Greenpeace palus vabandust Nazca joonte äpardunud aktsiooni eest Peruus

Greenpeace on palunud vabandust tekitatud “moraalse kahju” eest pärast seda, kui korraldas protestiaktsiooni Peruus iidsete Nazca joonte läheduses. Drooniga filmitud video näitab, et hea tahte aktsioon on jätnud oma jäljed ajaloolisele mälestusmärgile ning tekitab palju pahameelt pärandihoidjate seas.

Keskkonnaorganisatsiooni Greenpeace aktivistid asetasid loosungi iidse koolibri kujutise kõrvale, mis loodi enam kui 1500 aastat tagasi.

Nad lootsid sellega survestada ÜRO läbirääkijaid, kes osalesid samal ajal kliimakohtumisel Limas. Ärritunud Peruu valitsus lubas aga aktsioonis osalenud aktivistid vastutusele võtta.

Peruu lõunaosa kuivadele tasandikele uuristatud iidsed loomade kujutised, mille hulka kuuluvad ka ahv ja koolibri, on riigi kultuuripärandi tähtis osa.

Kõnealuse koha külastused toimuvad hoolika järelevalve all – isegi ministrid ja presidendid peavad selleks muretsema eriloa ning kandma erilisi jalanõusid, et astuda sellele haprale pinnale, kuhu on uuristatud 1500 aasta vanused jooned.

Eelmise nädala algul aga laotasid seitsmest eri riigist pärit 20 Greenpeace’i aktivisti oma protestiloosungi nende iidsete joonte asukohale väga lähedale, vaid mõne meetri kaugusele.

“Jultunud kõrvakiil”

“Me püüame Nazca joonte juurde toodud sõnumitega mõista anda, et poliitikud peaksid endale teadvustama seda pärandit, mille me peame maha jätma tulevastele põlvedele,” ütles üks aktivistidest Mauro Fernandez organisatsiooni valmistatud videol. “Meie pärandiks ei tohiks olla kliimakriis.”

Paraku oli Peruu võimude kohaselt protestiaktsiooni pärandiks hoopis iidse asukoha kahjustamine.

Külastajad vajavad Nazca joonte nägemiseks tavaliselt eriluba

Peruu kultuuripärandi kaitsjate sõnul sisenes looduskaitsjate rühm rangelt keelatud alale ja jättis maha jalajäljed. Valitsus nõuab asjaosaliste tuvastamist ning ähvardab seaduserikkujaid kohtuga ja kuueaastase vanglakaristusega. “Tegemist on jultunud kõrvakiiluga kõige selle vastu, mida peruulased pühaks peavad,” ütles kultuuriministri asjatäitja Luis Jaime Castillo uudisteagentuuridele.

Greenpeace on nüüdseks esitanud kahetsust avaldava vabanduse, kus seisab, et nad on sügavalt mures igasuguse tekitatud “moraalse kahju” eest ning kavatsevad kõneleda võimudega ja selgitada, mis tegelikult juhtus.

“Greenpeace’i rahumeelne protestiavaldus Nazca joonte läheduses pidi demonstreerima kliimamuutuse mõju ja ühtlasi tunnustama ajaloolist pärandit selles linnas, kus õpiti elama koos keskkonnaga ilma seda sealjuures mõjutamata,” ütles Greenpeace’i õigusnõustaja Henry Carhuatocto.

Organisatsioon väljastas ka avalduse, kus oli kirjas: “Greenpeace palub Peruu rahvalt tingimusteta vabandust selle üleastumise eest… Meil on juhtunu pärast sügavalt kahju. Me mõistame täielikult, et asi paistab pealtnäha halb. Selle asemel et edastada pakiline sõnum lootuse ja uute võimaluste kohta Limas ÜRO kliimakonverentsil osalevatele juhtidele, jätsime hoopis endast hoolimatu ja ülbe mulje.”

“Oleme nüüdseks kohtunud Peruu kultuuriministeeriumi esindajatega, kes vastutavad asukoha hooldamise eest, ning nende ees ka vabandust palunud. Nõustume igakülgselt meie tegevuse tagajärgede sõltumatu hindamisega ja teeme täielikult koostööd mis tahes uurimisega.”

Avalduses mainiti ka seda, et Greenpeace on valmis seisma silmitsi “õiglaste ja põhjendatud tagajärgedega” oma tegude eest ning organisatsiooni rahvusvaheline tegevdirektor Kumi Naidoo käis isiklikult Limas, et paluda vabandust tekitatud kahju eest.

Greenpeace on ka varem maailma olulistel pärandpaikadel valulistele keskkonnaprobleemidele tähelepanu juhtivaid sõnumeid demonstreerinud. Novembri lõpus kuvasid aktivistid Brasiiliast, Argentiinast, Tšiilist, Hispaaniast, Austriast ja Saksamaalt projektoritega sõnumi “Tegutsegem kliima nimel! Lähme üle päikeseenergia kasutamisele!” (“Act for the climate! Go solar! Greenpeace” ingl k), mis vilkus iidse inkade linna Machu Piccu kaljul inglise, hispaania, portugali, saksa, prantsuse ja hindi keeles.

Peruu Nazca kultuuripärandi kohale sätitud ülla eesmärgiga edastatud sõnum “Aeg muutusteks! Tulevik on taastuvenergia päralt!” kukkus aga kahjuks hoopis vastupidiselt välja, tekitades tohutut pahameelt peruulaste seas ning heites halba varju organisatsioonile Greanpeace, kes kõigest hingest kahetseb pattu ja püüab tehtud kahju heastada.

Vaata ka PBS NewsHour’i droonidega filmitud videot keskkonnaaktivistide tekitatud kahjust Peruu legendaarse koolibri kujutise kõrvale.

Allikad: Greenpeace.org, Peruviantimes.com, PBS NewsHour, www.bbc.com

Toimetas Ingrid Peek


Seotud