Kuidas saada nooruslikku ja säravat nahka ning peatada vananemise märke?

Raamat “Anti-Ageing. Pöördeline teekond särava ja noorusliku nahani” tutvustab naistele uut ja tõusvat trendi tervise ja ilu maailmas – kuidas vananemise märke peatada ja enda kasuks tagasi pöörata.

Töö- ja tervishoiu arst Evelin Ilves soovitab: “Dr Talib kirjutab ladusalt ja lihtsalt teemadest, mis meid kõiki ühel või teisel eluhetkel puudutavad: unehäired, seedehäired, kuiv-tundlik-ärritunud nahk, liiga varajased vananemisnähud ja liigne kehakaal. See raamat õpetab iseennast jälgima ja mõistma, mis teeb meile head ja mis pigem halba. Anti-ageing algab seestpoolt, mitte kosmeetikast või ilukirurgiast – ja see raamat annab selleks hulga praktilisi nõuandeid.”

Vananemise takistamine algab seestpoolt

Meie lugu saab alguse sellest, kui ma alustasin esimest praksist 2001. aastal Vancouveris. Ma olen litsentseeritud naturopaatiline arst. See tähendab, et mul on erialane ettevalmistus, et ravida haiguse põhjust, kasutades mitut turvalist ja efektiivset teraapiat, nende seas akupunktuuri, traditsioonilist Hiina meditsiini, botaanilist meditsiini, kliinilist toitumist, homöopaatiat, elustiili nõustamist ja füsioteraapiat. Naturopaatia tegeleb paljude krooniliste seisunditega nagu allergiad, krooniline valu, seedeprobleemid, hormonaalse tasakaalu puudumine, ülekaal, krooniline väsimus ja menopaus – kui nimetada vaid mõnda.

Naturopaatilised arstid pole needsamad mis naturopaadid, kes tegutsevad peamiselt Ühendkuningriigis. Litsentseeritud naturopaatilisel arstil peab olema meditsiiniõpingute bakalaureusekraad. Me saame rohkem kui 1200 tundi kliinilist praktikat ja peame ravima üle 225 patsiendi, enne kui üldse saame kvalifikatsiooni. Korrektselt akrediteeritud õppeasutuses eeldab naturopaatilise meditsiini tunnistuse saamine märkimisväärselt rohkemaid toitumisega seotud praktikatunde kui USA, võib-olla isegi maailma parimates meditsiiniülikoolides, ning samuti praktikat biomeditsiinilistel aladel, sealhulgas anatoomias, rakubioloogias, füsioloogias, neuroteaduses ja biokeemias.

Meditsiiniline taust tähendas seda, et kohe, kui avasin kliiniku, hakkasin vastu võtma igasuguste tervisemuredega patsiente. Aga kui nad oma sümptomitest rääkisid, siis ei rääkinud nad mitte ainult tervisest, vaid ka välimusest – et nad vananevad kiiremini, kui nad enda meelest peaksid vananema. Nad kurtsid sära kadumist näol, nende naha tekstuur muutus karedamaks, kortsud ilmnesid kiiremini, kui nad lootsid, või siis suurenes neil märgatavalt pigmentatsioon. Mõned olid jõudnud sinnamaani, et tundsid: “Noh, ma jään vanemaks, seega pean leppima sellega, et tunnen end viletsamalt ja näen välja halvem kui kahekümneselt.” Teised kasutasid täitesüste või külmutamist, et peita näo probleemseid kohti, uskudes, et see on ainus võimalus püüda toimuvat muuta. Mina polnud sellega nõus. Jah, naistel ja meestel on surve näha noorem välja, aga minu meelest polnud mõtet olla sisimas väsinud ja välimuselt vanem ning maskeerida seda täitvate ja paralüüsivate süstidega.

Tundub, et mul oli õigus. Kui nende ravi jätkus ja me hakkasime tegelema soolestiku probleemidega, hormonaalse tasakaalutuse või põletikuga, mis oli paljuski nende tervisemurede taga, siis hakkasid mu patsiendid märkama ka nahas suuri muutusi. Paranesid kõik need vananevad piirkonnad, mille üle nad varem kaebasid. Nad olid elevil – ja mina samuti. Ma ei aidanud oma patsientidel saavutada mitte ainult optimaalset heaolu, vaid aitasin neil ka kella tagasi pöörata ja varasemast parem välja näha. Varsti hakkasid nad rääkima minu tööst oma sõpradele ja sugulastele ja kui nende mehed märkasid seda muutust, hakkasid ka nemad minu juurde tulema! Pole ime, et ma pean oma patsiente üheks suureks õnnelikuks perekonnaks.

Siis otsustasin ma naturopaatilise arsti kvalifikatsiooni täiendada ja õppida lisaks ka iluterapeudiks – nahaprobleemide spetsialistiks, kes võib kasutada meditsiinilisi meetodeid. Ma tundsin, et need kaks asja aitavad mul täpsemalt määratleda põhjusi, miks inimesed vananevad enneaegselt.

Ma võtsin vastu veel rohkem patsiente ja kui mu teadmised suurenesid, võisin selgemalt näha sidet patsientide tervise ja vananemise põhjuste vahel. Lõpuks jõudsin punktini, et sain aru: inimese seedimise või tema toitumise ning naha välimuse vahel on selge seos. Näiteks kui keegi oli söönud enne minu juurde tulekut mitu nädalat rohkem piimatooteid, siis olid tal sageli tumedad rõngad silmade all; suurem alkoholitarbimine tekitas rohkem kortse suu ümber, nasolabiaalseid kortse (ninasõõrmetest suuni ulatuvaid jooni) ja kortse silmade piirkonnas; ning kui ma eemaldasin patsiendi menüüst gluteeni, siis oli varsti tulemuseks vähem paistes ja pundunud nägu.

