Facebook mõjub ajule nagu seks ja hea toit

Miks meeldib inimestele kasutada Facebooki? Sotsiaalvõrgust saadud hea tagasiside ergutab aju samal moel kui mõnus toit ja meeldiva kaaslase lähedus.

Berliini vaba ülikooli psühholoog Dar Meshi jälgis vabatahtlike ajuaktiivsust, kui katsealused vaatasid Facebookis endast või teistest pilte, millel oli palju positiivseid kommentaare. Kiituse puhul muutus inimeste ajus aktiivseks naalduv tuum.

See ajuosa vabastab motivatsiooni suurendavat ja mõnutunnet tekitavat ainet dopamiini ka söömisel, joomisel ja seksimisel. Naalduva tuuma aktiivsuse põhjal oli võimalik ennustada sotsiaalvõrgus veedetud aega – mida aktiivsem oli see ajupiirkond, seda kauem olid inimesed iga päev Facebookis.

Meshi sõnul on teiste heakskiit inimestele ülimalt vajalik. Seda võib kogeda nii igapäevaelus kui internetis, kuid vähesed jäävad meelituste suhtes ükskõikseks.

Facebookist saadav dopamiinivoog tekitab küsimuse, kas sotsiaalvõrkudest on kerge sõltuvusse jääda. Sellele on keeruline vastata. Naalduva tuuma ja selle läheduses asuva juttkeha panevad tööle kõik sõltuvust tekitavad tegevused. Nende ajuosade aktiveerumine võib tõesti olla esimene samm tõsise sõltuvuse suunas.

Facebook tekitab heaolutunde siis, kui saame positiivset tagasisidet. Paraku ei tea kunagi, kui populaarseks postitus osutub, kuid ajule meeldib naudingut ja tasustust ette näha. Kui rahulolu ei teki, hakkab närvisüsteem seda otsima ja inimene veedab üha rohkem aega võrgus.

Facebook tõmbab meid endasse, sest tekitab ühtekuuluvustunde. Kuna inimesed naudivad seda, et nad teistele meeldivad, hoiabki sotsiaalvõrk neid oma lõa otsas.

Uurimus ilmus ajakirjas Frontiers in Human Neuroscience.

Autor: Piret Pappel

Allikas: www.novaator.ee

Seotud