Jaan Krossi 15 populaarsemat tsitaati

Jaan Kross oli eesti proosakirjanik, luuletaja, esseist ja tõlkija. Ta esitati mitu korda Nobeli kirjandusauhinna kandidaadiks. Tema mõtted ja tsitaadid on aegumatud ja hinnatud.

1) Haritud eestlane on nii haruldane asi, et kui ta ka olemas on, peab ta neetult tark olema.

2) Kui sa tahad pidada raudseid põhimõtteid, pead sa olema ise terasest poiss. Ja suutma murda oma põhimõtte aeg-ajalt, mõnikord — krõksti pooleks. Et näidata, et sa oled oma põhimõtte peremees. Mitte oma põhimõtte ori.

3) Liialdus moonutab tõe alati ära. Ka kõige tõesemast tõest jääb alasti narrus järele.

4) Ma ütlen teile: mitte miski ei ole midagi iseenesest. Võtke nuga. Mõrtsuka käes on see tapmise ja kirurgi käes elupäästmise riist. Iseenesest ei ole see mitte midagi.

5) Meid, eestlasi, on niivõrd vähe, et iga eestlase siht peab olema surematus!

6) Tuleks õpetada mitte teadmisi (mis nagunii ununevad), vaid teadmiste omandamise oskust ja õppimisprintsiipe. Ning kujundada iseloomu.

7) Eestlasele on omane endaületusvõime, vana-kreekaliku separaatsuse kõrval (igal saarel oma jumal) säilitab eestlane koostöö võime.

8) Kui palju on maailmas selliseid juhtumeid nagu Eesti puhul, et antakse kaks iseseisvumist ühe inimpõlve jooksul? Tõmmata kaks peavõitu, see on juba midagi väärt.

9) Mul pole kunagi iseenda seltsis igav. Põhiline, millest ma mõtlen ja mida ma ei taha kaotada, on mu rahu. Ma ei taha, et see mult ära võetakse. Selleks, et säilitada oma töövõime, on mul vaja aeg-ajalt ühiskonnast eralduda. Mitte pikalt – ajutiselt.

10) Naiivne oleks uskuda, et meie siinolemise lõpuga lõppeb kõik.

11) Kes midagi tõsiselt tahab, peab selle nimel hoolega tööd tegema.

12) Eesti rahval on õnnestunud oma enam-vähem teadliku ajaloovaatluse toel luua endale võrdlemisi palju kannatanud rahva omamüüt. Iseeneste kujutlust mööda oleme me kõige läbielatu järgi peaaegu et juutidega samal tasemel. Kusjuures me kipume sageli eirama seda, et meie geograafilistel naabritel on läinud üldjoontes niisamuti kui meil.

13) Aeg-ajalt võib lootus olla tõesti kui tilluke tahes, siiski tuleb uskuda jumaliku õigluse taastulekusse.

14) Kas karusell on edasiliikumise vahend?

15) Armastus on kõigest vägevam.

Koostas: Rain Siemer

Seotud

5 praktilist nippi

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.