Infotehnoloogia ennustused uueks aastaks

Kristjan Port kirjutab Apple’i looja Steve Wozniaki ennustustest, kes näeb võimalust, et mobiilsed seadmed muutuvad maailma kaugjuhtimispultideks.

Uuele aastale tehtavad tehnoloogia ennustused meenutavad ajastamise ja regulaarsuse ja mõttekäikude samalaadilisuse tõttu kõikjal kõlama hakanud  jõulumuusikat. Bing Crosby Valgete Jõulude tasemel klassikuid nende seas küll ei ole, aga see eest on palju hooajalisi uustulnukaid.

Steve Wozniak on lõppenud aastal silma paistnud pisikeste Apple nöökimistega (1,2), aga järgnevale aastale ta neid vist ei planeeri, sest tema ennustused räägivad muudest mehe tähelepanu köitvatest nähtustest. Erinevalt lõppeva aasta moekast pilvearvutuse teemast ennustab Apple asutaja, et  domineerima hakkavad suurte andmehoidlate teemad. Mõnes kohas räägitakse, et see nn. suurte andmete maailm hakkab vaikselt muutuma maakera närvisüsteemiks.

Langevad mäluseadmete hinnad ja energiakulutus, otsustamisprotsesse teenindava informatsiooni kasvav integratsioonivajadus ja tõusvas tempos kuhjuvad andmed sunnivad rajama ja arendama suuri, kontsentreeritud andmehoidlaid ja nendega seotud teenuseid. Seejuures pole ainult vaja andmeid kusagil hoida, vaid neist peab tekitama midagi konkurentsis püsimiseks kasulikku. Seetõttu muutub endisest kesksemaks andmete analüüs ja inimkonna profileerimine saab uut hoogu juurde.

Eespool tervishoidu ja turvalisust on rõhk kindlasti kaubanduskeskuse klientide ostude analüüsil, milledest võib välja lugeda rohkem kui klient ise arvata oskaks. Meenutuseks olgu lõppeva aasta varakevadel ähmis üksikvanema juhtum, kelle koju hakkas keset näilist vaikelu saabuma beebitoodete reklaame. Pärast pisikest pahandamist poodnikega selgus siiski uus reaalsus beebiootel teismelise tütre näol. Kassaaparaat oli günekoloogist ette jõudnud. Järgmisel aastal võib olla jõuab isegi mõnest poisssõbrast ette?

Andmekeskuste arengu jõudmine argiteadvusesse on veel seotud juba alanud kuid seni tabude hulka kuulunud tegutsemisviisiga. “Too Kaasa Oma Enda Seade” kajastab kasvavat trendi mille tulemusel tööandja ei ahelda töötajat turvalise lauaarvutiga turvalises sisevõrgus infot vahetavale töökohale, vaid lubab tal töö tegemiseks kasutada enda arvutit ja muid mobiilseid seadmeid.

Vanasti peeti seda keelatud tegevuseks julgeoleku kaalutlustel, sest kes see jaksab iga metsiku arvuti võrku lülimise turvalisusriskidega tegeleda? Seda tasuvuspunktiga seotud vastust tuli oodata kuni mobiilsete seadmete hinnalanguseni ja seejärel moeküsimuste tekkimiseni.

Paistab, et jää hakkas sulama ettevõtete juhtkonna poolt, kelle moeka kostüümi ega trendika käitumise juurde ei sobinud konventsionaalsed ning turvalisusest rammestunult aeglase võitu sülearvutid. Nad soovisid selliseid moodsaid, saledaid ja ilusaid seadmeid mida said endale lubada nende lapsed, ja mis veelgi hullem – nende kliendid ja konkurendid. Lubades omaenda seadmetega töökohal toimetada võib ettevõtte isegi raha kokku hoida. Õigemini peab seda teisiti kulutama, sest kõikjalt töö tegemine eeldab juba mainitud andmehoidlate teenustele ligipääsu ning funktsionaalsust.

See lükkab omakorda hoogu juurde järgmistele muudatustele, mille lõpus näeb Steve Wozniak võimalust, et mobiilsed seadmed muutuvad maailma kaugjuhtimispultideks. Mõte on selles, et need seadmed koguvad endasse üha rohkem andmeid. Neid andmeid hakatakse omanike vahel üha rohkem jagama. Kuna samal ajal sünnib igale poole juurde uusi eripalgelisi ekraane, muutub uueks harjumuseks mobiiliga nende suunas vibutades personaalsete infoprogrammide käivitamine. Umbes nii nagu täna tehakse teleka kaugjuhtimispuldiga. Saab näha millise pildi järgmise aastaga kogunevad andmed meile joonistavad.

Kristjan Port on Raadio 2 tehnoloogiakommentaari Portaal autor. Kuula SIIT

Seotud