Dr Toomas Sullingu soovitus Eesti rahvale: võtke elu natuke rahulikumalt ja elage normaalselt

Legendaarne südamekirurg, kellelt ilmus eelmise aasta lõpus lugejate seas ülimenukaks osutunud raamat”Südamega südamest”, tähistab täna oma 78. sünnipäeva. Arstiks olemise aastate jooksul rohkem kui 4000 südameoperatsiooni teinud tohter on näinud väga erinevas seisundis südameid.

Kuidas tundub eesti rahva südametervis talle täna?

Doktor soovitab Eesti rahval võtta elu natuke rahulikumalt ja elada normaalselt. Normaalse all peab ta silmas kõige parasjagu tegemist. “Tehke asju enda enesetunde järgi. Kindlasti on südametervise seisukohast väga oluline liikumine. Samas ei tohi ka sporditegemisega üle pingutada. Kui tahta näiteks mõne alaga alustada, kus koormus tõuseks keha jaoks järsku ja palju, peaks alates 40. eluaastast igal juhul enne tervisekontrollist läbi käima. Samuti ei pea ülearu palju muretsema oma toidulaua üle – oluline on, et keha saaks kõiki vajalikke aineid parasjagu. Kuigi vett tuleb juua, siis liialdamine ehk ületarbimine pole siingi mõistlik. Küll võiks ilma kahtlusteta loobuda suitsetamisest ja liigsest alkoholist. Kuulake oma organismi, reeglina peaksite aru saama, mida kehal on vaja.”

Nii mentaalset kui füüsilist elujõudu kiirgav vanameister käib Nõmme terviseradadel kepikõndi tegemas ja palki tõstmas, valge talve korral ka suusatamas. Mis teda sinna meelitab, isegi nadide ilmaolude korral?

“Need on mu endomorfiinid, mis mind tagant utsitavad, mu enesetunne paraneb oluliselt, kui olen midagi füüsilist enda heaks teinud. Inimene armastab igasugu mõnusaid asju, miks siis mitte sporditegemist armastada! See võiks olla elustiil.”

Tasakaalupunkti hoidmiseks on oma panuse andnud aastate jooksul kindlasti ka Sullingute maakodu Otepää kuppelmaastikul, kus kõva koormuse all töötanud kirurg käis end maha laadimas ja nüüd, pensionipõlves käib lihtsalt mõnusasti aega veetmas. Tavaliselt ootab vanahärra oma südamearkardioloogist abikaasa Sirje reedeti töölt ära ja siis sõidetakse koos nädalavahetuseks lõuna poole. “Linna on meie eluharjumuste juures ka väga vaja, aga tõeliselt välja puhkame end ikkagi looduses.”

Dr Sulling oli veel kuni 3 aastat tagasi aktiivne kirurg. Kas vahel tuleb igatsus opitoa järele peale ka?

“Eks ikka tuleb. Aga annan endale aru, et see aeg on nüüd möödas. Hea kirurg peaks aastas tegema kuskil 100-200 operatsiooni. Kui seda jõudlust enam pole, ei oleks kohusetundlik opituppa edasi jääda. Pealegi,” muheleb armastatud tohter oma tagasihoidlikul viisil, “koronaarkirurgia kõrval on maailmas veel nii palju teisi huvitavaid asju. Nüüd on siis aeg käes neid asju kogeda ja õppida.”

Toomas Sullingu raamat “Südamega südamest” juhtis eelmise aasta lõpus edukalt mitu nädalat nii Rahva Raamatu kui Apollo müügitoppi. Just lõppenud konkursi käigus valis Apollo lugeja dr Sullingu raamatu eelmise aasta elulugude rubriigis kolme parima sekka. Oma raamatus räägib Eesti tippkirurg poole sajandi elutööst, südame tervisest ja selle hoidmisest. Nagu ta ise on öelnud, oli tema eesmärk selle raamatu abil Eesti inimest harida, nii patsienti kui arsti.

Autor: Ursula Zimmermann

Vaata Toomas Sullingu raamatu “Südamega südamest” kohta kirjastuse Pilgrim kodulehelt.

Seotud