Ava külgmenüü

Lugemisnurk | Haavade ja maskide tekkimine ning ära tundmine

Lise Bourbeau on kanada päritolu psühholoog, kes on aastaid uurinud süvitsi inimeste hingehaavade põhjuseid ja käitumuslikke seoseid täiskasvanueas. Nende uuringute põhjal on ta loonud teooria hingehaavade äratundmiseks ja tervenduseks. Tema käsitlust kasutavad ühe tõhusa teraapiameetodina oma töös väga paljud psühholoogid üle maailma. Tervenemine algab teadlikkusest, kust on hingehaav pärit ja kes või mis on selle lapsepõlves põhjustanud. Ta kirjeldab oma raamatus „Ravi terveks oma hingehaavad ja leia oma tõeline mina“ lihtsalt ja arusaavalt, kuidas nii füüsilised, emotsionaalsed kui ka mentaalsed probleemid pärinevad viiest lapsepõlvest kaasa tulnud hingehaavast. Need on hüljatus, mahajäetus, alandus, reetmine ja ebaõiglus. Kartes uuesti haiget saada, loob inimene endale teatud käitumismudelid ehk maskid: põgenik, sõltuv, masohhist, kontrollija ja rigiidne. Ta ei saa olla tema ise, vaid kannab maske, mille põhjuseks on lapsepõlves saadud hingehaavad. Autor kirjeldab detailselt nii hingehaavu kui nende peitmiseks loodud maske ja annab nõu, kuidas hingelisi haavu ravida ja maskidest vabaneda. Kõik selleks, et saaksid olla taas sina ise – ilma hirmuta, et sind hüljatakse, jäetakse maha, alandatakse, reedetakse ja ollakse su vastu ebaõiglane. Tõeline armastus on iseendaks olemise kogemus.

Juba sündides teab laps oma olemuse sügavuses, et tema kehastumise mõte seisneb kõigi nende arvukate õppetundide läbitöötamises, mida elu talle ette annab. Peale selle valis tema hing täiesti kindla eesmärgiga välja konkreetse perekonna ja ümbruse, kus sündida. Meil kõigil, kes me sellele planeedile tuleme, on ühesugune missioon – läbi elada kogemused nii, et suudaksime need omaks võtta. Kogemuste omaksvõtmise kaudu õpime ennast armastama.

Kuna mõnikord elatakse kogemus läbi seda omaks võtmata, tunnistamata, st hukka mõistes, süütundes, hirmus, kahetsuses ja teistes eitamise vormides, siis tõmbab inimene alaliselt ligi asjaolusid ja isiksusi, mis/kes teda ikka ja jälle juhivad vajaduse juurde seesama kogemus uuesti läbi teha. Mõned aga mitte ainult ei ela ühte ja sama kogemust elu jooksul läbi palju kordi, vaid peavad aina uuesti kehastuma, et jõuda kogemuse täieliku omaksvõtuni.

Kogemuse omaksvõtmine ei tähenda, et peame seda õigeks või oleme sellega nõus.

Ilma kontota saate ühes kuus lugeda kuni 5 tasuta artiklit. Selle artikli edasi lugemiseks logige sisse või liituge Alkeemiaga luues endale tasuta konto.