Dr. Omanand Guruji toob Idamaade joogatarkused Põhjalasse

Järgmisel nädalavahetusel toimub Haapsalus Joogafestival, kus tänavuseks peaesinejaks on tõeline guru ehk õpetaja Indiast – Omanand Gurji on karma joogi, kellel on jooga ja meditatsiooni alal doktorikraad ning kes valdab joogat meisterlikult.

Iidne Oriendis sündinud jooga on põhjamaalastele midagi müstilist, sest siinses külmas kliimas hingeravitsejad suuremalt jaolt tegutsesid, mitte ei sulgunud vaikides enesesse, juskui unustades sel moel nii liikumise kui emotsioonid. Aegadel, mil inimkond vappub tööstusmaailma hädades ja Põhjala Jumalad on lahkunud, otsib ka soode ning metsade vaikusest tulnud eestlane oma teed. Otsib ja sageli ka leiab selle joogast. Muistsetel aegadel sündinud vaimutarkused toob hingeränduriteni 18.-19. juulil toimuv Haapsalu Joogafestival, kus oma kogemusi ja teadmisi jagavad tuntud ja vähem tuntud õpetajad. Üks neist on Dr. Omanand Guruji, kes esineb festivali mitme loenguga. Alkeemia annab lühida ülevaate selle imelise ja ainulaadse mehe elust ja tegemistest.

Tee joogani algas lapsepõlves

Guruji on üks tähtsamaid Yugpurush Swami Paramanand Guruji Maharaj jüngreid. Ta on sündinud joogi, keda on õnnistatud mitmete voorustega. Guruji sündis Kanpuris, India püha jõe Gangese läheduses, keskklassi perekonda. Teda inspireerisid eriti tema vanaema Maya Devi, kes elas 105-aastaseks, ja tema ema Shanti Devi, suur bhakti jogiini. Teiste lastega mängimise asemel eelistas poiss tundide kaupa mediteerida templites või Kshipra jõe ääres või kuulata loenguid. 125 aastat vana joogakool “Vyayamshala” asus tema kodu vastasmajas ja oli ühtlasi esimene kokkupuude joogaõpetustega.

Omanandi õpilastest on saanud edukad joogaõpetajad 61 riigis. Tema näol on tegemist lihtsa ja kaastundliku inimesega. Tal on mitmeid saavutusi hariduse vallas ning talle on omistatud erinevaid autasusid. Ta on õpetlane, kes on uurinud ja tunneb hästi mitmeid iidseid pühakirju. Ta räägib kuute keelt ning on külastanud 58 riiki. Ta viib läbi jooga ja chid shakti prakriya meditatsioone ning joogateraapiaid väiksematele ja suurematele gruppidele. Ta on kirjutanud 22 raamatut ja andnud välja mitmeid DVD-sid erinevates keeltes ning avaldanud artikleid ajakirjades ja ajalehtedes.

Guruji annab edasi võrratuid kogemusi

Dr. Omanand annab edasi jooga teadmisi huvilistele, pakkudes ääretut rõõmu, rahu, naudingut ja õndsust joogaga tegelejatele. Temale omased tehnikad on mõeldud keha, meele, intellekti, aju ja hinge kaunimaks muutmiseks ja täielikuks puhastuseks. Paljud õpilased, õpetajad ja osalejad kogevad tema töötubades ja loengutes väga ainulaadseid ning võrreldamatuid kogemusi. Teda on tihti nimetud meditatsiooni, juhtimise ja jooga guruks. Ta on esinenud erinevates rahvusvahelistes ja kohalikes telekanalites, raadios ning muus meedias. Hetkel on tema inspiratsiooniks juhendada ka 42 õpilase doktoritööd. Ta on olnud ka Ameerika Florida Hindu Ülikooli president. Käesoleval hetkel on ta järgmiste mittetulundusühingute au-patroon: Paramanand Ülikooli Fond, Paramanand Ashram Indore ja Paramanand Jooga Teadusete ja Uuringu Instituut Indias (paramyoga.org).

Paljud inimesed on saanud abi tema joogateraapia tehnikatest ja chid shakti prakriya praktikast. Plaanis on luua kool 200 kohalikule lapsele maapiirkonnas, samuti on Indias juba toimiv joogateraapia haigla.

