Helialkeemik ja müstik Bhagavan Das: Me peame lubama endal olla mina ise – see aitab igas olukorras

Legendaarne joogi, ekstaatiline laulja ja tunnustatud helijoogameister Bhagavan Das ning tema abikaasa Sri Sharada Devi annavad erakordse kontserdi “Mother Light” 15. detsembril Tallinnas Estonia kontserdisaalis ning juhendavad Nada Jooga Helitempli töötuba 16. detsembril Hopneri Majas. Kes aga on see vaimne õpetaja ja helidemaailma müstik?

Koos viivad nad publiku muusikalisele rännakule läbi kirtani ehk India traditsioonilise improvisatoorse lauluviisi ning annavad võimaluse kogeda seeläbi helidemaailma imepära ja iseendana olemist.

Bhagavan Dasi vaimne teekond algas 1964. aastal, kui 18aastane California noormees reisis Indiasse, kus elas ligi seitse aastat rändava ja eremiidina Himaalaja mäestiku koobastes. Enne seda elas ta enda sõnul aastaid siiski täiesti tavalist elu, töötades muu hulgas edukalt kindlustusagendina.

Elu juhatas teda Indias, Nepalis, Tiibetis, Sri Lankal mitmete gurude juures kogudes ja praktiseerides vaimseid õpetusi. Sel intensiivsel õpingute ajal puutus ta kokku mitmete suurte pühakute ja tarkadega. Bhagavan Das on esimene valge inimene, kellest sai kõrgelt tunnustatud Mahasiddha Neem Karoli Baba õpilane. Ta oli esimene ameeriklane, kes võeti vastu Kalu Rinpoche poolt, kes kuulus Shangpa Kargyupa liini. Lama Kalu Rinpoche ja tema pühadus Dudjom Rinpoche on talle edasi andnud kõrgeid pühitsusi vaimsete otseülekannete teel.

Ta on saanud mitmeid pühendusi erakordsetelt õpetajatelt ja pühakutelt. Näiteks 16. Karmapa Rangjung Rigpe Dorjelt Karma Kagyu liinist ja Chögyam Trungpa Rinpochelt või Bhaktivedanta Swami Prabhupadalt.

Bahagavan Dasist sai tuntud laulja Richard Alperti ehk Ram Dassi õpetaja

Bhagavan Das ütleb, et ta läks Indiasse otsima iseennast ja õnne ning leidis need. Ameerikasse tagasi pöördunud, tutvustas ta vaimse kirjanduse klassikaks peetava raamatu “Be Here Now” (“Ole siin ja praegu”) kaudu läänemaailmale oma õpetajat ja sai sellega ka ise laiemalt tuntuks.

Ameerikasse naastes elas mees täiesti tavalise inimese elu edasi. Ühel päeval aga tundis ta, et aitab sellisest eluviisist. Bhagavan Das jättis töö ning elu Ameerika südames New Yorgis ja pöördus tagasi Indiasse, pühendudes vaid jumala otsingule ning laulmisele.

Nüüd on Bhagavan Das armastatud kirtanilaulja kontserdisaalides ja joogakeskustes kõikjal maailmas, tunnustatud helijooga meister ja vaimne õpetaja. Ta on salvestanud mitu albumit ja kirjutanud autobiograafilise teose “It’s Here Now, Are You?”. Vaimseid tarkuseid ja jooga õpetusi jagab Bahagavan Das ka oma raamatus ning kirtanikoolis Ameerika Ühendriikides.

Helijooga ehk nada jooga on heli kaudu jumaliku olemusega ühenduse saavutamise iidne teadus. See on sisemise hääle jooga, mis aitab saavutada ja kogeda ühendust Allikaga läbi heli ja hääle. Selle iidse vaimse kunsti ja praktika aluseks on kogu kosmost täitvate ja loovate helivibratsioonide ehk nāda’de kasutamine enese tervendamiseks ja vaimseks arenguks. Hindu vaimses praktikas peetakse oluliseks lülisamba põhjas uinuvas olekus peituvat elujõudu ehk kundalinit.

