Arhetüübid

Kes ma olen? Kuidas ma oleksin rohkem rahul? Mis on mu eesmärk? Keegi meist ei tea elu algul, kes ta on või miks ta selline on. Me peame seda teadmist sügavalt otsima. Kui oled juba enda kohta huvi tundma hakanud, siis algab teekond endasse.

Kas oled kunagi mõelnud, miks sind tõmbavad teatud inimesed, ideed või asjad, ja miks teised sulle ei meeldi? Kas otsid praegu midagi, teadmata mida just või mõtiskled selle üle, kas ikka elad sellist elu, mis sulle tõesti sobib?

Ma olen juba ammu arvanud, et meil on võimatu teada, kes me tegelikult oleme, mõistmata arhetüüpe ja konkreetsemalt, oma isiklikke arhetüüpe, sest arhetüübid on psüühilised läätsed, mille kaudu me vaatame ennast ja maailma.

Arhetüübid on väe uus keel. Ma olen näinud dramaatilisi muutusi, kui inimesed selle väe avastavad. Rohkem kui üks kord olen näinud, kuidas nad jõuavad äratundmisele, et näiteks nende vajadus üksioleku järele ei tule sellest, nagu oleks nad asotsiaalsed, vaid sellest, et nende arhetüüp on Eremiit, mis sunnib neid otsima vaikust ja üksindust, et hoida oma hinge.

Ma olen näinud teisi, kes avastavad, et neile meeldib väga looduses olla, ja mitte sellepärast, et nad tahaksid linnast ära sõita, vaid seetõttu, et nende arhetüüp on Looduslaps, hinge arhetüüpne väljendus, mille juured on looduses.

Avastades, millised arhetüübid su elu juhivad, jõuad sa oma olemuse tuumani, võib olla esimest korda elus.

Kuidas oma arhetüüpe ära tunda?

Sa tunned oma arhetüübid ära oma lugudes, käitumismustrites, hirmudes, annetes – kõiges selles, mis on su loomuses püsivat. Mida sa pead enda puhul “tüüpiliseks”?  Kuidas teised inimesed sind kirjeldavad?

Arhetüübid on mustrid, mille järgi me teame, kuidad lood kulgevad. Sa tead, mis on ja on alati sinu puhul tõsi.  Sa tead,  et kui oled näiteks Päästja, siis päästad teisi instinktiivselt, isegi kui ei taha, sest just nii oled sa loodud reageerima.

Enamik päästjaid hakkab päästma, lootes vastutasuks armastust, ent kui jõupingutused tagasi lükatakse, nagu sageli juhtub, päästad end lõpuks sellest ise ja jätkad omakasupüüdmatult teiste päästmist.

Me võime aastaid eitada oma arhetüüpseid käitumise mustreid, ent alati saab lõpuks võitu arhetüüp.

Arhetüüpe uurides hakkad aru saama, kuidas nad oma iseloomulikke külgi sinu kaudu väljendavad, nii et su isiksusega segunevad universaalsed, ebaisiklikud arhetüübi omadused. Harjutamisega saavutad sa “arhetüüpse silma”, oskuse ennast eemalt vaadata ja jälgida oma mõtlemis- ja käitumismustreid ning näha müüte oma elus.

Kas me valime endale arhetüübid ise? Kas me saame neid muuta?

Ma usun, et oleme sündinud teatud ülesannetega ning meid valitsevad meie arhetüübimustrid. Ma nimetan neid “pühadeks lepinguteks”. Arhetüübid, mis sisalduvad su pühades lepingutes, valitsevad suhteid isikliku väe ja vaimujõuga ning väljenduvad su elu iga aspekti kaudu.

Arhetüüpide muutmine, nii nagu vahetad rõivaid, pole tegelikult võimalik, sest sa ei saa olla keegi teine kui see, kes sa sisimas oled. Su arhetüübi muster on kootud su alateadvuse ja teadvuse igasse aspekti, alates kõige peenematest tasanditest, kuni kõige nähtavamateni välja.

Aastatega end paremini tundma õppides mõistad oma arhetüübi mustreid ja nende sügavat mõju oma psüühele. Elu toob meile võimalusi näha end tegevuses: armastades, tule all, stressis, spontaanselt käitudes, kaotusest üle saades, olles suuremeelne. Me areneme ja küpseme elu jooksul, ent alati vastavalt oma arhetüübile.

Kuidas arhetüübid suhetes toimivad?

Me räägime sagele “magnetilisest külgetõmbest”. Me ütleme, et tundsime magnetilist külgetõmmet kellegi vastu selsamal hetkel, kui teda nägime ja kõik muu ununes. See, mida sa sellisel hetkel tunned, on arhetüübi täielik kehastumine. Sa tunned endas vibratsiooni, mis sageli liigub üles mööda selgroogu ja läbi naha. See on võimas kogemus arhetüüpsest magnetismist. Kui tegemist on romantilise külgetõmbega, siis need kaks inimest on arhetüübikaaslased.

Magnetism on silmapilkne. Seda kas on või ei ole. Magnetismi on kahte tüüpi: magnetiline külgetõmme ja magnetiline side. Magnetiline külgetõmme on romantiline ja magnetiline side on elu loomulik võrgustik – sõbrad, perekond ja laiem suhtlusringkond.

Miks on arhetüüpide tundmaõppimine kasulik?

Võibolla hakkad oma arhetüüpe uurima niisama naljaviluks, lihtsalt “tahan endast rohkem teada saada” põhimõttel – ja saadki enda kohta rohkem teada, ning tegemist on päris sinuga. Keegi meist ei tea elu algul, kes ta on või miks ta selline on. Me peame seda sügavalt otsima. Kui oled juba hakanud enda kohta huvi tundma, siis algab teekond endasse: Kas ma olen? Mis on mu eesmärk? Mis on mu sisemine vägi? Need on hüüded sügavalt sisimast, mis kutsuvad sind avastama oma tegelikku mina, kes igatseb, et ta võetaks vastu kõhkluse või hirmuta.

Loe lähemalt arhetüüpidest ja uuri välja, kas oled Hoolitseja, Kunstnik-Looja, Moeinimene, Intellektuaal, Mässaja, Kuninganna-Täidesaatja, Advokaat, Visionäär, Sportlane või Vaimne Otsija Caroline Myss’i raamatust “Arhetüübid. Kes sa oled?”.

Seotud