Nimi kannab endas väge, pühakirjad annavad tarkust

Kaheksa-aastasena kohtas ta Swamijid ja hakkas kuulama tema loenguid. Gurudev Swami Paramanandgiriji andis talle spirituaalse nime Omanand 30. märtsil 2010. aastal pärast enese püha vettekastmist Haridwar Kumbh Mela’s. Tema nimes on kaks sõna: Om (ॐ) tähendab eksistentsi heli, kõrgeima teadvuse heli ja Anand, mis tähendab õndsust. See spirituaalne nimi muutis tema elu ning ta soovitab hoida meeles, et me kõik oleme kõrgeima teadvuse osad ning me peaksime looma ja hoidma sellega ühendust.

Omanandil on mitmeid autasusid ja aunimetusi. Ta on lugenud paljusid iidseid joogalikke pühakirju ning Hindu University of America, Ameerika Ühendriikides on talle andnud doktoritiitli jooga ja meditatsiooni alal. Omanandi doktoritöö teemaks oli Maharishi Patandžali suutrad – täieliku ja tervikliku tervenemise tee. Ta leidis vastuseid küsimusele: kuidas saame saavutada täieliku tervenemise, ületades oma meele (sanskriti keeles citta)? Ta ütleb sageli, et tema enda elu ja keha on nagu laboratoorium: kõigepealt katsetab ta enda peal ja siis õpetab teistele. Tema õpetused tulevad südamest, mitte peast.

Abi on omakasupüüdmatu

Omanand on karma joogi, see tähendab, et ta aitab teisi, ilma midagi vastu ootamata. Paljud inimesed pöörduvad tema poole valude, murede ja kannatustega. Nad kogevad tervenemist ja olulisi elumuutusi pärast joogalike tehnikatega ravitsemist. Omanandi unikaalsed tehnikad on Chidshakti Jagran Prakriya ja Teadvuse äratamise tehnikad (Consciousness Power Awakening), mis on aidanud paljusid (ja mis on ka Joogafestivali kavas). Ta on kõige suurema grupi ees juhendanud 200 000 inimest ning osalejad said võimsaid kogemusi kohtumisest tõelise iseendaga. Omanandi juhendamisel on lihtne kogeda oma keha, meele, intellekti, aju ja hinge puhastumist ja kaunimaks muutumist. Kui kohtuda Omamandiga siiralt ja puhtast südamest, tekib ülendatud, rahulik tunne ja elust vabanevad blokeeringud ja toksiinid.

Uurisime Dr Omanand Guruji kohta lähemalt – mis ta arvab elust ja joogast. 

Mida tähendab jooga?

Ilma joogata pole elu.

Kui tead joogat, tead elu.

Kui tahta täielikult mõista elu ja elada täisväärtuslikult, siis on jooga kõige olulisem teadus, mida peaks tundma ja praktiseerima.

Jooga viib õndsa, täisväärtusliku eluni. Jooga on keha, meelte, mõistuse, emotsioonide, suhete heaolu ja ühtsuse kogemus.

Kuidas sai temast joogi?

See on olnud teekond läbi mitme varasema elu. Lapsepõlves juhtus tema elus mitmeid sündmusi, mis andsid talle ühenduse kõrgemate seisunditega. Kui teised lapsed mängisid, valis Guruji tundidepikkuse mediteerimise näiteks jõe ääres, üksikutes paikades või templites. Tal arenes võime ennustada inimeste tulevikku ning paljude kannatusi tervendada.

Kaasaegsed inimesed ja jooga?

Kaasaegne teadus on teinud palju uusi kasulikke leiutisi, kuid pole kahjuks andnud leevendust inimeste kurbusele ja kannatustele. Paljud inimesed kannatavad sügaval sisemuses, on tasakaalust väljas, frustreeritud, vihased, üksikud, stressis, pinges, hirmul. Enam kui 92% ameeriklastest käivad terapeudi juures. See näitab, et frustratsioon ja stress on saanud inimkonna tavaliseks hädaks.

