Arenda oma loovust: joonista ise rahustav või õnnetoov mandala

Kui täiskasvanute värvimisraamatud turule tulid, koosnes suurem osa neist ümmargustest geomeetrilistest mandalapiltidest. Seetõttu hakkasid paljud värvimisfännid mandalate vastu huvi tundma. Mis need on? Miks need on ümmargused? Mida need tähendavad? Ja kust need pärit on? Neile küsimustele annab vastuse Krista Launonen oma raamatus “Teejuht maagiliste piltide maailma”.

“Sa võid vaadata asju ka juttu ajades või kui raadio lärmab, aga päriselt näed sa alles siis, kui kära lakkab.” Kunstnik Frederick Franck

Mandalapiltideks nimetatakse ringikujulisi mustreid, millel on keskpunkt ja milles kordub teisi mustreid, sageli ornamente. Mandala tähendab sanskriti keeles ringi. Samuti võib see tähendada püha ringi. Tiibeti keeles nimetatakse mandalat kyil-kor, mis tähendab ühendust või keskust. Mandalad on viidanud ka liikumisele, ringlemisele ja ringkäigule.

Mandalapiltidel on paljudes kultuurides, religioonides ja filosoofiates pikk ajalugu. Neid on joonistatud liivale ja paberile, eriti Aasias. Tiibeti budistlikus traditsioonis kasutati mandalaid mediteerimise abivahendina. Ristiusus võib mandalaid näha kiirtepärgades ja keldi ristides ning katedraalide ümmargustes vitraažakendes, nn roosakendes. Neid on teinud näiteks benediktiini nunn Bingeni Hildegard.

Mandala-tüüpi mustreid esineb kõikvõimalikel inimeste loodud piltidel, esemetel ja sümbolites: yin-yang-sümbolis, kella numbrilaual, kompassil ja nooleheitmise märklaual. Mandalaid võib näha ka kõikjal looduses: lilledel, näiteks spiraalitaolises roosiõies ja kuue kroonlehega liilias, puu aastarõngastes, pooleks lõigatud sibulas, lumehelvestes, sõrmejälgedes ja silmas.

Ringis on midagi väga primitiivset. Kui lapsed joonistama hakkavad, joonistavad nad väga sageli kõigepealt ringe. On arvatud, et ümmargused mandalad sümboliseerivad muu hulgas universumit, kuu ringlemist, naiste igakuist tsüklit, hapniku ringlemist organismis, vereringet, taimede kasvuringi, elu ringkäiku: sündi ja surma.

Mandala ja selle keskpunkt on ring või null, sõltuvalt tõlgendamisest. Null on “eimiski”, tühjus ja olematus. See on algus enne algust ja kadumispunkt silmapiiril. See on ühtaegu kõige algus ja lõpp. Kuna mandala on ühtaegu nii algus kui ka lõpp, on see täiuslik. Mandalas lõimuvad kõik mitmepalgelised asjad üheks kokku. Mandala sümboliseerib ka elu: elu on kontiinum, pidev hulk, mis liigub katkematult ja millel pole samuti algust ega lõppu. Mandalal on tuum, keskpunkt, mille ümber kõik muu ringleb, just nagu elektronid ringlevad ümber aatomi ning planeedid ümber Päikese. Keskpunkt on oluline ning seda peegeldab kõik, mis on selle ümber. Me tahame leida tõelise tuuma, täiuslikkuse, mis kõigis meis peitub. Seda sümboliseerib mandala tuum.

Mandala filosoofias nähakse kogu universumit ja olemist mandala kaudu. Ringi abil oleme ühenduses kõiksusega, selle abil oskame tunda kaasa endale ja teistele ning saavutame ühtekuuluvuse nii enda kui ka teistega.

Joonista ise mandala

Sul läheb vaja A4-formaadis paberit, harilikku pliiatsit, viltpliiatsit, joonlauda, sirklit või klaase ja taldrikuid või muid esemeid, mille abil saad joonistada ringe. Võid appi võtta ka eri tüüpi joonlaudu. Kõige lihtsamini sujub mandala tegemine sirkli abil.

Tee nii:

1. Kõigepealt joonista paberile hariliku pliiatsiga suur ring. Võid kasutada abivahendina taldrikut või sirklit. See on mandala välisäär.

