Jupiteri suurimal kuul leidub soola, soodat ja salmiaaki

Päikesesüsteemi suurima planeedi Jupiteri suurima kuu Ganymedese jäisel pinnal leidub ka meil Maa peal päris laialt levinud ja tarvitatavaid mineraalsooli ning ka orgaanilisi ühendeid, vahendab Novaator.err.ee.

Ameerika Ühendriikide kosmoseametile NASA kuuluva kosmosesondi Juno pardalt tehtud spektrimõõtmiste põhjal on Ganymedese pinnal tuvastatud muu hulgas naatriumkloriidi ehk keedusoola, naatriumvesinikkarbonaati ehk söögisoodat ja ammooniumkloriidi ehk salmiaaki.

Orgaaniliste ühendite täpset loomust teadlased veel ei tea, kuid paistab, et tegemist on niinimetatud alifaatsete aldehüüdidega, mida tuleb Maalgi rohkesti ette nii looduses kui ka keemiatööstuses.

Mõõtmisi tehti Juno tunamullu juunis toimunud lähimöödalennul Ganymedesest, tulemused on avaldatud ajakirja Nature Astronomy äsja ilmunud numbris.

Ganymedes on suurem kui planeet Merkuur. Teadlasi huvitab väga ta jääkoore all laiuda võiv veeookean või vähemalt hulk suuri järvi.

Soolade ja orgaaniliste ainete olemasolu kohta on vihjeid tulnud varasematestki vaatlustest, sealhulgas NASA kosmosesondi Galileo pardalt ja kosmoseteleskoobiga Hubble tehtuist, kuid nüüd on asi kindlamast kindlam.

Loe täispikkuses artiklit lehelt Novaator.err.ee.

Seotud