Armastus ja seks suhtes: miks me petame ja kuidas seda vältida?

Petmine on teema, millega nii mõnigi meist on kokku puutunud. Kuidas teha nii, et suhe pakuks mõlemale partnerile nii palju rahuldust ja lähedust, et sellest piisaks ning ei tekiks soovi ega vajadust otsida intiimsust väljastpoolt.

Ameerika Ühendriikides läbi viidud uurimuse kohaselt on 70% abielulahutuste põhjuseks petmine. Huvitav, kui suur on see protsent Eestis? Abielulahutuste arv on paraku igal pool maailmas väga kõrge ja kindlasti ei ole kõikide lahutuste põhjuseks petmine, küll aga on see teema, millega suhetes tihti kokku puututakse, vahendab Tripurasundari.info.

Mul oli esialgu kange tahtmine panna loo pealkirjaks “Miks mehed petavad?”. Selle peale ütles keegi mulle tabavalt, et kellega need mehed siis petavad – ikka naistega ju! Ühiskondlikult on siiski meestele justkui petmiseohu märk külge kleebitud ja tundub, nagu selline teguviis oleks meeste puhul peaaegu loomulik. Tegelikult petavad naised täpselt samamoodi, ainult et nemad ei räägi sellest kõva häälega, sest ühiskond taunib seda eriti naiste puhul. Üks klient ütles mulle, et kõige kergem “saak” on diskoteegis naine, kellel on abielusõrmus sõrmes. Vaatame siis lähemalt, mis võib inimestevahelises suhetes sellise olukorrani viia.

Erinevad põhjused

Esimeseks tooksin välja teatud tüüpi inimesed, kelle jaoks petmine on midagi spordi sarnast. Neis käivitub jahiinstinkt, nad naudivad iga uut vallutust ja see paistabki nende jaoks olevat normaalne eluviis. Tavaliselt täidetakse sel moel enese sees olevat tühimikku. Kõik tema kõrvalehüpped on lühikesed ja pinnapealsed, sest sellistes inimestes pesitseb suur hirm endale kedagi lähedale lasta ja vajadus pideva välise kinnituse järele, et nad on tahetud. Sisemiselt on nendel inimestel tavaliselt hirm nii läheduse kui ka sellest tuleneva haigetsaamise võimaluse ees. Sellisel puhul on raske midagi muuta, kui just inimene ise ühel päeval ei vaata endale sügavalt otsa ega taju, kuidas tema teod talle endale ja teistele mõjuvad..

Teisalt kohtan oma terapeuditöös palju inimesi, eriti meesterahvaid, kes on läinud petmise teed sellepärast, et neil ei olnud endi sõnul valikut. Jah, valik on alati olemas, ent nad teevad valiku, mis lähtub hirmust ja mitte armastusest. Nende suhetes on tavaliselt seksuaalsus nii-öelda maha käinud. Intiimsus, lähedus ja armastus on ometi ühed kõige olulisemad asjad meie elus. Minu meelest pole meie ühiskonnas jagatud piisavalt infot selle kohta, kui oluline on lähedus, intiimsus ja seks, vaid pigem rõhutatakse just vastupidist. Kui me need oma eludest välja jätame, siis me ei tee sellega haiget mitte ainult oma partnerile, vaid ka iseendale.

Ühel kaisutusel sinu kallimalt on tegelikult võime leevendada kogu päeva mured ja stress ning mitte ükski teine väline asi ei saa meie hingeauke täis toppida. Ometigi tunneme end suhtes olles tihti palju üksikumana kui siis, kui olime vallalised. Miks see nii on? Sest meie vahel puudub tõeline ühendus. Mees ja naine ei mõista seda rolli, mida nende suhe või abielu peaks tegelikult nende elus mängima. Abielu ei ole mõeldud selleks, et saada lapsi, osta maja, võtta pangalaen ning omada ühiseid asju ja kohustusi. Seks vajub suhtes tavaliselt viimasele kohale, ometi peaks ta olema esimesel. Miks? Kohe selgitan.

Vildakas mudel

Siinkohal tahaksin tähelepanu pöörata meie peremudelile. Gunnar Aarma on öelnud, et mees peaks olema naise esimene laps. Seda lauset lahti mõtestades tahaksin tuua näite Anatoli Nekrassovilt. Mul oli õnn lugeda tema raamatut “Elavad mõtted” siis, kui sain oma esimese lapse. Nekrassov selgitab, et õnnelik peremudel peaks olema järgmine: kõige tähtsamale kohale peavad mees ja naine seadma iseennast. See tähendab, et ei ole hea ennast ohverdada partneri, kodu, laste vm jaoks. Alati on oluline tegeleda iseendaga ja teha neid asju, mis sind õnnelikuks teevad, hoida oma tervist ja heaolu. Kui sa oled õnnelik, on sul ka teistele rohkem anda. Teisele kohale tuleks tähtsuse järjekorras panna paarisuhe. Siin on naisel natuke suurem roll: naine peaks hoidma suhtes nii armastust kui ka seksuaalsust. Kolmandale kohale tuleks Nekrassovi järgi asetada kodu ja alles neljandale lapsed – kui kõik kolm esimest on tasakaalus, on lapsed niikuinii õnnelikud.

