7 praktilist sammu ärevate mõtetega toime tulemiseks

Ärevus ja paanika on viimasel ajal jõudsalt kasvanud probleem seoses maailmas toimuvate muutustega. Mure ja teadmatus tuleviku pärast, töökaotus, pingestunud suhted kodus või oskamatus üksi olla on soodne pinnas selle teema kerkimiseks. Praeguse aja võtmeküsimuseks ongi, kuidas muutustega toime tulla sel äreval ajal. Pakume lugemiseks katkendi kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Tanya J. Petersoni raamatust “101 viisi, kuidas vähendada ärevust“, mis annab praktilisi nõuandeid hirmust ja paanikahoogudest vabanemiseks.

Ärevad mõtted on tihtilugu kontrolli alt väljunud mõtted. Need põrkuvad su peas üksteisega kokku ja saavad üha rohkem võimu. Mõnikord pead sa oma ärevusega seoses kehastama mõistuse häält. Oma ärevusega mõistlikult vestlemine aitab sul sellega loogiliselt toime tulla. Selle protsessi käigus jaotad sa ärevuse väiksemateks osadeks, millega oleks kergem toime tulla, ning saad siis otsustada, kuidas seda kõige paremini teha.

Katseta alljärgnevat protseduuri.

• 1. samm. Koosta nimekiri sind kõige sagedamini vaevavatest häirivatest mõtetest.

• 2. samm. Vali alustuseks vaid üks välja.

• 3. samm. Tee kindlaks, mis sind selle mõtte puhul häirib, jagades selle väiksemateks osadeks. Kui sa näiteks muretsed mingile üritusele mineku pärast, kuna kardad, et võid endale häbi teha, siis see mõte on liiga üldine ja ähmane, et sellega oleks lihtne tegeleda. Koosta nimekiri nendest konkreetsetest asjadest, mis selles olukorras sulle ärevust tekitavad.

• 4. samm. Sea küsimärgi alla iga nimekirja jõudnud asi. Küsi endalt näiteks: „Kuidas täpselt ma endale häbi teeksin?“, „Mis minuga selle tõttu juhtuks?“, „Mis on kõige hullem, mis juhtuda saab?“, „Kuidas see mind tegelikult mõjutaks?“ jne.

• 5. samm. Analüüsi oma vastuseid ja pane kirja oma võimalused. Mida saaksid teha seoses selle üritusega, mille pärast närvis oled? Milliseid mõistlikke samme saaksid astuda seoses oma küsimustele antud vastustega?

• 6. samm. Pane paika vajalikud sammud, et edasi liikuda. Pea meeles, et need tegevussammud ei pea olema dramaatilised. Lisaks võid oma muresid üksipulgi läbi uurides jõuda järeldusele, et praegu sa ei tahakski nende suhtes midagi teha. Oluline on igatahes see, et teed otsuse, mis lähtub tervest mõistusest, mitte hirmust.

• 7. samm. Tegutse ilma eneses kahtlemata. Oled otsustanud; nüüd vii otsus ellu, muretsemata selle õigsuse üle.

Võid enesekindlalt edasi liikuda, kuna oled oma ärevad mõtted põhjalikult ja mõistlikult läbi kaalunud. Säärane ratsionaalne protsess on tulemuslik, sest oma ärevust läbi töötades võtad endale aega, et sellest tõeliselt aru saada. Kui kuulad oma mõtteid ja esitad nende kohta küsimusi, võid jõuda uudse taipamiseni. Mida sügavamalt mõistad oma hirmude ja murede põhjusi, seda paremini tuled sa toime ärevate mõtetega. Kui ärevusega paremini toime tuled, paraneb ka su võime vabalt tegutseda ja mõelda.

Katkend on pärit kirjastuse Pilgrim poolt välja antud Tanya J. Petersoni raamatust „101 viisi, kuidas vähendada ärevust“.

Ärevus ja paanika on viimasel ajal jõudsalt kasvanud probleem seoses maailmas toimuvate muutustega. Mure ja teadmatus tuleviku pärast, töökaotus, pingestunud suhted kodus või oskamatus üksi olla on soodne pinnas selle teema kerkimiseks. Praeguse aja võtmeküsimuseks ongi, kuidas muutustega toime tulla sel äreval ajal. Kuidas ennast aidata ja milliseid praktilisi nippe ärevuse või paanikahoogude ajal ise või kogenud terapeudi abiga rakendada, seda kõike pakub see raamat kuhjaga.

101 erinevat meetodit ärevusega tegelemiseks.
Kuidas vabaneda ülemõtlemisest ja muretsemisest?
Kuidas aidata ennast öiste ärevushoogude korral?
Kuidas ärevusega toime tulla tööl või koolis?
Kuidas vabaneda ärevusest oma lähedastes suhetes?

Olgu ajad millised tahes, sul on võimalik lõpetada ärevusega maadlemine ja võtta ette tulemuslikke samme sellest vabanemiseks.

Seotud