E-sigaretid võivad sisaldada kümme korda rohkem kantserogeene kui päris sigaretid

Värsked uuringud on avastanud, et e-sigarettides võib tavaliste sigarettidega võrreldes sisalduda kuni kümme korda rohkem kantserogeene. See aga seab suure kahtluse alla väite, et selliste seadeldiste kasutamine on tervislikum alternatiiv sigarettide suitsetamisele.

Jaapanis läbi viidud ja riigi poolt rahastatud uuring leidis, et e-sigaretid – elektroonilised seadmed, mis on mõeldud asendama tavapäraseid sigarette – sisaldavad suures koguses kemikaale, mida on seostatud vähi tekkega.

E-sigaretid sisaldavad maitsestatud vedelikku, mida kuumutatakse elektriliselt ja mille tulemusena tekkinud auru hingatakse sisse, et kogeda tubaka maitset ilma kahjuliku suitsu kõrvalmõjuta. The Guardian kirjutab, et e-sigaretid on leiutamisest alates olnud eriti menukad noorte seas. USA haiguste kontrolli- ja tõrjekeskuse (CDC) avalduse kohaselt: “2013. aastal kasutas elektroonilist sigaretti enam kui veerand miljonit noort inimest, kes polnud varem tavalist sigaretti suitsetanud. See näitaja tugineb CDC läbiviidud uurimusele, mis avaldati teadusajakirjas Nicotine and Tobacco Research, ning peegeldab e-sigarettide kasutajate arvu kolmekordset kasvu – 2011. aastal oli kasutajaid ligi 79 000, aga 2013. aastal rohkem kui 263 000.”

Üllataval kombel on e-sigarette aga seni peetud “vähem kahjulikuks” alternatiiviks tavalistele sigarettidele, olgugi et Maailma Terviseorganisatsioon on püüdnud inimesi teavitada e-sigarettide võimaliku mõju kohta seoses nii emaka loodete kui ka noorte inimeste tervisega. ÜRO on ka soovitanud keelustada nende kasutamise suletud üldkasutatavates ruumides. Jaapani teadlased on saanud valitsuselt heakskiidu jätkata oma tööd e-sigarettide terviseohtude uurimisel.

Ilmselgelt pole tegemist teretulnud uudisega inimestele, kes on e-sigarette kasutanud ning kes otsivad meeleheitlikult alternatiivi tavalistele sigarettidele. Käesoleva aasta alguses The Guardianis avaldatud raport väitis, et e-sigarettide kasutamine võiks Suurbritannias päästa kuni 50 000 inimese elu, nii et võib-olla pole e-sigaretid nende praeguses staadiumis mitte lootustandev õlekõrs, vaid pigem kahest halvast valikust parim variant.

McCurry mainib siiski, et üks teadlane – Kreeka kardioloog Konstantinos Farsalinos, kellele kuulub e-sigarettide uurimisega tegelev veebileht – sõnas, et see nimetu kaubamärk, milles sisaldus keskmisest kümme korda rohkem kantserogeene, oli “üks äärmuslik näide kõigi arvukate testitud toodete seast” ning võib-olla oli testitud sigaret lihtsalt vigane. Seda aga aitaksid selgitada täiendavad uuringud. “Mõistagi peaksime taipama ka seda, et arutelu suunamine vaid ühele neist kümnetest kantserogeenidest, mis sisalduvad tubaka sigaretisuitsus, on eksitav,” ütles ta.

Uuringu tulemused on avaldatud veebiväljaandes International Journal of Environmental Research and Public Health.

Allikas: www.sciencealert.com

Tõlkis: Joonas Orav

Seotud

5 praktilist nippi

Liitu meie uudiskirjaga ja saa 5 praktilist nippi kuidas kiiresti enda meeleolu tõsta.