HIIDGALERII: Vaata, kes käisid dokumentaalfilmi “Kuidas ehitada kosmoselaeva?” esilinastustel Tartus ja Tallinnas!

Madis Ligema ja Jaak Kilmi uus meelelahutuslik dokumentaalfilm ” Kuidas ehitada kosmoselaeva?” jälgib Eesti esimese kosmoselaeva ESTCube-1 värvikat ja pingelist teekonda Tartu Tähe tänava keldrist planeet Maa orbiidile. Meeleolukatele esilinastustele Tartu Elektriteatris ja Tallinnas kinos Sõprus kogunesid tähistama kodumaised satelliidimeistrid ja kosmosefännid.

Madis Ligema ja Jaak Kilmi dokumentaalfilm “Kuidas ehitada kosmoselaeva?” on läbi kriiside ahela kulgev meie kosmosevallutamise meeleolukas saaga, mis jutustab Eestist kosmoseriigi teinud tudengisatelliidi ESTCube-1 ehitamisest, taevasse läkitamisest ja elust enne edu. Tartu esilinastusel pidas publikule kõne meie kosmosemutt ja astofüüsik Ene Ergma, Tallinna esilinastusel toimus Raadio 2 saate “Hallo, Kosmos!” avalik salvestus, mis jõuab raadiokuulajateni järgmisel pühapäeval, 11. oktoobril kell 14-16.

“Üks paanikahoog ees või taga ei muuda enam midagi.” – ESTCube-1 eestvedaja Mart Noorma

“See võiks olla ka õppefilm, mis annab juhiseid kuidas vallutada inimese kõrgeim siht – maailmaruum.” – filmi režissöör Madis Ligema. “

“See lugu on ühest uljast afäärist kõige parema mõttes. Kriiside ahelana me seda ESTCube’i saagat ka esitame.” – filmi stsenarist ja kaasautor Jaak Kilmi.

Kunagi aastaid tagasi käis Mart Noorma välja lennuka idee üliõpilaste ehitatavast esimesest Eesti satelliidist. Edasine on juba ajalugu – meediavõitude ja erinevate tagasilöökide värvikas saaga. Film toob varjust valguse kätte need tudengid, kes ilma säästmata oma elu ESTCube-1 ehitamisele pühendasid. Aga melu ja aplausi taga olid tegelikult magamata öödest punased silmad, hunnikute viisi pizzat ja tühjaks joodud kaheliitrised koolapudelid.

Lisaks projekti eestvedajale Mart Noormale ongi filmi peategelasteks mõned neist tudengitest, kes on ennast säästmata oma energiat ESTCube-1 ehitamisele pühendanud: Erik Ilbis, Indrek Sünter, Kaupo Voormansik, Tõnis Eenmäe, Mihkel Pajusalu, Paul Liias, Jaanus Kalde, Erik Kulu, Silver Lätt.

Filmi režissöör on Madis Ligema, stsenarist Jaak Kilmi, produtsent Kaspar Kaljas, helilooja Janek Murd, monteerija Marta Pulk.

Aastatel 2007-2015 osales ESTCube-1 projektis kokku üle 150 üliõpilase kümnest riigist. Kosmoselaevaehitus andis sisu 48 tudengi lõputöödele, projekti teaduslikke tulemusi on tänaseks esitatud juba enam kui neljakümnel konverentsil ja 23 teaduslikus artiklis, Eesti majanduskasvu püüavad toetada mitmed satelliitlaste idufirmad. Peale pikka ja edukat kosmoselendu lõpetas ESTCube-1 oma ametliku missiooni 17. veebruaril 2015. ESTCube-2 ja ESTCube-3 on juba töös.

Naudi galeriid filmi esilinastustelt Tartu Elektriteatris

Ja Tallinnas kinos Sõprus

Film “Kuidas ehitada kosmoselaeva?” sai teoks tänu EFI, Kultuurkapitali, Ericsson Eesti, Stoneridge Electronics’i, Tartu Ülikooli ja Tartu Observatooriumi toetusele.

Vaata dokumentaalfilmi “Kuidas ehitada kosmoselaeva?” facebookilehte, jälgi ESTCube tegemisi facebookis ja kodulehel Estcube.eu

Pildigalerii sai teoks tänu www.tehnikarent.ee toetusele

Seotud