Ma kasutasin raviplaanide loomiseks neid teadmisi koos traditsioonilise Hiina näokaardiga. Sain kiiresti aru, et selle plaani järgimine aitas mu patsientide nahal paraneda ja pööras tagasi paljud vananemise märgid, mille pärast nad muretsesid. Patsiendid, kellel oli rosaatsea, punetus, pigmentatsiooni probleemid, tuim, kuiv või lõtv nahk, märkasid nii suuri muutusi, et nende sõbrad ja sugulased küsisid, kas nad on iluoperatsioonil käinud! See oli nii võimas, et ma ei saanud aru, miks kõik dermatoloogid ei kasuta toitumise muutmist, et ravida nahaprobleemide põhjusi või kasutada seda relvana vananemise vastu.

Pusle viimane tükk

Ma pean end biokeemia detektiiviks, sest püüan alati leida patsientide probleemide tõelise põhjuse, mitte ei tegele lihtsalt sümptomitega ega ürita neid peita. Ma sain aru, et kõik viitas ühele asjale, mis oli enneaegse vananemise taga – ja paljude teiste tervise- ja nahaprobleemide taga, mille üle mu patsiendid kurtsid. Selleks oli vilets seedimine.

See võib sind üllatada – sest kuidas saab miski, mis toimub sügaval keha sees, kaugel su näost, peegeldada seda, kui vana sa välja näed või kui tervislikuna su nahk tundub? Aga mind see ei üllatanud. Soolestik on keha kontrollikeskus, koht, kust algab tervis ja surm. See, mis toimub su seedimises, on naha välimusest näha; samuti määrab see kogu su keha tervise. Ma selgitan järgmistel lehekülgedel täpsemalt, kuidas see käib, aga lühidalt öeldes toimub asi nii: soolestiku vilets tervis näljutab nahka, mis ei saa piisavalt vajalikke toitaineid, ning seetõttu tekib organismis aina rohkem põletikumolekule, mis nahka otseselt ja kaudselt ründavad. See põhjustabki kiiremat vananemist ja suurendab põletikulisi nahaseisundeid, näiteks aknet ja rosaatseat. Tasakaalustamata või ebaterve soolestik võib mõjutada ka keha hormoone, millel jällegi on halb mõju nahale. Lühidalt, soolestiku vilets tervis on vähemalt kolme põhilise mehhanismi taga, mis kontrollivad, kui kiiresti või aeglaselt su nahk ja keha vananevad. Ma taipasin, et ravides nüüd oma patsiente soolestiku tervendamise ja hea seedimise taastamisega, takistasin vananemise päästikuid ja sain suurepärased tulemused, mida nägime nii mina kui ka patsiendid.

Ma ei osanud seda arusaamist kuidagi nimetada, kuni ühel päeval tegelesin patsiendiga, kellel olid seedeprobleemid. Ta oli mures ka oma naha pärast ja et ta näeb vanem välja ning ma ütlesin: “Kas tead, et su seedeprobleemid mõjutavad seda, et sa vananed kiiremini?” Ta vastas: “Sa ütled, et ma kannatan seedevananemise all.” Äkki oli mul olemas nimetus selle kohta, mida nägin nii paljude inimeste puhul. Ring oli täis: ma teadsin, mis seda põhjustab, ma teadsin, kuidas seda takistada, ja nüüd oskasin ma seda ka nimetada.

Sellest ajast peale olen ma ravinud sõna otseses mõttes tuhandeid seedevananemisega patsiente, ja ma olen kindel, et ilu- ja tervise-maailmas on jäänud midagi kahe silma vahele. Ma nimetan siin tervist, sest naha seisukord pole ainus asi, mis näitab meile vananemise märke. Seedimine võib olla põhjuseks ka paljude teiste probleemide puhul, mis vananemisel tekivad. Valutavad liigesed, talje ümber kaalus juurdevõtmine, hõrenevad juuksed, vilets uni, energiapuudus ja menopausi sümptomid võivad kõik olla seotud seedimise tervisega. Tee oma seedimine korda ja need sümptomid võivad samuti leeveneda. Pole ime, et pärast minu ravi patsiendid mitte ainult ei näe nooremad välja, vaid ka tunnevad end nooremana, sest nende tervis näib igati paranevat – nad saavad energia tagasi ja nende samm muutub kergeks.

Katkend on pärit kirjastuselt Pilgrim ilmunud Nigma Talibi raamatust ” Anti-Ageing. Pöördeline teekond särava ja noorusliku nahani.”

“Tervis ja ilu käivad ilmselgelt käsikäes. Selle raamatu autor Nigma Talib on paljude Hollywoodi staaride nahaarst, kes oskab võidelda kortsude ja stressi vastu õige nahahoolduse ja toitumisega. Sain siit raamatust kinnitust oma oletustele ja hulgi väärtuslikke nõuandeid, mida klientidele jagada. Silmi avav teos sobiks käsiraamatuks nii ilutegijatele kui ka naha- ja perearstidele.” – Reet Härmat, jumestuskunstnik ja Öli nahahooldussarja looja

“See raamat annab väga lihtsa ülevaate, kuidas ja miks meie keha toimib ja vananeb ning kuidas seda vältimatut protsessi võimalikult terve ja ilusana läbida. Minu jaoks süstematiseeris see raamat kõik mu keha tunded, mida olin terve elu aimanud ja tunnetanud, ja muutis minu elu palju tervislikumaks ja nauditavamaks. Soovitan soojalt, huvitav ja vajalik lugemine kõigile täiskasvanutele, nii naistele kui ka meestele.” – Olga Makina, fotograaf

 

 

Seotud