Hiina meditsiini arst Rene Bürkland: mida süüa suvel, et oleksid terve ja seedimine töötaks laitmatult?

Suvi on kohe ukse ees ning seega on hea üle vaadata, mida tasub teada oma toitumist silmas pidades. Hiina meditsiini arst Rene Bürkland jagab praktilisi näpunäiteid, mida süüa ja mida vältida suvisel ajal, et tervis oleks korras, seedimine laitmatu ja enesetunne hea.

Toitumine suvel

Kasuta energiat üles- ja väljapoole viivaid toite. Suvel sobivad maitselt teravad ja magusad toidud, mida on soovitatav süüa temperatuurilt soojana. Tarbides temperatuurilt külmi sööke või jooke ei jahuta me keha, sest külm halvendab vere ja energia liikumist ja suleb nahapoorid. Higistamine väheneb ja kuumus ei saa kehast välja.

Söö südant tugevdavaid toite

Suve organ on süda. Hiina meditsiini järgi on süda seotud meie vaimuga (shen). Kui süda on tugev, on vaim rõõmus ja õnnelik. Kui süda on nõrk, tekib depressioon, rahutus, ärevus või unetus. Kuna suvi on südame aktiivsuse aeg, siis tuleks süüa vaimu rahustavaid ja südant tugevdavaid toite. Vaimu rahustavad hirss, kibuvitsaõied, lootose seemned, longanipuu viljad. Südant tugevdavad vaarikad, maasikad, mustikad, läikvaabik (ganoderma).

Söö magu ja põrna tugevdavat toitu

Suvine niiskus võib kahju teha põrnale. Kui põrna energia jääb nõrgaks, muutume loiuks ja väsinuks, keha on raske ja mõte ei liigu. Samuti hakkab kehasse kogunema niiskus, mille väljenduseks võib olla kehakaalu tõus, isutus või limased eritised (nohu, röga või valgevoolus) ja kõhulahtisus. Põrna tugevdamiseks ja niiskuse väljaviimiseks peaks vältima toortoitu, piimatooteid, magusat, nisutooteid ja rasvast toitu. Põrna tugevdavad pisarhein, ingver, hirss, adžukiuba, sojauba, riis.

Anna kehale piisavalt vedelikke

Ülekuumenemise vältimiseks hakkab keha higistama. Suvise kuumusega kaotame higistamisega kordades rohkem vedelikku kui teistel aastaaegadel, seetõttu on tähtis piisavalt juua. Millal, mida ja kui palju juua? Janu on hea märk vedelikuvajadusest, kuid kahjuks märkavad paljud inimesed janu alles siis, kui keha on juba liiga kuiv. Seetõttu on soovitatav suvel juua sageli ja väikeste kogustena. Kindlasti võiks juua kehasooja või soojemat vedelikku, põhjusest oli eelmises lõigus juttu. Kui tahame keha jahutada, siis on abi piparmündi- ja krüsanteemiteest. Vedelikku saab palju ka toidust, hea niisutava ja jahutava toimega on arbuus, melon, tomat, kurk, pirn, õun jne.

Söö niiskust ja kuumust vähendavaid toite

Suvise niiskuse ja kuumuse väljenduseks on erinevad põletikuhaigused, eriti nahapõletikud – akne, ekseem, seenhaigus jne. Niiskust ja kuumust vähendavad pisarhein, hirss, lootoseseemned, roheline tee, võilill, teeleht.

Autor: Rene Bürkland

Allikas: Rene Bürkland “Tark tee terviseni”, kirjastus Pilgrim

Seotud

5 praktilist nippi kuidas meeleolu tõsta

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.