Bhagavan Das armastusest

Kali on jumalus, kes vabastab meid hirmudest. Temale pühendudes kaovad hirmud ja ilmub armastus. See on kõikeläbiv armastus. Kui lased kõigil ja kõigel olla see nagu ta on, siis võid seda kogeda. Siis on ka klaas vett püha vesi, nektar. Me oleme kõik janused püha vaimu järele. Paraku otsime teda sageli valest kohast. Suurim väljakutse inimestena on lasta kõikidel emotsioonidel sh. hirmudel, hoiakutel ja mõtetel minna ning olla mina ise. Siis ilmubki armastus.

See on nagu lapselik siiras armastus. Ma olen kohtunud selle planeedi suurimate pühekutega. Kõigil neil on puhas ja siiras süda nagu lastel. Neil kõigil on see kvaliteet – lihtsus ja alandlikkus. See ongi vaimse teekonna eesmärk jõuda oma algse lihtsuseni, et puhastuksime ning muutuksime tagasi süütuks, siiraks ja puhtaks nagu lapsed.

Kõikide nende mantrate ja palvete lugemise mõte ja ülim eesmärk on jõuda selleni. Välja painavatest mõtetest, emotsioonidest jõuda reaalsuse kogemiseni.

Igaüks võib seda saavutada. Üks väga lihtne võte selleks on oma hingamise teadvustamine. Nii satutakse eksistentsi kogema. See on väga võimas praktika. Hingamine on meie elu alus. Altarit ega püha pilti pole vaja. On vaja hingata.

Kõik tavaline võib nii muutuda pühalikuks. Kuidas me läheme läbi duaalsuse võrgu? Sisse ja väljahingamise abil! Iga hingetõmbega sissehingates me sünnime ja välja hingates sureme. Kui me ei sure ega lase lahti, kuidas me saaks uuesti sündida?

Me peame lubama endal olla mina ise. See aitab igas olukorras. Ei saa vastuseid mõistusest. Ei saa teistelt. Igaühel oma arvamus sinu situatsioonist. Õige lahenduse leiab sügavalt sisimast.

Kõik müstikud töötavad mantrate, sõnade ja hingamisega.

Naistest

Naiste jumalikud kvaliteedid on kaastunne, ühtsus, hoolitsemine, kannatlikkus. Mõistmine, kuidas energiad ehk tujud vahelduvad.

Minu vaimne praktika ja tee on pöörduda Kali poole, kes on must ja hirmuäratav ema, kes sööb inimesi. See on piltlik kujund. Ta sööb ära kõik hirmud, valed ettekujutused ja väärtused, kõik ignorantsuse ja silmakirjalikkuse.

Ta võtab selle ära ja annab vastu armastuse. Puhta armastuse.

Jumalast

See on. See just Too ongi. Jumal lihtsalt on puhas olemus, mis jätab kõrvale kõik kontseptsioonid. Minu jaoks on ta naiselik, ema nägu. Minu vaimne praktika on tantristlik viis kummardada kõiki naisi, nähes neis jumalat. Kõik on jumalik – puud, lilled, mäed, loodus, tuli, vesi, jne jne. Ma usaldan täielikult emalikku ehk shakti poolt. Maailmas käib tants kahe pooluse vahel. Meespool ja naispool. Ema on shakti ehk kõik energiad. Shiva on staatika. Seda ma võiks kirjendada nii, et samal ajal kui mu isa peab pisikest puhkepausi, ema tegeleb kõige eest hoolitsemisega tehes köögis süüa.

Autor: Greta Kaupmees

Bhagavan Das ja tema abikaasa Sri Sharada Devi annavad Meie olevikulised tegevused mõjutavad ka meie hingeteadvust – seega on meil kohustus hakata just praegu teadlikumalt elama ja Kuidas saada hakkama üksilduse, jõuetuse, kurbuse, vananemise, masenduse, depressiooni ja hirmudega?

Seotud