Ava külgmenüü

Alar Tamming: Rahatrüki tulemuseks ei ole mitte kriisist väljumine, vaid ebavõrdsuse kasv

“Aasta algus on ka aeg, mil tehakse eelmisest aastast kokkuvõtteid, kuid ühtlasi ka prognoose uueks aastaks. Olles mitukümmend aastat vaadanud finantsmaailmas toimuvat, seda küll õnneks ise süsteemi liikmeks olemata, sest süsteemis olles ei ole kunagi võimalik näha tervikpilti, nii nagu silm ei näe kunagi end vahetult ise, jälgin ma aeg-ajalt seda, mida siis finantsvõlurid maailma kohta arvavad. Üldine arvamus on ühene – börsidele on tulemas hea aasta ja isegi JP Morgan räägib võimalusest, et Bitcoini hind ületab 100000 eurot. Arvatakse, et suurt inflatsiooni, rääkimata hüperinflatsioonist ei tule, ning rahatrükk kajastub eelkõige aktsiate ja kinnisvara hindade tõusus. Üldreeglina on ennustused umbes sellised. Ja ega see väga vale olegi,” kirjutab ettevõtja ja psühholoogia magister Alar Tamming.

Kuid lugedes neid ennustusi jäin ma mõttesse ning mõtted liikusid faktidele ja tähendustele ning nende erinevusele. Kuigi see ei ole veel fakt, et aktsiahinnad jätkavad tõusu ja Bitcoinil koos kinnisvaraga seisavad ees uued rekordid, liigitan ma need võimalused siiski eelkõige sündmuste kui tähenduste alla. Kuid mis on nende võimalike sündmuste tähendus. Paraku seda ma nendest analüüsidest leidnud ei ole. Lugedes mõttekäiku, et aktsiad tõusevad siis tundub see eelkõige positiivne, see oleks justkui sünonüüm sõnadele, et elu läheb paremaks. Tegemist oleks justkui õpiku näitega positiivsest mõtlemisest – kõigele mis toimub tuleb otsida positiivset tähendust. Ja vastupidine mõte, et aktsiahinna tõus on negatiivne ning inimkonnale suures pildis kahjulik ja ohtlik, tundub olevat absurdne ja seda saab mõelda ainult inimene, kes majandusest midagi ei jaga ehk on lühidalt öeldes loll või pime.Aga vaataks neid protsesse, mis ilmselt aset leiavad natuke lähemalt.

Ilma kontota saate ühes kuus lugeda kuni 5 tasuta artiklit. Selle artikli edasi lugemiseks logige sisse või liituge Alkeemiaga luues endale tasuta konto.