Hirmutav toiduvideo: katse “mürgise” õuna ja Fantaga – kui ohtlik on toit päriselt?

Millega on kaetud poest ostetud õun? Kas Fanta ja teiste värviliste jookide sees on tõesti värvaine, mille saab sealt välja imeda värvieemalduslapiga? Ning kas margariin lahustub vees teisiti kui või? ERR Novaator proovis mõnda inimestes hirmu tekitanud katset korrata. Lühike kokkuvõte on: rahu, ainult rahu; ning soovitus: sööge Eesti toitu.

Mitu ERR Novaatori lugejat juhtis meie tähelepanu sotsiaalmeedias levivale videole, milles justkui näidati, kuidas meie toit on erinevate kemikaalidega saastatud, tehislik ning ebaloomulik. Kuna ERR Novaatori toimetajates tekitasid need katsed ainuüksi videot vaadates kahtlusi, liiatigi, et video juures polnud toodud ühtki selgitust ega ka katsete täpsemaid kirjeldusi ja põhjendusi, otsustasime ise katseid korrata.

Mis on õuna koore peal?

Esimesena tegime katse õunte ja kuuma veega. Valisime poest Itaalia ja Poola päritolu õuna ning kolmanda, Eesti õuna võtsime koduaiast, (kust siis veel?!). Itaalia õunale 80-kraadist vett peale valades muutis õun kohe värvi, kuid suure tõenäosusega seepärast, et nii kuuma vee tõttu hakkasid õuna koore all toimuma keemilised protsessid, mille tulemusena koore värv muutus ja tuhmus. Õunast maha voolanud vees oli rohkelt valget sadet.

Kordasime sama katset Poola õunaga. Tulemus oli küllalt sarnane: koor muutis värvi ja loputusvees oli sadet, ehkki märkimisväärselt vähem kui Itaalia õunal.

Kolmandana tegime katse Eesti kuldrenetiga. Õun ei muutnud vee valamise ajal ega ka vahetult pärast seda värvi. Küll muutus see pruunikaks umbes poole tunni möödudes. Õuna loputusvees ei olnud aga üldse sadet.

Seega tekkis katsetulemusi vaadates küsimus, mis võib olla see valge sade, mille me õuntelt maha pesime?

Uurides erinevaid toidu säilitamisega seotud looduslikke ja tehislikke tehnoloogiaid, saime teada, et õuna katab looduslik vaha. Eriti palju on seda just taliõuntel, mistõttu säilivadki need kauem. See hoiab vilja niiskustaset, sest takistab aurumist. Samuti kaitseb vahakiht sissetungijate eest.

Mida kaugemalt on toodud vili, olgu selleks õun või mistahes muu puuvili, seda vähem teame, millistes tingimustes ja milliste võtetega on seda säilitatud. Seitse toitu, mida kunagi süüa ei tohiks

Dieetide ja ülesöömise asemel: teadlik söömine

Omavalmistatud jogurt: tee ise naturaalne probiootikum

Rene Bürklandi toitumissoovitused sügiseks: aita energial sissepoole liikuda

Seotud