Eesti Vabamüürlaste Seltsi kõneisik Paul Himma jutustab pühapäeval vabamüürluse olemusest

Sel pühapäeval kell 14 on Raadio 2 saate ” Hallo, Kosmos!” külaliseks Kuusalu Kunstide Kooli direktor Paul Himma, kes on ühtlasi ka kodumaiste vabamüürlaste eeskõneleja, olles volitatud organisatsiooni tegemistest rääkima ja teemasid selgitama.

Eestis on üle kahekümne looži, kus toimetab umbes pooltuhat vabamüürlast, keda ühendab Eesti Vabamüürlaste Selts. Seltsi tegevuse eesmärgiks on põhikirja järgi oma liikmete kõrgete moraalsete omaduste väljakujundamise kaudu aidata kaasa inimkonna arengule: ausus, õiglus, vendlus on need ideaalid, millest lähtutakse. Väidetavalt ei käsitleta seltsis religioosseid ja poliitilisi küsimusi, kuigi looživendade seas on ka poliitikuid. Seltsi liikmed on kohustatud eeskujulikult täitma oma ühiskondlikke ja kodanikukohustusi, olema lojaalsed ning austama riigi seadusi.

Vabamüürluse ametlikuks alguseks peetakse aastat 1717, mil Londonis loodi esimene Suurloož (Grand Lodge). Vabamüürlane Albert Pike kirjutas 1871. aastal pika ja põhjaliku Konstantin Päts ja sõjavägede juhataja Johan Laidoner olid vabamüürlased ning kuulusid Rootsi looži. Vahepeal oli teema vaka all ning liikumine taasloodi 1992. aastal Fööniksi loožiga. 1999 asutati Eesti Vabade ja Tunnustatud Vabamüürlaste Suurloož, mis on Eesti loožide keskorganisatsioon. Praegu on Eesti vabamüürlaste suurmeister Anti Oidsalu.

Saates “Hallo, Kosmos!” selgitab pühapäeval kell 14 vabamüürlikku maailmavaadet Eesti Vabamüürlaste Seltsi kõneisik Paul Himma. Tartust pärit kultuurikorraldaja ja muusik on baptisti pastori Paul Himma poeg. Ta õppis Tartu Muusikakoolis ja Tallinna Muusikakoolis, lõpetas Tallinna Konservatooriumi vioola erialal, orkestri solisti ja pedagoogina. Töötas ERSOs, seejärel Eesti Raadio estraadiorkestri direktori, muusikasaadete peatoimetajana, peadirektori asetäitja ja muusikajuhina. Aastatel 1994-2009 oli Paul Himma Rahvusooper Estonia peadirektor, peale seda Vene Teatri juhatuse liige. Alates 2013. aasta algusest on ta Kuusalu Kunstide Kooli direktor. Himmat on tunnustatud Valgetähe III klassi teenetemärgiga ja Piiskop Platoni III järgu ordeniga.

Himma on ka Tallinna Rotary Klubi ja Kaberneeme Klubi liige ning Eesti Vabamüürlaste Seltsi asutajaliige ja kõneisik. Saates uuritakse, mis on vabamüürluse eesmärk, põhimõtted ja ideoloogia, milline on vennaskonna hierarhia ja millised on suurmeistri ametikohustused, milliseid sümboleid kasutatakse vabamüürlikul rituaalil ja milline on nende tähendus, kes on universumi kõige kõrgem arhitekt ning millises seisus on vabamüürlus tänases Eestis.

Raido Rüütel (Jüri Lina (David Icke (19.05.2013 I osa eestikeelse tõlkega ja inglise keeles, 26.05.2013 II osa eestikeelse tõlkega ja inglise keeles).

Uuri ka Eesti Suurlooži kodulehte www.eestisl.ee

Seotud

5 praktilist nippi kuidas meeleolu tõsta

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.