Eckhart Tolle: kehaga samastumist tuleks vätlida!

Kõrgelt hinnatud vaimne õpetaja Eckhart Tolle kirjutab raamatus “Uus maailm” muuhulgas ka sellest, kuidas inimesed tihtipeale samastuvad oma kehaga ning mida see nende mõttemaailmaga teeb.

Teiseks peamiseks samastumisvormiks asjade kõrval on samastumine “minu” kehaga. Keha on kas mees- või naissoost ja nii moodustab meheks või naiseks olemine suure osa enamiku inimeste enesetähendusest. Soost saab identiteet. Sooga samastumist julgustatakse varasest east alates. See sunnib sulle peale teatud rolli, tingitud käitumismudelid, mis mõjutavad su elu kõiki külgi, mitte ainult seksuaalsust.

Võrreldes lääne kultuuriga, kus sooga samastumine on mõnevõrra nõrgenemas, jäävad traditsioonilisemates ühiskondades paljud inimesed üleni sellesse rolli lõksu. Mõnes traditsioonilises kultuuris on kõige hullemaks võimalikuks saatuseks naisele viljatus või vallalisus, mehele aga seksuaalse potentsi ja laste sigitamise võime puudumine. Elu täitumist nähakse soorolli täitumises.

Läänes mõjutab keha füüsiline väljanägemine suuresti seda, kelleks sa ennast pead: kas keha on tugev või nõrk, kas see on teiste silmis ilus või inetu. Paljude inimeste jaoks on nende eneseväärtus väga lähedalt seotud füüsilise tugevuse, hea väljanägemise, vormisoleku ja välimusega. Paljude eneseväärtus on väiksem, sest nad tajuvad oma keha inetu või ebatäiuslikuna. Mõnel juhul on kujutlus või mõte “minu kehast” reaalsuse täielik moonutus. Noor neiu võib pidada end ülekaaluliseks ja end näljutada, kuigi on tegelikult üsna kõhn. Ta ei näe enam oma keha. Ta “näeb” ainult oma keha mõttelist kujutlust, mis ütleb: “Ma olen paks” või “Ma lähen paksuks”.

Niisuguse seisundi põhjuseks on mõttemeelega samastumine. Inimesed on mõttemeelega aina enam samastunud – egokeskne väärtalitlus on aina tugevnenud – ja seetõttu on viimastel kümnenditel märgatavalt suurenenud anoreksiajuhtumite arv. Kui kannataja suudaks oma keha ilma mõttemeele hinnanguteta vaadata või neid hinnanguid uskumise asemel läbi näha – ja veel parem, kui ta suudaks oma keha seestpoolt tunnetada -, saaks sellest alguse tema paranemine.

Oma hea väljanägemise, füüsilise tugevuse või võimetega samastujad kogevad kannatusi, kui eeltoodud omadused nõrgenema ja kaduma hakkavad. Ja nii juhtub paratamatult. Kokkuvarisemine ähvardab siis kogu nendele omadustele tuginenud identiteeti. Nii ilusa kui ka inetu puhul tuletavad inimesed oma kehast identiteedi olulise osa, olgu see positiivne või negatiivne. Täpsemalt, identiteet tuletatakse mina-mõttest, mis seotakse ekslikult kujutluse või mõttega oma kehast. Kuid keha pole ju lõppude lõpuks muud kui füüsiline vorm, mis jagab kõigi vormide saatust – mittejäävust ja viimaks lagunemist. Vananema, närbuma ja surema määratud füüsilise ja tajutava keha “minaga” samastamine viib varem või hiljem välja kannatusteni.

Kehaga samastumisest hoidumine ei tähenda, et jätad ta hooletusse, põlgad teda või ei hooli temast enam. Kui keha on tugev, ilus ja elujõuline, võid neid omadusi nautida ja väärtustada – kuni need kestavad. Samuti võid õige toitumise ja harjutustega keha olukorda parandada. Kui sa ei võrdsusta keha sellega, kes sa oled, ei mõjuta ilu hajumine, jõu vähenemine või kehalise puude tekkimine mingil määral sinu eneseväärtust ega identiteeti. Õigupoolest võib kujutu mõõde, teadvuse valgus keha nõrgenedes läbi hääbuva vormi kergemini särada. Keha võrdsustamine sellega, kes nad on, ei ole ainult hea või peaaegu täiusliku kehaga inimeste komme. Sama kergesti võib samastuda “probleemse” kehaga, muutes oma identiteediks ka keha ebatäiuslikkuse, haiguse või puude. Võid siis endast mõelda ja rääkida kui mõne kroonilise haiguse või puude käes “kannatajast”. Nii saab ohtralt tähelepanu arstidelt ja teistelt inimestelt, kes pidevalt kinnitavad sinu mõttelist identiteeti kannataja või patsiendina. Siis klammerdud sa alateadlikult oma haiguse külge, sest sellest on saanud sinu enesetähenduse kõige tähtsam osa. Sellest on saanud järjekordne mõttevorm, millega ego võib samastuda. Kui aga ego on kord leidnud identiteedi, ei taha ta sellest loobuda. Hämmastaval kombel pole harvad juhud, kus tugevamat identiteeti otsiv ego võib ja suudab esile kutsuda haigusi, et end nende abil tugevdada.

Autor: Eckhart Tolle

Katkend pärineb kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Eckhart Tolle raamatust “Uus maailm”

Kuula vestlust Eckhart Tollega ja tema kaaslase, vaimse õpetaja Kim Eng’iga Raadio 2 saates “Hallo, Kosmos!” (1.12.2013) inglise keeles ja eestikeelse tõlkega.

Vaata ka Eckhart Tolle kodulehte eckharttolle.com ja facebookilehte ning uuri tema eesti keeles ilmunud raamatute kohta kirjastuse Pilgrim kodulehelt.

Seotud