Jooga on üks võimsamaid tervendusvahendeid ja võimalus vabaneda sellistest kannatustest ja mürkidest oma elus. Kui inimesed kasutavad joogalikke tehnikaid, siis on neil võimalus elada õnnelikku ja ja rahulolu täis elu.

Mida ja kuidas ravitakse joogateraapia haiglates?

Joogateraapia haiglates tervendatakse inimesi paljudest haigustest, ka neist, mida peetakse lääne meditsiini poolt ravimatuteks.  Nagu näiteks stress, pinged, hirm, ärevus, viha, üksindus, frustratsioon, valud, migreen, seedehäired, unetus ja teised unehäired, depressioon, ängistus, diabeet, suhteprobleemid, meele tasakaalutus, vaimsed häired, füüsilised blokeeringud ja nii edasi. Joogaliku inimesekäsitluse järgi on meil viis keha ning joogateraapias ravitakse kõiki viit keha korraga – see annabki suurepäraseid tulemusi haiguste ravil ja inimeste tervendamisel. Sageli ei mõista tavalised inimesed, et neil võiks olla probleeme, ehkki nad elavad stressirikast ja tasakaalust väljas elu. Joogateraapia aitab ja tervendab.

Joogafestivalil on kavas loeng “Joogateraapia levinumatele haigustele”. Kaasaegne meditsiin on väga hea igasuguste silmaga nähtavate haiguste ravis. Kuid nähtamatud haigused nagu stress, pinge, ärevus, hirm, üksindustunne, depressioon, sisemine nõrkus, unetus, valud ja paljud muud hädad, on täiesti ravitavad erinevate joogalike tehnikatega. Dr. Omanand Guruji tutvustab valikut joogateraapia tehnikatest, mis on väga võimsad ja kõrvaldavad paljusid tervisehädasid. Selles töötoas saab õppida valitud tehnikaid otse väga kogenud joogameistrilt. Tõelist tervist saame kogeda läbi joogateraapa. Kohapeal on müügil ka valik Omanandi kirjutatud ja inglise keelde tõlgitud raamatutest. Sinna kuuluvad nii joogateraapia raamatud kodukasutajale kui ka raamatud tšakrate ja kundalini energia saladustest, jooga ja psühhoteraapia, täielik ärkamine, mantra jooga, abielu kui jooga, ning mitmed raamatud jooga alustaladest ja füüsilisest joogast.

Mida on võimalik saavutada jooga praktiseerimisega?

Jooga puhastab ja tasakaalustab keha, mentaalsust, meeli, emotsioone ja hinge. Jooga viib meid täieliku tervise ja rahuloluni ning annab väga hea füüsilise, mentaalse, sotsiaalse ja emotsionaalse vormisoleku. Jooga ja meditatsioon parandavad ka suhteid teistega ning toovad ellu harmoonia. Jooga viib ühenduseni kõrgemate kosmiliste energiatega ning seega üksolemise tundeni kogu eksistentsiga ning see toob endaga kaasa tõelise õndsusetunde.

Milline on Guruji igapäevaelu ja keskkond?

Guruji elab väga lihtsat elu India aašramis. Tema päev algab hommikul kella 2 ja 3 vahel isikliku jooga- ja meditatsioonipraktikaga. Seejärel ta kirjutab raamatuid ja vastab abisoovijate küsimustele ning aitab ja tervendab ka vaeseid – tasuta. Ta juhendab otsijaid jooga ja meditatsiooni teel. Ta tervendab otsijaid, kannatajaid, patsiente jooga teraapiaga. Jooga õpetab elama oma elu harmoonias ja austuses teiste suhtes. Kaastunne ja puhas jumalik armastus on inimeste loomulik, tõeline olemus. Kui oled oma olemusest teadlik, siis voogab kaastunne teiste suunas ilma mingi pingutusteta. See annab suurepärase enesetunde ja puhta ühenduse.

Läänemaailmas nähakse joogat kui naiselikku spordiala. Kas jooga ja mehed võivad ka kokku kuuluda?

Jooga on mõeldud kogu inimkonnale. Ajaloolises Indias praktiseerisid joogat peamiselt mehed. Enamik vanu joogalikke üleskirjutisi on kirja pandud meeste poolt. Paljud tehnikad on mõeldud just meestele.

