Ebausk või mitte? Täna on 13. ja reede – kas peaksid olema ettevaatlik ja mingeid tegevusi vältima?

Kust on pärit hirm 13. ja reede ees? Kas sellel päeval juhtub tavapärasest rohkem õnnetusi? Mida vältida ja kuidas end hoida ebaõnne eest?

Kui otsida selle päeva kartmise põhjuseid ajaloost, siis peame pöörduma päris kauge aja taha. Vanadel hiinlastel ja egiptlastel oli 13 algselt õnnenumber ning sümboliseeris elu üleminekut ja jätkumist teises ilmas, peale maapealse eksistentsi lõppu. Seoses Egiptuse tsivilisatsiooni allakäiguga hakati aga seda numbrit seostama lihtsalt surmaga ning see tekitas inimestes hirmu.

Samuti leiab kristlikust traditsioonist viiteid, mis näitavad seda kombinatsiooni õnnetuna. Kristus löödi risti reedel ning tema viimasel õhtusöömaajal istus lauas 13 inimest, kellest viimasena saabus Juudas, keda teatakse äraandjana.

Ka viikingite traditsioonis oli number 13 ebaõnne number. Legend räägib, et 12 viikingite jumalat olid kokku kogunenud pidusöögiks Valhallasse, kui ilma kutsumata ilmus kohale Loki, kellega käisid alati kaasas pahandused. Nii ka seekord. Loki salasepitsused tekitasid tüli ja õhtu lõpes mõrvaga. See tõestas veelkord, et kui kokku satub 13 inimest, ei maksa head oodata.

Uuringud näitavad, et selle kuu- ja nädalapäeva kombinatsiooni üle tunneb hirmu (triskaidekafoobiat) miljoneid inimesi maailmas, osad lausa niipalju, et ei julge kodust väljuda. Mis aga parandab statistikat õnnetusjuhtumite seisukohalt. Kuna inimesed püsivad rahulikult kodus, juhtub ka vähem kiirustamisest ja tähelepanematusest tekkivaid õnnetusi.

Kindlasti olete üllatunult märganud, et paljudes hoonetes puudub 13. korrus ning ka mõnes lennukis pole 13. rida ja mõnes hotellis puudub ka 13.tuba. Seda kõike jällegi ebaõnne vältimiseks.

Kui otsida ajaloost hirmsaid katastroofe, siis 13. ja reede ei paista selles osas kuidagi eriliselt silma. Läbi aegade on küll mõned õnnetused ka sellele päevale langenud, nagu näiteks Austraalia suurim metsatulekahju, Floridat laastanud orkaan Charley ja Kansases toimunud 1951. aasta suur üleujutus.

Kui muretsete, et tänasel päeval võib midagi halba juhtuda, siis teadke, et paanikaks pole põhjust. Tänane päev on niisama hea kui iga teine. Ei tasu ka karta, kui sel päeval tuleb ilmale laps või peate mõne olulise tehingu sõlmima, mingit külge naelutatud ebaõnne teile osaks ei lange.

Toimetas: Katrin Oidra

Allikad: Wikipedia.org, Todayifoundout.com

Seotud

5 praktilist nippi kuidas meeleolu tõsta

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.