ETV2 pakub keskkonnakuul väärt dokumentaalfilme planeet Maa olukorrast

Mai on rahvusvaheline keskkonnakuu ja ETV2 toob tänavu juba kümnendat korda sel puhul vaatajani valiku parimaid keskkonnateemalisi dokfilme kogu maailmast. Filmid on eetris teisipäeviti ja neljapäeviti kell 20 ning kokku jõuab ekraanile kümme linateost. Igale filmile eelneb lühike sissejuhatus, kus valdkonda hästi tundev inimene avab filmi temaatika Eesti kontekstis.

Keskkonnakuu avab teisipäeval, 1. mail kell 20 Mark Grieco film “Jõgi all”. Merebioloog Fernando Trujillo, Amazonase loomastiku ekspert, ja teaduskanali National Geographic populaarne saatejuht Richard Rasmussen püüavad päästa Amazonase jõedelfiini iniat ehk kohaliku nimega botot väljasuremisest. Muude probleemide kõrval käsitletakse filmis ka küsimust, kui kaugele võivad aktivistid ja loomakaitsjad minna võitluses mõne loomaliigi hävitamise vastu ning milliseid seaduslike vahendeid võib kasutada.

Neljapäeval, 3. mail kell 20 jõuab vaatajate ette “Toss ja ving: kliimamuutuse vandenõu” – film milles tõdetakse, et koos Donald Trumpiga on Valges Majas taas kanda kinnitanud vanamoodne suhtumine kliimamuutusse. See on hea uudis naftakompaniidele, kes on ammusest ajast salaja rahastanud teaduslikke uuringuid ja kampaaniaid, mis püüavad fossiilkütuste põletamise toimet kliimamuutusele vähendada ning on üle 60 aasta mõjutanud tõde väänates avalikku debatti.

Dokfilmide sari jätkub teisipäeval, 8. mail kell 20 Filip Antoni Malinowski linateosega “Maa vardjad”. Pariisi kliimalepe on inimkonna ajaloo tähtis verstapost, sest 195 riiki on võtnud endale kohustuse kliimamuutus peatada. Ent juba on ilmnenud esimesed mõrad ja avaldatud kahtlusi, kas see suudab planeedi päästa. Film viib läbirääkimiste suletud uste taha ja avab konfliktid, mis määravad meie kõigi tuleviku: rikkad vaeste vastu, ohvrid kasusaajate vastu, rahvuslikud huvid üldise hävingu vastu.

Kui läbi Norra fjordi hakatakse ehitama uut suurt Euroopa maanteed, seab see ohtu seal elutsevate konnade elu. Neljapäeval, 10. mail vaatajateni jõudvas filmis “Kärnkonna lugu” jälgitakse nelja aasta jooksul kahe entusiasti võitlust konnade eest alates nende selgitustööst kohalike elanike seas ja lõpetades maanteeameti veenmisega, et konnadele on vaja ehitada maantee alla tunnelid.

Teisipäeval, 15. mail on kavas dokumentaalfilm “Roheline vale”. Me tervitame vaimustunult keskkonna-sõbralikke autosid, säästlikult toodetud palmiõli ja ausa kaubanduse tooteid. Me usaldame globaalseid ettevõtteid, kes veenavad meid, et maailma saab päästa ostes õigeid asju. See on laialt levinud ja ohtlik vale, näitavad režissöör Werner Boote ja keskkonna-ajakirjanik Kathrin Hartmann, külastades erinevaid maailmanurki ja säästva arengu konverentse. Vastuoluline dokumentaalfilm kutsub üles peatama rohelised valed.

India režissööri Rahul Jaini auhinnatud dokumentaalfilm “Masinad” jõuab ekraanile 17. mail.
Gujarati suures tekstiilivabrikus töötavad katkematult masinad, mis varustavad kogu maailma kvaliteetrõivaste tootjaid kaunite kangastega. Vabrikus valitsevad olud tuletavad meelde vanu aegu, kui ei olnud ametiühinguliikumist, eetilisi töötingimusi ega tööaja piiranguid. Töölised unistavad ühinemisest ja kaheksatunnistest vahetust. Kes söandab ühineda, kui tööliste juhi elu on ohus ja teisi ähvardab nälgimine?

Botswana kaitsealal sündinud elevandibeebi loo jutustab 22. mail Ben Bowie ja Geoff Lucki dokumentaalfilm “Naledi”. Orvuks jäänud 6-nädalase elevandipoja elu päästmisega tegeleb terve pühendunud meeskond. Samal ajal on projekti “Piirideta elevandid” asutaja Mike Chase käivitanud ka enneolematu Aafrika elevantide loenduse, mille eesmärk on tagada elevantide kestmajäämine. Lisaks ühe elevandi päästmisele on küsimus kogu liigi kaitsmises.

24. mail viib dokmentaalfilm “Rohelised sõdalased: maailma kõige saastunum jõgi”
vaataja Indoneesiasse. Citarumi jõgi oli saastunud, kuid keegi ei osanud hinnata, kui ulatuslikult. Grupp teadlasi asus otsima reostuse põhjuseid ja avastas nii veeproovides, laste juustes kui ka riisis ohtlikke keemilisi ühendeid, mis pärinesid ligi viiesajast jõekaldal asuvast tekstiilitehasest ja ohustasid enam kui 14 miljoni inimese tervist. Filmis näidatavad uuringud sundisid Indoneesia valitsust reovee regulatsioone muutma ja riigi president on avalikustanud uue plaani jõe puhastamiseks.

80ndatel aastatel oli planeet tõsiselt ohustatud ja veel enne globaalset soojenemist haigutas Maa osoonikihis hiiglaslik tööstuslikest kemikaalidest põhjustatud auk. Kardeti, et majanduskasvu usku juhid viivad planeedi hukatusse. Vastu kõiki ootusi pani aga grupp advokaate, lobiste ja teadlasi aluse läbi aegade kõige suurejoonelisemale keskkondlikule eduloole.

29. mail ekraanile jõudev dokumentaalfilm “Auk” räägib märkimisväärse loo, kuidas Ameerika president Ronald Reagan veendi planeeti päästma ja riikide ühise tegevuse tulemusel ohtliku kemikaali kasutamine peatati.

Keskkonnakuu lõpetab 31. mail Prantsuse režissööri Edouard Bergeroni dokumentaalfilm “Meest ja inimestest”. Kogu maailmas ollakse juba kümmekond aastat hädas meemesilaste kadumisega, põhjuseks taimemürgid ja globaalne kliimamuutus. Mesi on muutumas üha kallimaks ja haruldasemaks hõrgutiseks. Dokumentaalfilm jälgib mesinike elu Korsikal, Argentinas ja Etioopias.

Uuri keskkonnakuu filmide kohta ETV2 kodulehelt etv2.err.ee

Seotud