Igor Volke: pühapäevased “UFO-kirjeldused” olid geminiidid ehk meteoorivool kaksikute tähtkujust

Anomaalsete nähtuste uurija Igor Volke sai mitmeid kõnesid, kus huvilised uurisid ebatavaliste taevanähtuste kohta, mida ufoloog selgitab geminiididega. Lennuamet atmosfääri kõrgemates kihtides toimuvaga ei tegele, aga pakub samuti elevust tekitanud nähtuseks meteoorivoolu.

“Eilsete nähtuste seletuseks on Paunküla “Sõitsin ja vaatasin, et täna on taevas mitmeid langevaid tähti, mõtlesin veel naljatledes, et peaks miskit soovima. Siis äkki nägin vasakul pool teed taevas võimsat sähvatust, mis oli suure leegiga ja tugeva rohelise kumaga, tuli poolkaares otse ülevalt alla. Olen näinud perseiide langemas, aga see oli ikka tunduvalt tugevam tulejutt. Sellele järgnes veel kaks samasugust sähvatust,” räägib Angelica nähtust.

“Otsisin peatumiskohta ja nägin sealsamas vasakul pool taevas metsa kohal tundmatut objekti. Helendav objekt taevas oli valge-kollaka valgusega, piklik, sigarikujuline, mille mõõdud minu silmale sõrmede vahelt mõõdetuna tundusid olevat pikkusega viis sentimeetrit ja kõrgusega pool sentimeetrit. Küsisin endalt korduvalt, mis asi see on, kas see võib äkki olla lennuk või mõni muu lennumasin. Aga objekt seisis taevas paigal ning sellest tulevat suunatud valgust näha ei olnud. Vaatlus kestis umbes viis minutit, siis objekt kadus metsa taha,” kirjeldab ta toimunut.

Tallinn-Tartu maanteel oli tihe liiklus ning tee ääres oli näha veel ühte peatunud autot, kus inimesed taevasse ilmunud tundmatut objekti vaatlesid. Angelica sõnul oli maanteel sõitvate autode vool katkematu ning telefoniga pimedas pildistades kahjuks objekti jäädvustada ei õnnestunud.

“Olin teel Tartust Viljandisse ning märkasin umbes samal ajal ehk siis peale kella 17 taevas suurt rohelise kumaga sähvatust. Pidasin seda ilutulestikuks ning jätkasin teekonda, tagantjärele mõeldes aga oli langeva valguskuma trajektoor ilutulestikust veidi suurem ja sähvatus võimas. Kui ma peaks seda kirjeldama või võrdlema, siis meenutas nähtus väga suurt langevat meteoriiti, mis oligi mu esimene mõte, kuid heitsin selle ebatõenäosuse tõttu kõrvale. Selgelt roheline sähvatus oli midagi raskesti kirjeldatavat, sest võrdlust pole võimalik tuua. Antud nähtust nägin vasakul pool mõnikümmend kilomeetrit enne Viljandisse jõudmist. Raske on selle puhul muidugi reaalselt kaugust määrata,” kirjutab meile oma tähelepanekust Marika.

“Nägin isegi umbes kella 16 paiku Viljandi lähedal Loodi asula juures sõites eemal taevas püstise sigari kujulist objekti või moodustist. Olin ninaga Viljandi poole ja objekt oli kaugel vasakul pool taeva selges osas, enamus taevast oli pilves. Esimene mõte oligi naljaga pooleks UFO. Objekt oli väga selgete piirjoontega kaugel taevas ja püsis liikumatna. See võis olla jõhkralt suur,” kirjutab oma vaatlusest Margus.

Startisime kell 18 Viljandist Tallinna poole. Nägime sõbraga paremalt vasakule lendavat objekti, mis oli väga madalal ning aeglasem kui langev täht, kuid kiirem kui lennukid, lendas horisontaalselt. Peale nähtust sõber küsis, et kas nägin ka halli kolmnurka lendamas, pidasin seda naljaks, et kolmnurka mainis. Võta nüüd kinni, mis see oli,” kirjutab Martin.

Lugusid kummalistest taevanähtustest, millest suurema osa moodustasid ebatavaliselt helerohelise valgusega nn langevad tähed, tuli lugejatelt mitmelt poolt üle kogu Eesti ja ka Soomest. Samas märkas lisaks Angelica ja Marguse loole veel mõni vaatleja taevalaotuses kummalist sigrarikujulist objekti, mis aga jääbki müsteeriumiks.

Meenutame ka, et UFO tähendab tundmatut lendavat objekti (inglise keeles Unidentified Flying Object) ning võib olla mis iganes nähtus, mida pole veel suudetud tuvastada.

Vaata geminiidide kohta lähemalt ka lehtedelt NASA.gov, Space.com, Wired.com, Earthsky.org

Geminiidid ilmnevad kui Maa läbib detsembri keskel asteroidisarnase objekti (millel on komeedi saba) 3200 Phaetoni järel liikuva tolmupilve, kust pärit kübemed kiirusega umbes 35 km/s atmosfääri sisenedes süttivad ja nn langevate tähtedena nähtavaks muutuvad.

Artikli juures olev Andres Puttingu foto on illustratiivne.

Kas sina märkasid pühapäeva õhtul umbes kella 17.30 paiku Tallinn-Tartu maanteel Paunküla kandis taevas midagi ebatavalist? Äkki õnnestus sul nähtu isegi pildile püüda? Või on sul olnud teisi kogemusi ebatavaliste ja anomaalsete nähtustega, tundmatute lendavate objektide vaatlusi, kontakte? Kui jah, palun võta meiega ühendust aadressil ingrid@alkeemia.ee


Seotud