PODCAST | Marek Strandberg: meie hool loomade suhtes peab olema suurem!

Alkeemia podcasti seekordseks külaliseks on Postimehe teadustoimetuse juhataja, materjaliteadlane ja looduskaitsja Marek Strandberg. Saates kuuleme, miks on metsaasukad hakanud üha innukamalt linnadesse tungima ja milliseid väljakutseid see inimestele muutuvas linnakeskkonnas esitab ning kuidas saame aidata linnas hättasattunud metsloomi ja linde. „Peame hakkama harrastama äramahtumise, mitte päästiku ja sihiku loogikat,“ ütleb saatekülaline Marek Strandberg. „Liigirikkus hoiab ka linnaloodust tasakaalus. Kui hakkame respekteerima erinevaid loomade kogukondi, mis on väga intelligentsed, on tulemuseks ka tervem ja vähem agressiivne ühiskond.“

Karude ja huntide arulage küttimine ei ole adekvaatne meede suurkiskjate arvu reguleerimiseks tänases Eestis ja regulatsioonid tuleks viivitamatult ümber vaadata. Ka eeslaste karuhirm on mõistuspäraselt põhjendamatu, sest keskmise eestlase tõenäosus karuga kohtuda on üsna nullilähedane. Vastukaaluks meie hüsteeriale toob Marek Alaska elanike oskuse elada hirmuvabalt koos ca 140 000 karuga ca 20 korda suuremal maa-alal kui Eesti. Elusloodusega ringikäimine nõuab inimeselt arukust ja alati on mõistlik meeles pidada zooloog Aleksei Turovski sõnu, et inimesel on elamiseks loodust vaja, aga loodusel inimest vaja ei ole.

Vaata lisaks: „Marek Strandberg: aina enam metsloomi hakkab linna tulema“

Saates kuuleme ka miks kliima kuumeneb ning kas ja kuidas saame seda peatada. Kui jätkusuutlik on koroonaviirus ja kuidas tuleb uueks viiruste hooajaks valmistuda.

Taasiseseisvumispäeva puhul on fookuses muidugi ka meie inimeste demokraatlikud väärtused, liberaalsed vabadused, emakeel ning Ukraina sõda. Samuti saame teada, mis on Mareki meelerahu allikas.

Vaata lisaks Eesti Metsloomaühingu Facebooki lehte

KUULA ALKEEMIA PODCASTI

Saatejuht Anneli Urge on õigustaustaga holistilise regressiooni terapeut, storyteller ja põnevike „Jokk ehk juriidiliselt on kõik korrektne“ (Pilgrim 2019) ja „Šokiterapeut“ (Pilgrim 2021) autor.

Seotud