Mis aga toimub tegelikult meie suhetes? Tavaliselt saab suhte kõige raskemaks proovikiviks lapse sünd. Naine astub peaaegu täiesti välja naise rollist ja võtab 100% omaks ema rolli. Kogu elu hakkab keerlema ümber lapse. Selle käigus aga tõrjutakse mees täiesti kõrvale ja jäetakse ilma armastuse, läheduse ja seksita. Kujutage nüüd ette, et mees tooks ühel päeval koju teise naise, hakkaks temaga pidevalt aega veetma, magama koos temaga ja paluks oma naisel õhtuti kolida diivanile. Täpselt nii juhtub suhtes, kui perre tuleb laps. Ainult et naised ei oska seda sellest vaatenurgast näha ja sellesama peremudeli pärast ongi meil nii palju õnnetuid mehi ja üksikuid naisi väikeste lastega.

Kaetud vajadused

Mehed vajavad naisenergiat selleks, et nad saaksid lennata, olla õnnelikud ja terved. Ühe uurimuse kohaselt lahkuvad mehed teispoolsusse keskmiselt kaks aastat peale abikaasat ja naised kümme aastat peale abikaasa lahkumist. Meestel on vaja meie armastust, hoolitsust ja seda ühendust, mida seks tegelikult meie vahele peaks looma, kui seda õigesti kasutada. Nii mehed kui ka naised kasutavad seksi paraku valdavalt oma emotsionaalseks mahalaadimiseks. Tantristlik seks muudab selle pildi aga teistsuguseks. Seksuaalsus tõstetakse elus tähtsale kohale, mees ja naine ei keskendu enda rahuldamisele, vaid seksist saab armastuse ja läheduse jagamine. Mina ütleksin, et üks peamisi petmise põhjuseid ongi selle ühenduse kadumine.

Naiste puhul on tihti petmise põhjuseks see, et naine kui jumalanna soovib, et teda hinnataks, austataks, väärtustataks ja armastataks. Mehed aga kipuvad unustama, et naised armastavad kõrvadega. Meile ei piisa kogu ülejäänud eluks sellest, et kord suhte alguses öeldi “Ma armastan sind”. Mehed unustavad, et meile meeldib lilli ja kingitusi saada, sest siis tunneme, et meie peale mõeldakse ja meie pärast pingutatakse. Mehed unustavad, et laste saamine on ühine projekt ja isegi siis, kui nemad teevad päevad läbi tööd ja peavad peret üleval, on ka nendel oluline roll panustada sellesse, et naisel oleks laste ja kodu kõrvalt aega iseenda jaoks, sest kuidas tal muidu oleks aega olla Naine. Samuti ei tohiks mehed ära unustada enda eest hoolitsemist. Ükski naine ei soovi ülekaalulise, higise ja alkoholi järele lõhnava mehega armastust ja lähedust jagada. Ning loomulikult tuleb leida võimalusi veeta koos aega.

Uus lehekülg

Kui tahame, et suhe kestaks kaua ja oleks õnnelik, soovitan teadvustada seksuaalsuse olulisust selles. Suhted on haprad ja lagunevad, sest meil puudub see tõeline sügav lähedus. Me ei saa või julge oma partneriga rääkida seksist või sellest, mis tõeliselt hinge vaevab ja mida me tegelikult vajaksime. Paljud inimesed suruvad suhtes ennast maha, sest neil on hirm kaasale tunnistada oma tõelisi vajadusi ja nende eest seista. Kui mina soovin iga päev seksida ja minu partner soovib seda korra kuus, siis me oleme väljakutse ees. Enda ohverdamine ja oma olemuse maha surumine ei ole hea ja hakkab mõjutama inimest teistel tasanditel. Tema sees tekib pidev rahulolematus ja siis minnaksegi otsima lahendust väljastpoolt. Mina julgustan alati oma kliente partneriga vestlema ja väljendama rahulikult oma soove ja vajadusi ning mitte laskma hirmul võimust võtta.

Väga vähe olen ma näinud mehi, kes jõuavad tantrakursusteni selle pärast, et siis saab justkui rohkem ringi tõmmata. Tavaliselt on nende sooviks olla parem oma naise jaoks. Kõike, mida sa ise suhtesse sooviksid, hakka ise esimesena andma, mitte ära oota, et teine seda teeks. Kui sinu suhe selle peale ei muutu ja seda ei väärtustata, võib sul olla aeg edasi liikuda sinna, kus seda väärtustakse. Minu õpetaja ütleb ikka, et sigade ette pole pärleid mõtet loopida.

Autor: Katrin Silman

Artikkel ilmus originaalis ajakirjas “Sensa”

Allikas: Pereterapeut Katrin Saali Saul: truudusetus puudutab meist vähemalt iga neljandat

Truudusetus suhtes: petetud naise viha ja andestus

12 müüti truudusemurdmise kohta

Murtud südamed: mil moel mõjutab petmine paarisuhet ning kuidas edasi minna?

Seotud