GALERII: Hallo, Kosmos! tõi Teletorni kokku maavälisest elust huvitatud kosmosefännid

Täna, pühapäeval kell 14 kõlab Raadio 2 eetris saate ” Hallo, Kosmos!” avalik salvestus Tallinna Teletornist, kus astrofüüsik Mihkel Kama rääkis elukõlbulikest planeetidest universumis ja maavälise elu otsingutest teadlaste poolt. Vaata, kas leiad endki kosmosefännidest publiku seast?

Saates tuleb juttu viimastest suurematest kosmoseuudistest: gravitatsioonilained, vedel vesi Marsil, üheksas planeet ehk Planet X ja möödalend Pluutost; saame ülevaate, kuidas otsib teadlaskond maavälist elu ja kuidas edenevad maavälise mõistusliku elu otsingud; kuuleme mis on eksoplaneedid ning milline on Maa sarnane ja loodetavasti elukõlbulik planeet, millise arenguhüppe peaks inimkond tegema, et jõuda planeetidevaheliste lendudeni ning kuidas elab ja millega tegeleb kodumaine kosmoseteadlaskond.

Mihkel Kama õppis Tartu Ülikoolis füüsikat ning oma bakalaureusetöö tegi ta Tartu Observatooriumis. Sealt edasi viis kosmoseteaduse kirg teda Hollandisse, Amsterdami Ülikooli, kus tema magistritöö teemaks oli kosmiliste tolmuterade (ehk planeetide ehituskivide) aurustumise ja kondenseerumise mudeldamine noorte tähtede ümber. Sealtsamast sai ta ka doktorikraadi ja tema doktoritöö teemaks oli tähti sünnitavate kosmiliste gaasipilvede ehitus ja keemiline koostis, oma töös kasutas ta Euroopa kosmoseteleskoopi Herschel. Hetkel on Mihkel Kama järeldoktorant Hollandis Leideni Ülikoolis, kus tegeleb planeeditekke keskkondade keemiliste ja füüsikaliste omaduste ja protsesside uurimisega. Ta on käinud praktikal Ameerikas Hubble’i kosmoseteleskoobi teadustööd koordineerivas Kosmoseteleskoobi Teaduse Instituudis (STScI ehk Space Telescope Science Institute). Mihkel Kama tegeleb ka aktiivseltteaduse populariseerimisega. Peagi viib töö ja järeldoktori õpingud teda Inglismaale Cambridge’i ülikooli ning samal ajal tiheneb ka koostöö Tartu Observatooriumiga.

Kuula astrofüüsik Mihkel Kama arutlemas teemal “Kosmosejaam Maa ja elukõlbulikud planeedid universumis” täna, pühapäeval kell 14 Raadio 2 saates “Hallo, Kosmos!”

Loe ka intervjuud Nädala Alkeemik. MIHKEL KAMA: Kohtumine maavälise mõistusliku eluga aitaks meil näha end ühe planetaarse majapidamisena ja kohelda inimlikumalt kõiki planeet Maa olendeid

Vaata, kes käisid ja millised meeleolud valitsesid saate “Hallo, Kosmos!” avalikul salvestusel Tallinna Teletornis näituse “Elus universum” raames toimunud teemaõhtul “Kohtumine kosmoseteadlasega”:

Alkeemia pildigaleriidel aitab teostuda www.tehnikarent.ee

Seotud