Jaan Tätte: rõõm on hinge toit ja elusa elu mõõdupuu

Vilsandil elav muusik ja näitekirjanik Jaan Tätte mõtiskleb oma raamatus “Vaikuse hääl” ka elu elususest ja mõttestamisest ning rõõmust.

Elusa elu mõõdupuu

Elus elu on kõikidel inimestel midagi erinevat. Mina mõõdan elu päevades.

Elusa elu mõõt on üks päev.

See tähendab, et iga üksik päev peab mulle meeldima. Ideaalne oleks, kui ärkan hommikul rõõmuga. Kas siis tahan jätkata seda tööd, mis jäi eile pooleli, või kohata inimest, keda tahan kohata. Või siis tahan näha, mis öösel on looduses juhtunud – kas mõni rändlind on kohale tulnud. Ootan rõõmu igasse päeva. Linnas läks mul see aina raskemaks, seepärast elangi nüüd siin, kus see on väga lihtne.

Rõõm on elusa elu mõõdupuu.

Kui kuu aega on mööda läinud ja sulle ei meenu ühtegi tõsiselt võetavat rõõmu, siis tasub hakata mõtlema, kas sa teed ikka elus õigeid asju. Kas sa äkki teed tööd, mis sulle ei meeldi, ja kus teised mõtlevad, et sa vist ei sobi sinna? Aga kui teed julge sammu, lased lahti, lähed ära, siis korraga saad aru, et sind ootas kogu aeg elu, mis on tegelikult sinu oma. Sinu otsusest võidavad kõik, sest kui sa endale meeldid, meeldid sa ka teistele. Kui sina oled rõõmus, on ka teised sinu ümber rõõmsad. Elu on selleks liiga väärtuslik, et klammerduda valede asjade külge. Rõõmu puudumisega tunned vale asja ära.

Kui sa ei suuda välja mõelda, mis võiks sulle rõõmu tuua, siis meenuta lapsepõlve. Mis sulle siis rõõmu tegi, kui olid kümnene? Või siis, kui olid viisteist? Meenuta, kuidas sa suutsid lapsena rõõmu tunda esimesest sinilillest kevadel. Sinu põhiolemus ei ole kuskile kadunud, ta on lihtsalt natuke ära unustatud, mingid uksed on sassi läinud.

Kui sa oled endale selgeks teinud, kust sa rõõmu ootad, siis märkamatult hakkadki talle lähenema, tasapisi tuleb ta sinu juurde. Sinu rõõm. Kui sa juba kindlalt tead, mida tahad, siis alateadlikult hakkad sa astuma samme, mis viivad sind lähemale. Siit ka uskumus, et kui jõuad soovida midagi, kui täht langeb, siis läheb see täide. See tähendab, et kui sa nii kindlalt oma soovi tead, et jõuad selle soovida murdosa sekundi jooksul, siis sa oled juba teel oma soovi poole.

Rõõm on hinge toit.

Nagu vaimul on vaja valgust, on hingel vaja rõõmu.

Üks märk, kuidas aru saada, kas sa elad elusat elu, on küsimus, kas sa märkad maailma enda ümber. Ma viin inimesi, kes siin käivad, saare kõige ilusamatesse paikadesse, näitan neile enda meelest imet, aga on neid, kes seda ei näe. Nad räägivad ikka tööasjadest, oma probleemidest ja ei märka, kus nad on, nad ei saa aru, et hetkel peaks rääkima vaiksema häälega. Nende elu on hetkel puntras. Tean seda, sest olen seda kogenud.

Autor: Jaan Tätte

Allikas: Jaan Tätte raamat “Vaikuse hääl” kirjastuselt Pilgrim

Kuula ka Alkeemia Akadeemia salvestust Jaan Tättega saates “Hallo, Kosmos!”

Seotud

5 praktilist nippi kuidas meeleolu tõsta

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.