskirjanduse põhjal (Pediatrics ja Penn State Center for Childhood Obesity Research) kokkuvõtte teinud Kaia-Kaire Hunt

Seotud