Genka: Religioon on mu salahobi – see aitab mõista teisi kultuure

Muusik ja sõnaseadja Genka mõtiskleb oma facebookiseinal ja Tartu Ülikooli usuteaduskonda õppima kutsuvas klipis religiooni rolli üle maailma paremal mõistmisel.

Religioon. Jube raske on rääkida aastal 2015 religioonist. Võin nii palju öelda, et see on mu salahobi. Mulle meeldivad erinevad religioonid. Mulle meeldib selle mõte ja filosoofia. Kui me oleks rohkem teoloogiaga kursis, siis saame aru, et palju, mis on juhtunud lähiminevikus või ka kaugemal, pole tegelikult religiooniga midagi pistmist. Ma tean, et meie suhteliselt ateistlikus ühiskonnas on see selline “hane selga vesi”-jutt, aga seda just sellepärast, et me ei tea sellest suht midagi.

Arvustades kellegi teise tõekspidamisi me ei tea, et tegelikult arvustame me nii öelda kultuurilist tausta. Üks süvausklik (ei täpsusta, mis usku) ütles mulle kord, et peamine probleem on just vähene haritus, mis laseb inimesel tõlgendada pühakirju primitiivselt ja seepärast on ka tema nn lahendused primitiivsed: pead surema kui ei usu. Äkki olid Buddha, Muhhamed, Jeesus täiesti tavalised tüübid, kellele imeteod ja muu selline on lihtsalt tolleaegse “kollase meedia” poolt külge poogitud, sest nad kõik ju rääkisid üht juttu: ära tapa, aita teisi, ära tee teistele seda, mida sa ei taha, et sulle tehakse.

Aga mind on see asi alati huvitanud. Alates sellest kui 12. klassis kirjutatud satanismi käsitleva referaadi pärast politseis käisin, kuni selleni, et istusin Indoneesias, mis on maailma suurima moslemikogukonnaga riik ja rääkisin tüüpidega nende elust või kui rääkisin Põhja-Ameerika navajodega või Ringo Ringveega (Eesti usuasjade nõunik btw). See aitab sul mõista teisi kultuure, teisi inimesi. Ehk sellest teadmisest on kasu, et maailm mõistlikumaks muuta. See on päriselt lahe ja huvitav.

Ma ise olen loobunud sellel teemal vaidlemast, sest dialoogivõimelisi inimesi selles vallas on vähe. Tavaliselt tuleb kas on lihtne ja toores ignorantne bash või on tegemist mingi fundamentalistiga, kes isegi viitsi mingit muud mõtet kaaluda. Aga jah, teoloogia ei ole see, et sa lähed ülikooli meie isa palvet pähe õppima ja hinde peale vastama, vaid sa lähed tutvuma maailma erinevustega ja nendest aru saama. Ja sisimas ma arvan, et inimene, kes viitsib sellistel siiski haaramatutel teemadel arutada, on ka vaimselt avaram. Mida laiemalt mõtled ja palun väga – ka fantaseerid, seda kreatiivsem sa ka ilmselt oled. Väike selline mõte arutamiseks siia meile, Euroopa kõige ateistlikumale riigile 😉

Autor: Genka aka Henry Kõrvits

Vaata Genka klippi Tartu Ülikooli usuteaduste osakonnale:

Seotud

5 praktilist nippi kuidas meeleolu tõsta

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.