Hiie sõbraks valiti Paluküla hiiemäe hoidja Eha Metsallik

Laupäeval toimunud kümnendal Hiie väe tunnustamissündmusel Tartus Eesti Rahva Muuseumis pärjati tänavuseks hiie sõbraks Eha Metsallik aastatepikkuse tegevuse eest Paluküla hiiemäe hoidmisel ja kaitsmisel.

EVT Põlisrahvaste Sihtasutuse esindaja Liina Meta Kuuskman ütles aunime väljakuulutamisel: “Meie tänavune hiie sõber on naine, kelle soontes voolab harjakate veri. Ta on 5 lapse ema ja 20 lapse vanaema. Teda iseloomustavad hästi sellised sõnad nagu julge, isepäine, lahke, sihikindel, hoolitsev, loov, raudse selgrooga vaba inimene. Ta elab Paluküla hiiemäe lähedal, vana Harjumaa ja Järvamaa piirialal kõrvalises kohas, kus karud liiguvad ja tema mesipuid puistavad. Ta on inimene, kes austab põlisrahva pärimust ja vahetut suhet metsiku, isepäise, ise toime tuleva alistamata loonaga. Ta hoiab ja kannab edasi Paluküla hiiemäe pärimust, ja aitab koos abikaasaga korraldada tähtpäevi Paluküla hiiemäel. Viimastel aastatel on ta korduvalt esinenud kohalikus ajakirjanduses Paluküla hiiemäe ja põlisrahva metsade kaitseks ning teadvustanud ka muid ümbruskonna pühapaiku. Ta on kaitsnud südikalt Kõrvemaa maastikukaitseala teemalistel ja muudel nõupidamistel Palukyla hiiemäge raiujate ja arendajate eest.”

Hiie sõber vöötati väevööga ning talle anti hiie sõbra kirves. Paluküla hiiemäe kaitsmise eest antakse hiie sõbra nimetus juba teist korda. Lembi Välli, Arvi Sepp ja Toivo Sepp said hiie sõbraks juba 2009. aastal, kui oli oht, et pühale mäele rajatakse spordikompleks. Tänavu küsitakse EASilt raha, et rajada Palukülla Haldjamaa teemapark, mis ei arvesta üldse kohalikku pärimust. Mullu kuulutati hiie sõbraks pärimuse tutvustaja, nüüdseks juba kahe hiieraamatu autor Ahto Kaasik, tunamullu kolme hiiefilmi ja lugematute loodusfilmide autor Rein Maran.

Sündmusel anti üle ka 19 hiite kuvavõistluse auhinda ning tunnustati 12 hiiesõbralikku tegu. Viru mere tagant tõi tervisi soome omausuliste organisatsiooni Taivannanula esindaja Patrick O´Rourke. Muuhulgas andis ta teada, et Eesti eeskujul algatatud hiite ülevaatuse käigus on Taivannanula juba registreerinud 500 ajaloolist looduslikku pühapaika.

Maavalla Koda kinkis ERMi direktorile Tõnis Lukasele tänutäheks keraamilise lohukivi. Regilaule laulsid lõi LÜÜ-TÜRR ja Õie Sarv, kes tõi ka omalt poolt austatavatele ande, pilli mängis Mooste Rahvamuusikakooli ansambel. Pidulaua eest hoolitsesid Maavalla Koja perenaised. Kõik pakutav oli kodumaine ning oma tehtud.

Hiie väe sündmuse korraldasid Hiite Maja SA, Maavalla Koda ning TÜ looduslike pühapaikade keskus, toetasid Eesti Kultuurkapital, Eesti Rahvuskultuuri Fondi Aleksander Heintalu ja Elo Liivi Fond, Kehrwieder, Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv, Eesti Rahva Muuseum, Võro Instituut, Mulgi Kultuuri Instituut, Tihuse hobuturismitalu, Eesti Folkloorinõukogu, Eesti Pärimusmuusika Keskus, Alar Krautmani Terviseakadeemia, Viru Folk, Roheliste Rattaretk, Looduse aasta foto, Muraste Looduskool, Põlistarkuste ja Rahvaravi Kool, Mooska talu, Tagavälja talu, SA Kalevipoja Koda, Eesti Trükimuuseum, Siniallika trahter, kirjastus Pegasus, Maarja looduskosmeetika, Marit Õunapuu keraamika, meestelauluselts LÜÜ-TÜRR, Järveotsa Vutifarm OÜ, Pepekala OÜ, Lõunameedia OÜ, ehtekunstnik Harvi Varkki ja Katariina Gildi Savikoda.

Vaata Kiur Kaasiku fotosid Hiie väe sündmusest Hiite kuvavõistluse võitis haruldane foto Kaali järvest

Seotud