PODCAST | Onkoloog Maigo Riener: armastuse hormoon sõidab üle kõigi ajusignaalide!

Kuidas aitavad muusika, huumor ja lootus muuta inimese teekonda läbi vähimiinivälja? Kuidas loovad naer, empaatia ja ühised tegevused emotsionaalse sideme arsti ja patsiendi vahel, mis läheb kaugemale diagnoosist ja raviplaanist ning tugevdab patsiendi immuunsüsteemi ja parandab elumuse määra? Aga miks on kõige tugevam ravim just armastus. Ausaid vastuseid annavad kliiniline psühholoog Inna Narro-Taimsaare ja onkoloog Maigo Riener.

Raamatu Kõige tugevam ravim on armastus,“ (Pilgrim 2023) autor dr. Steven Eisenberg on arst, kes mõistab, et inimene on tervik – keha, meel (tunded ja mõtted) ja hing toimivad alati üheaegselt. Ta suhtub oma töösse onkoloogina kui privileegina aidata kedagi iga päev.

Dr. Eisenberg tahab istuda kordamööda kõigi patsientide juures, kuulata neid tähelepanelikult nii kõrvade kui südamega, selgitada välja, mida ta saab teha, et kohe praegu oleks asjad pisut paremini … (lk. 181).

Kliinilise psühholoogi Inna Narro – Taimsaare hinnangul lähendab teda patsiendile ühine tulevikulootus ja vastastikune lugupidamine. Asju, mida koos teha, on palju – mediteerida, lauamänge mängida, teha lõbusõitu maanteel, kirjutada laule ja koos musitseerida.

„Teretulemast uude normaalsusse!“ ütleb dr. Eisenberg oma vähidiagnoosi saanud patsientidele, teades, et see diagnoos muudab inimese elu igaveseks. Vahel on need muutused ajutised, vahel aga jäävad. Kuna umbes üks kolmest inimesest saab eluajal vähidiagnoosi ja teised kaks ilmselt tunnevad kedagi, kes selle diagnoosi saab, puudutab see nuhtlus meid kõiki.

Kuuleme, mida teha, et end iga päev veidi paremini tunda. Kuidas kasvada haiguse ajal inimesena, luua lähedust, avastada uusi loomevõimalusi, olla teistega ühenduses? Mida uskuda ja loota ja kus leida avatud südamega arste ja psühholooge.

Podcastis kuuleme ka, mis on hea arsti mõõdupuu ja kuidas kaitsta arsti läbipõlemise ning depressiooni eest? Miks oleme omistanud arstile üliinimese kuvandi ja kuidas julgustada arste ja teisi meditsiinitöötajaid toetusallikate pakkumise kõrval ka oma valu jagama?

„Kui seisad silmitsi surmaga, siis on see kutse elada!“ innustab dr. Eisenberg kõiki vähidiagnoosi saanud inimesi.

„Vähk on raske haigus, mis võib lõppeda ka täieliku tervenemisega,“ julgustab dr. Maigo Riener.

„Elame elule iga päev, ükskõik kui pikaks elu kujuneb!“ võtab meie vestluse tabavalt kokku kliiniline psühholoog Inna Narro –Taimsaare.

Tervendavat kuulamist!

KUULA ALKEEMIA PODCASTI

Vaata lisaks Inna Narro raamatut „Kui aega on jäänud vähe…. Psühholoogina elu ja surma piirimail“ (Pilgrim 2019).

Saatejuht Anneli Urge on õigustaustaga holistilise regressiooni terapeut, storyteller ja põnevike „Jokk ehk juriidiliselt on kõik korrektne“ (Pilgrim 2019) ja „Šokiterapeut“ (Pilgrim 2021) autor.

 

 

 

 

Seotud