Viimasel ajal on jooga populaarseks saanud aga naiste hulgas, sest see annab tõesti palju kasu naise tervisele, aga joogalikest tehnikatest on tegelikult palju abi kõikide eludes. Nii ongi praeguseks  palju naisi, kes on saavutanud väga kõrge taseme oma mentaalses, emotsionaalses ja füüsilises tervises, rahu ja naudingu oma elus, tänu jooga praktiseerimisele.

Kui jooga on kõigile, siis kas joogast võib olla kasu ka tööelus?

Uuringud on näidanud, et regulaarne jooga praktiseerimine vähendab ärevust, stressi, hirme, viha ja negatiivsust elus. Jooga toob rahu ja harmoonia inimeste sisse ja vahele. Iga äri saab veelgi edukamaks ja õitseb, kui tema omanikud, juhid ja töötajad on tasakaalus ega kannata stressi ja ärevuse käes.

Jooga suurendab inimese sisemist väge, kaasa arvates mentaalset väge, võimeid ja efektiivsust.

Kuidas mõjub jooga ärijuhtidele ja töötajatele?

Jooga vähendab: stessi, ärevust, väsimust, lihaspingeid, töötajate lahkumist, haiguspäevi, töölt puudumisi, unehäireid, kõrget vererõhku ja valusid.

Suurendab: energiataset, vitaalsust, efektiivsust, motivatsiooni, inspiratsiooni

Parandab: mälu, selgust, keskendumisvõimet, rühti, lihastoonust, paindlikkust, üldtervist, otsustusvõimet, moraali, suhteid, suhtumist ja tööga rahulolu.

Äriinimestel on vaja oma töös teha täpseid ja peeaegu täiuslikke otsuseid, et olla veelgi edukamad. Regulaarne jooga ja meditatsiooni praktiseerimine tekitab meie ajus sellised ajulained, mis annavad meile rahutunde. Beetasagedusega ajulained võivad teinekord viia otsusteni, mis tekitavad äris korraliku segaduse. Jooga ja meditatsioonipraktikatega saab aga otsuseid teha alfa- ja teetasagedustel. Me kõik kogeme pinget, ärevust, hirmu ja suuri probleeme aju beetatasandil, kuid teetatasandil oleme kõigest sellest täiesti vabad.

Kuidas muundada ja liikuda beeta-tasandilt teetale, kasutades joogatehnikaid?

Sellest kuuleb täpsemalt, kui Omanand annab pühapäeval teeta ajulainete meditatsiooni loengu. Kavas on Omanandi loengud märgitud märkega “edasijõudnutele” – silmas on peetud, et loengus ei keskenduta lihtsamate joogaterminite lahtiseletamisele (mis on jooga, mantra, tšakra, meditatsioon), vaid liigutakse põhiteema juurde.

Teadlikkuse äratamise tehnika, mida Dr Omanand Guruji samuti Joogafestivalil esindab, toob kaasa väga head füüsilised, mentaalsed, spirituaalsed, emotsionaalsed ja sotsiaalsed mõjud. See on parim ravim, millega saavutad täiusliku tervise, tõelise tasakaalu ja rahulolutunde, täieliku lõdvestumise, tõelise teadmise, jumalikud võimed, transendentaalse keha ja meele. See vähendab stressi, pingeid, hirme, üksildust, viha, depressiooni, väsimust, nõrkust ja muud sellist, parandab aga vastupidavust, enesekindlust, keskendumisvõimet, tegutsemise efektiivsust, mälu, intelligentsuse taset, tasakaalu, õnnetunnet, seedimist, une kvaliteeti, suhteid ja muud.

Dr. Omanand Guruji tegemistega saab tutvuda www.omanand.in

Dr Omanand Guruji on sellesuvise Joogafestivali peaesineja otse Indiast. Neljas rahvusvaheline Joogafestival Haapsalus toimub 18.-19. juulil. Selle suve Joogafestivalil on esindatud 12 põnevat joogastiili, parimad õpetajad, väemuusika, ekstaatiline tants, taimne toit, tervisekaupade basaar ja lasteprogramm. Vaata ka www.joogafestival.ee

Osta pilet siit

Seotud