Hea teada! Üllatavalt lihtne moodus veresuhkru tasakaalustamiseks ja seedimise soodustamiseks

Enamik tervisehuvilisi on kindlasti kuulnud imelugusid õunaäädika ravivõimete kohta. Samas võib sageli kohata ka skepsist ning kuulda õudusjutte makku söövitatud aukudest ja kahjustatud soolestikust. Integratiivne terviseterapeut ja toitumisnõustaja Liis Orav kirjutab lehel Remedyway.ee, kuidas õunaäädikas meie organismile tegelikult mõjub.

Kõigepealt tuleks määratleda kvaliteetse õunaäädika kriteeriumid ja nimelt: õige õunasiidriäädikas on tehtud õunamahlast ja mitte õunapressimisjääkidest; see on valminud ilma sünteetiliste lisanditeta ning on ilmtingimata ja ainult klaaspudelis, kuna plastpudelist lekiks pudeli happelisse sisusse endokriinsüsteemile mürgiseid aineid. Kvaliteetne õunasiidriäädikas on orgaaniline, filtreerimata ning sisaldab kilejat sadet, mis koosneb atsetobakterite poolt toodetud valgumolekulidest, ning on ühtlasi märgiks elusast tootest.

Vastupidiselt kohati levivale pseudoteadusele ei ole õunaäädikas eriline kaaliumiallikas. Samas sisaldab pastöriseerimata ja filtreerimata õunasiidriäädikas mitmeid jälgmineraale, lahustuvat kiudainet pektiini, kasulikke bakterid ning ensüüme, mis aitavad kaasa seedimisele ning toidavad soolestiku head mikrofoorat. Äädika pastöriseerimine kaotab enamuse sellest “paradiisiaiast”, seega kui soovite õunaäädikat kasutada pigem ravimtoidu kui puhastusvahendina tuleks toodet hoolega valida.

Õunasiidriäädikas on kuulus oma kaalu langetavate omaduste poolest, mis polegi eriti üllatav, kuna see aitab tasakaalustada veresuhkru kõikumisi. Leidub päris palju tõendusmaterjali äädika insuliinitundlikkust parandava mõju kohta.

2004. a avaldas American Diabetes Association uuringu, mis näitas, et äädika tarbimine enne söögikordi aitas kontrollida veresuhkrut nii tervetel inimestel, eeldiabeetikutel kui II tüübi diabeedi puhul. Võrreldes platseebogrupiga paranesid glükoosimarkerid kõigil kolmel grupil. II tüübi diabeedi korral langes veresuhkrunäit ca 25% võrra, kõige positiivsemad tulemused olid aga eeldiabeetikutel, kelle markerid paranesid lausa poole võrra.

2007 a avaldatud uurimus näitas, et vastu ööd tarbitud õunaäädikajook parandas hommikusi veresuhkrunäite 4-6% võrra. Äädika positiivne mõju tühja kõhu veresuhkrule võib tuleneda ennekõike sellest, et atseethape pärsib suhkruid lagundava ensüümi disahharidaasi aktiivsust.
Õunaäädikal on veel rohkesti tervist toetavaid omadusi, ennekõike tuntakse seda seedimise toetajana, mineraalide imendumise parandajana ning refluksi leevendajana. Õunaäädikas on võimekas abistaja nahaprobleemide ja -defektide korral ning aitab taastade kudede pH tasakaalu (nt. päikesepõletuse korral). Õunaäädikas sobib halbade lõhnade eemaldamiseks, liigse higistamise puhul, detoksvannideks, akneraviks ja juuste loputamiseks. Õunaäädikas on kiireim kodune ravivõte põiepõletiku puhul ning sapikividest tingitud spasmide ennetamiseks-leevendamiseks.

NB! Õunaäädikat ei saa soovitada maohaavade puhul ning kahtlemata ei ole kellelgi mõistlik seda ilma lahjendamata seespidiselt tarvitada. Klaasitäie sooja vee kohta sobib alustuseks panna 1-2 tl õunasiidriäädikat, ajapikku võib kogust kasvatada ka 1-2 spl-ni. Jooki on soovitav tarbida hommikuse äratustoonikuna ning soovi/vajaduse korral ka enne teisi suuremaid söögikordi. Need, kel veresuhkruga probleeme ei ole, võiksid kindlasti proovida soojendavat õunaäädika-blackstrap melassi vett või vana head klassikalist õunaäädika-meejooki.

Artikli autor on terviseterapeut ja toitumisnõustaja Liis Orav

Liis Orav on lõpetanud toitumisnõustajana Annely Sootsi Tervisekooli ning täiendanud end erialaselt erinevatel kursustel nii kodu- kui välismaiseid loodusravi, ortomolekulaarse ja integratiivse meditsiini lektoreid kuulates. Ta peab tervise- ja toitumisloenguid, kirjutab Toitumistarkus.ee blogi ning teeb tervisealast kaastööd mitmetele internetiportaalidele ja naisteajakirjadele. Oma soovitustes lähtub Liis terviktoidust, loodusravist, biokeemilistest seaduspäradest ja headest mõtetest.

Tutvu ka kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Liis Orava raamatuga “Toida oma tervist”

Seotud