Ärevus suhtes: Otsi põhjusi suhete üle rõõmustamiseks

Inimsuhted on keerulised ja võivad meis ärevust tekitada. Teisalt raskendab suhteid muudel põhjustel tekkinud ärevus. Muretsed enda kui partneri ja sõbra pärast, kardad üksijäämist ning oled ülemõtlemise tõttu ärevil – see kõik raskendab end lõdvaks lasta ja nautida häid hetki suhetes. Need harjutused aitavad sul vähendada suhetega seotud ärevust.

Sõprus, romantika, vanema ja lapse suhe, suhted kolleegidega. Meil kõigil on palju erinevaid inimsuhteid ja me ise saame kujundada, kuidas need kulgevad ja kui palju või vähe ärevust need põhjustavad. Suhetega tegelemine on päris lõbus: leia igast päevast väikesi suhetega seotud asju, mille üle rõõmustada.

Asi on perspektiivis. Inimloomusele on omane otsida negatiivset, see viib aga ärevuseni. Kui me otsime negatiivset – sageli seda ise teadvustamata – nii inimestest kui ka oma suhetest nende inimestega, siis näeme probleeme.

Probleeme esineb kõigis suhetes, aga kui keskendume eelkõige neile, siis tekitab see üha enam muret ja ärevustunnet. Kui perspektiivi muuta ja keskenduda positiivsele, siis hakkame teisi inimesi teistmoodi tajuma. Et see tõeliselt töötaks, ära piirdu vaid positiivse märkamisega, vaid ühtlasi tähista seda.

Tähistamine on lihtne. See tähendab, et teed kähku ja kiiresti midagi, millega tunnustad heade asjade esinemist oma elus.

Mõned näited:

• Osta endale ja mõnele tuttavale tassike kohvi ning naudi temaga koos kohvi joomist.

• Loo koos sõbra või pereliikmega ühine lugude esitusloend mõnes muusika striimimise keskkonnas. Tore on sinna laule lisada ja muljeid jagada. Leia endale jalutamissemu ja käi temaga koos jalutamas, seda nii kehalise koormuse kui seltsi mõttes.

• Koosta omale nimekiri asjadest, mis sulle meeldivad; leia lihtsaid asju, mida su elus leiduvate inimestega saaks koos teha, et tähistada kõike positiivset, mida oma suhetes märkad.

Kas sedasi tähistamine aitab tõesti kaasa suhetega seonduva ärevuse vähenemisele? Jah, aitab küll. Tähistamine stimuleerib aju. Kui otsid suhetest teistega positiivseid külgi, nagu ka neist inimestest endist ja oma tegudest, ning teed siis midagi positiivse tähistamiseks, siis aktiveerub aju dopamiinisüsteem. See on su aju premeerimissüsteem, hea tunde loomise süsteem. Su aju seostab suhete positiivsed küljed, mida sa märkasid, nende tillukeste tähistamisviisidega, mida sa teed nende rõhutamiseks (meie aju ei vajagi mingit suurt tähistamist) ning eritab dopamiini, mis parandab su enesetunnet ja vähendab ärevust.

Muutes teadlikult oma mõtlemist kõike head märgates ning seda tähistades, lased ajul eritada dopamiini, mis vähendab ärevust. Mida rohkem sa seda teed, seda rohkem hakkab aju neid dopamiinidoose siduma su suhetega. Nii hakkad oma suhteid väärtustama värskemal ja positiivsemal moel ning koged ka vähem ärevust.

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Tanya J. Petersoni raamatust „101 viisi, kuidas vähendada ärevust“.

Seotud