Hiina meditsiini nõuanded: need valed toitumistavad on tihti haiguste põhjustajaks

Toitumine on teema, mis puudutab meid kõiki. Paljud meie terviseprobleemid on vähem või rohkem tingitud kehale mittesobivast toidust. Just nimelt mittesobivast, sest ühed ja samad toiduained võivad ühele inimesele põhjustada palju probleeme, samas aidata teisel tervisemuredest ja haigustest vabaneda. Milline on meie kehale sobimatu toit Hiina meditsiini tarkuste järgi?

Mittesobiv toitumine on tänapäeva maailmas väga sage haiguste põhjus. Tähtsamad toitumisega seotud probleemid, mida välja saab tuua, on järgmised:

Mittepiisav söömine – liiga väikeses koguses toit, ühekülgne toit või energeetiliselt tühjade toiduainete söömine, milleks on kunstlikult kasvatatud (väetis, kunstvalgus jne), mikrolaineahjus soojendatud toit jne.

Ülesöömine – me saame toiduga rohkem energiat, kui ära kasutame. Hiina meditsiini järgi kurnab ülesöömine põrna ja mao qi-d. Selle tulemusena hakkab kehasse niiskus kogunema ja kaal tõusma. Palju niiskust toovad kehasse valge suhkur, kõrgema sordi jahu, piimatooted jne.

Külm söök ja jook – hiina meditsiini järgi on temperatuurilt külma söögi või vedeliku tarbimine kahjulik seedimise tulele (põrna yang). Et toidust ja vedelikest kehale vajalik kätte saada, tuleb see enne seedimise algust kõigepealt kehatemperatuurini soojendada. Selleks kasutatakse põrna yang-energiat. Kui põrna yang jääb nõrgaks, tekib energiapuudus, koguneb niiskus, tõuseb kaal jne.

Lisaks toidu temperatuurile on tähtis toidu energeetiline toime, see, kas toit toob kehasse soojendavat (yang) või jahutavat (yin) energiat.

Energeetiliselt külmad ja jahedad toidud on värsked salatid, kurgid, tomatid, värsked juurja puuviljad. Nende ümbertöötlemiseks kulutab organism palju põrna yang-energiat. Kui kehas on palju tuld – inimesel on kogu aeg palav, ta nägu on punane, vererõhk kõrge ja ta räägib kõva häälega, siis sobib toortoit väga hästi, see jahutab ja tasakaalustab keha sisemist tuld. Kui aga kehas yang’i napib – inimesel on kogu aeg külm, tema käed-jalad külmetavad ja energiat on vähe, siis vajab keha rohkem yang-tüüpi toitu, mis toob kehasse sooja energiat (lihatooted, soojendavad vürtsid, soojaga töödeldud toit jne).

Magusad toidud Liigne magusasöömine, eriti rafineeritud valge suhkur, toob organismi palju niiskust ja lima ning kahjustab põrna qi’d.

Teravad toidud Teravad ja vürtsikad toidud ning alkohol toovad kehasse tule-energiat. Selliste toitudega liialdamisel võime kahju teha maole ja maksale. Selle väljenduseks on kõrvetised ja põletav tunne ülakõhus või rinnaku taga, igemete veritsemine ja halb hingeõhk.

Rasvased ja õlised toidud Liigne rasvaste ja õliste toitude tarbimine toob organismi niiskust ja lima. Samasuguse toimega on praetud toidud, juust, või, kreemid, jäätis ja pähklid. Selliste toitude söömisega tuleb eriti ettevaatlik olla inimestel, kellel on kehas palju niiskust. Selle väljenduseks on krooniline nohu, peavalud, krooniline valgevoolus jne.

Allikas: Rene Bürklandi raamat „Tark tee terviseni“

Seotud