Dalai-laama annab esmakordselt Baltikumis budistlikke õpetusi

Tiibeti usujuht ja Nobeli rahupreemia laureaat Tema Pühadus XIV dalai-laama Tenzin Gyatso annab 5. ja 6. mail budistlikke õpetusi Riias, Kipsala rahvusvahelises messikeskuses. Tänu ühendusele Tiibeti Sõbrad on ka huvilistel Eestist hea võimalus sündmusel osaleda.

Tema Pühadus XIV dalai-laama Tenzin Gyatso saabub juba nädala pärast Riiga, et anda Kipsala rahvusvahelises messikeskuses rohkearvulisele kuulajaskonnale budistlikke õpetusi. Kuigi kõik kohtumised Tema Pühadusega mõjuvad väestavalt ja harivalt, siis Tiibeti usujuhi seekordsed õpetused on mitmeti erakordsed ja erilised.

“Esiteks on Riia õpetused esmakordsed Balti riikides ning panevad loodetavasti aluse teatud traditsioonile või õpetuste seeriale meie piirkonnas. Mitte kunagi varem pole ükski dalai-laama Baltikumis budistlikke õpetusi andnud. Budism ei tegele misjoniga ning õpetusi antakse siis, kui neid küsitakse. Huvitaval kombel pole Tema Pühaduse varasemal kolmel visiidil Balti riikidesse ametlikud kutsujad senini budistlikke õpetusi palunud. Niisiis on tegemist esmakordse ja harukordse võimalusega, mis saab teoks tänu Vene Föderatsiooni budistlike koguduste ning Balti budistide ühiste korduvate palvete ja kutsete koostoimel,” räägib sündmuse kaaskorraldaja Roy Strider.

“Teise tähelepanuväärse ning esmakordse tõsiasjana tuleb mainida Tema Pühaduse Riias toimuvatele õpetustele korraldatud eestikeelset sünkroontõlget. Mitte kunagi varem maailma ajaloos pole Tema Pühaduse dalai-laama õpetusi sünkroonselt eesti keelde ümber pandud. Riias asub seda keerulist ja vastutusrikast tööd tegema kaks eestlast – Eesti-Tiibeti kultuuriseltsi president doktor Laur Järv ning Sorbonne’i ülikoolis tiibeti kultuuri ja Lhasa ülikoolis tiibeti keelt õppinud Kadri Raudsepp, kes on ühtlasi ka Tallinna ülikooli doktorant,” lisab ta.

Tema Pühadus annab 5.-6. mail Riias õpetusi kahes osas

Õpetused hõlmavad mahajaana budismi tüviteksti Südasuutrat ja tiibeti munga, joogi ja filosoofi Gyalsey Thogmey Zangpo (1285-1369) poolt kirja pandud 37 bodhisattva käitumisviisi. Õpetused keskenduvad nõnda budismi kahele peamisele tugisambale – kõikehõlmavale tarkusele ja kaastundele kõigi tajuvate olendite suhtes.

Dalai-laama õpetustega koos leiavad Riias aset ka ainulaadsed näitused ja sündmused: fotonäitus “Dalai-laama. Seni kuni kestab maailmaruum…”, pühade budistlike rullmaalide (thangkade) näitus “Elav traditsioon – Nikolai Dudko budistlikud thangkamaalid”, andeka vene režissööri Vitaliy Manskiy dokumentaalfilm “Sunrise/Sunset” (Koidik/Loojang) ning vene kultusliku protestimuusiku Boris Grebenshchikovi ja ansambli Akvarium spetsiaalne kontsert.

Tema Pühadus XIV dalai-laama on külastanud Balti riike ja Eestit varem kolmel korral, kuid budistlikke õpetusi pole ta oma varasematel visiitidel andnud. Kuigi dalai-laama loobus mõne aasta eest vabatahtlikult oma poliitilisest võimust, on lisaks usujuhi positsioonile temast kujunenud maailma eetilise poliitika võrdkuju. Kommunistlik Hiina Rahvavabariik anastas ja okupeeris Tiibeti 1950. aastal. Dalai-laama põgenes 1959. aastal oma kodumaalt ning on sestpeale elanud Indias paguluses.

Tiibeti Sõbrad viivad õpihimulised Tema Pühadust kuulama

Ühenduse Tiibeti Sõbrad eestvedamisel on Eestist õpetustele suundumas ka juba teine, organiseeritud lisagrupp, Tallinnast ja Tartust väljub eribuss. Õppegruppi on saadaval veel viimased kohad. Gruppi koondumise eesmärk on mugavalt organiseeritud majutuse, transpordi ja eestikeelsete abimaterjalide hea kättesaadavus.

Korraldajate kaudu on saadaval ka väike kogus tasuta pileteid kehva majandusliku seisundi või tervisliku olukorra all kannatavatele, kuid õpetustest huvitatud inimestele.

Sõit hõlmab endas piletit õpetustele, ühisreisi eribussis Tallinn-Tartu-Riia-Tartu-Tallinn, eestikeelseid õppematerjale, kahte ööbimist neljatärnihotellis Riias (4-5 mail ja 5-6 mail, mugavates kahestes tubades, rikkaliku hommikusöögiga). Loodame ka grupifotole ja eraldi kohtumisele Tema Pühadusega.

Eribuss väljub Tallinnast Tartusse 4. mai pärastlõunal ning saabub Riiga 4. mai hilisõhtul. Riiast tagasi Eestisse sõidame sama marsruudi järgi 6. mail peale õpetuste lõppu.
Õppegrupis osalemiseks tuleb hiljemalt 30. aprilliks tasuda osavõtutasu MTÜ Independent Active arvele Nordea pangas EE161700017001364479.

Kogu vajalik lisainfo õpetuste ja õppegruppi registreerumise asjus on leitav veebilehelt www.dalailama.ee

 

Seotud