2. Joonista ringi keskele pisike ring, mille läbimõõt on näiteks 1 cm või 3 cm – sina otsustad. Keskmise ringi võid visandada vaba käega, aga võid ringi keskkoha välja mõõta ka joonlaua või sirkli abil. See on mandala keskpunkt.

3. Kui sul on väike mandala, joonista keskelt algavaid, välisääreni ulatuvaid jooni ehk kiiri näiteks neli tükki, nii et su ring jaguneb neljaks võrdseks osaks ehk sektoriks. Võid seda teha kasvõi nii, et kõigepealt joonistad horisontaal joone ning seejärel vertikaaljoone üle ringi, just nagu joonistaksid ringi sisse suure risti. Nüüd on su ringil neli osa. Kiiri võid teha ka rohkem. Proovi, kui palju sinu meelest sobib. Kui sulle tundub, et kaheksa toimib hästi, jaga ring kõigepeal tristi abil neljaks osaks ning lõpuks teise ristiga kaheksaks. Kui tahad jagada oma mandala 12 osaks, võib iga osa tähendada näiteks ühte kuud või ühte tähtkuju.

4. Tee suure ringi sisse väiksemaid ringe nii palju, kui soovid, alustuseks näiteks kolm. See õnnestub kõige mugavamalt sirkli abil. Nüüd on su ring joonte ja ringikeste abil väiksemateks sektoriteks jagatud.

5. Lisa mandalale uusi elemente sümmeetriliselt. Joonista sektorisisse näiteks kolmnurk ja selle vastaspoolele teine samasugune. Uus kolmnurk ning teisele poole jälle sama.

6. Kaunista kõik sektorid korduvate kujundite ja erisuguste joontega. Need võivad olla väiksemad ringikesed, katkendjooned, lainelised jooned, lilled või ükskõik millised pildid, mis sul pähe tulevad. Üldjuhul korduvad mandala jooned ja kujundid sümmeetriliselt. Mandala püüdleb sümmeetria ja tasakaalu poole.

7. Lisa keskpunkti ringile jõudu ning kaunista seda, nagu soovid.

8. Joonista edasi, kuni mandala tundub sinu meelest valmis.

9. Lõpuks joonista hariliku pliiatsi jooned vildikaga üle. Mandalat võib teha ka mitmel muul viisil ning sa võid neid ka ise arendada, katsetada ja harjutada. Kõik meetodid on õiged ja head – kõige olulisem on leida viis, mis tundub sulle loomulik ja meeldiv ning mis viib sind flow-seisundisse.

Mis sellest harjutusest kasu on?

Kui piltide joonistamine on sulle võõras, siis on mandalapilt lihtne viis sellega tutvust teha. Mandalaid on kasutatud mediteerimisel, keskendumisel, enda uurimisel ja arendamisel. Neid on joonistatud siis, kui on soovitud raskeid teemasid tabada ja mõista või mõtteid klaarida. Mandalaid tehes on otsitud elusse tasakaalu ning ühendust enda sügavaima sisemuse, maailma ja universumiga. Kuna mandalasse luuakse joonte ja kujunditega sümmeetriat ja tasakaalu, siis usutakse, et see annab kategijale rahu, tasakaalu ja terviklikkust. Kõik on korras ja hästi.

Mandalad on aidanud mitteteadvuse müsteeriume lahendada. Mandalaid tehes saab õppida, mõista ja käsitleda sõnumeid, mida mitteteadvus sulle saadab. Väidetakse, et mandalad toetavad mitteteadvuse ja teadvuse vahelist vestlust.

Mõned tunnetavad, et mandalad loovad kaosesse korda, sest mandalat joonistades piiritletakse ala, millel on keskpunkt ja selle ümber sümmeetria. Muu jääb väljapoole. Ring sulgeb kõik endasse. Mandala sees on mikrokosmos, mida on võimalik hallata. Mandalaid tehes lood endale harmooniat, rahuned, su südamelöögid aeglustuvad, sa lõõgastud ja võid hakata tervenema.

Autor: Krista Launonen

Allikas: Mandala – universumi muster ja valgustumise tee

Mandalad on kosmilised diagrammid, mis viivad rännakule teadvuse avarustesse

Seotud