8 viisi, kuidas sinu sisetunne ehk intuitsioon endast märku annab

Intuitsioon ehk sinu sisemine hääl toetab ja suunab sind parema enda poole. Sümptomid on vaid üks viis, kuidas sinu keha või elu sinuga räägib, lisaks nendele on olemas veel palju erinevaid viise. Peale selle reageerib iga inimene nendele signaalidele erinevalt. Loe, kuidas intuitsioon endast märku annab.

Sinu sisemine juhatus võib sinuga kontakti otsida järgmistel viisidel:

1. Tunded. Mõned inimesed nimetavad neid “kõhutundeks”, “headeks või halbadeks võngeteks”. Sa ei pruugi alati teada, millise tundega on tegemist, see võib olla väga umbmäärane – miski lihtsalt tundub halb, ebamugav või “kuidagi vale” või suurepärane, meeliülendav või lihtsalt “õige”.-

2. Emotsioonid. Emotsioonid on sarnased tunnetega, kuid mõned inimesed leiavad, et nende kahe mõiste vahel on ometi väikseid erinevusi. Sa võid kogeda emotsiooni, mis on nagu välk selgest taevast. Võib-olla sa mõtlesid kellegi või millegi peale vahetult enne, kui see emotsioon tekkis. Võib-olla sa sisenesid kuhugi ja tundsid midagi. Kuigi emotsioonid just nagu sümptomidki tunduvad olevat päriselt sinu omad, ära unusta kontrollimast, mida see emotsioon tahab sulle öelda. See võib näiteks püüda sulle öelda, et miski aitab sul oma kõrgemat hüve saavutada või takistab seda.

Aastaid tagasi kõndis Heather tänaval ja tundis ennast järsku masendunult. Tema esimene mõte oli: “Ma pole aastaid depressioonis olnud, seega miks ma järsku ennast niimoodi tunnen?” Kui ta keskendus sellele emotsioonile, mõistis ta, et see polnud tema emotsioon – see oli tulnud verandal telefoniga rääkinud naiselt, kellest ta möödus. Heather tunnetas selle naise emotsioone ja saatis talle armastuse energiat. Depressioon haihtus hetkega. Sel hetkel hakkas Heather mõtlema kõikidele nendele aastatele, mil ta depressiooni käes vaevles, ning küsis endalt, millised nendest emotsioonidest kuulusid tegelikult temale ja millised neist oli ta teistelt üles korjanud. Nagu sa näed, kui me ei õpi vahet tegema, võime keskenduda emotsioonidele, mis pole meie omad, ja neist kinni hoida.

3. Meelteväline taju. Meelteväline taju on intuitiivsete võimete kategooria, kuhu kuulub ka telepaatia (oskus lugeda teiste inimese mõtteid), selgeltnägemine (oskus näha, mis toimub kuskil mujal), prekognitsioon (oskus näha tulevikku), retrokognitsioon (oskus näha asju, mis juhtusid minevikus), psühhomeetria (oskus koguda informatsiooni puudutuse kaudu) ja meediumlus (vabatahtlik seestumine).

4. Sümptomid. See võib olla ükskõik milline füüsiline sensatsioon, nagu näiteks kipitus, külmavärinad, väsimus, energiapuhang, valu, n-ö kõhus keeramine, tuikamine, pearinglus jne. Üks lihtsamaid viise sümptomite märkamiseks on panna tähele, kuidas sa ennast tunned, kui sa oled koos erinevat tüüpi inimestega. Pane tähele, kas sa tunned ennast nagu tavaliselt, energiliselt (või erksalt) või väsinuna. Kui sa tunned teatud inimeste läheduses ennast pidevalt väsinuna, siis analüüsi lähemalt seda, mida sa nende vastu tunned – võid avastada, et nad pole sinu jaoks õiged inimesed. Mõned nimetavad neid inimesi “energiavampiirideks”. Meile meeldib mõelda, et nad lihtsalt ei ühildu sellega, mida sina omaelus vajad.

5. Mõtted. Mõnikord sa mõtled millegi peale ja see on tegelikult sinu intuitsioon, mis sind juhib. Näiteks kui Heather hakkas buliimiast paranema, märkas ta, et mõtles söögile ka siis, kui ta ei tundnud ennast tegelikult näljasena. Ta pidas seda vanaks ebakorrapäraseks söömiskäitumiseks ja arvas, et ta lihtsalt ei suuda mõelda muule kui toidule. Ta jälgis oma mõtteid umbes nädala jooksul ning avastas, et umbes 30 minuti jooksul pärast söögi peale mõtlemist langestema veresuhkrutase drastiliselt. Selleks hetkeks oli tema keha niivõrd näljane, et ta tundis, nagu ei suudaks ükskõik kui suur hulk toitu tema nälga leevendada. Ülesöömine on tavaline viis, kuidas oma keha pärast veresuhkrutaseme langust taas mugavasse tasakaalu viia. Heatheri seedesüsteem polnud lihtsalt veel valmis selleks, et tema kehale õigetel aegadel õigeid näljasignaale saata. Pundunud peensool tekitas temas täiskõhutunde ka siis, kui tema kõht oli tegelikult tühi. Ta mõistis, et keha kompenseeris tema seedeprobleeme mõtetega, saatmaks välja signaali, et on aeg süüa. Ta hakkas sööma siis, kui ta toidule mõtles, ning sel perioodil, kui tema seedesüsteem paranes, töötas see väga hästi. Näed, meie keha armastab meid! Kui me peame signaale, mida meile saadetakse, “valedeks” või “halbadeks”, siis me ei anna oma kehale võimalustki meid parema tervise poole suunata.

6. Sõnad. Louise on alati osanud kuulata sõnu, mida inimesed kasutavad, et mõista, millist rolli mängivad need meie mõtetes ja uskumustes. Ta on näinud, kuidas see, mida inimesed räägivad, on seotud sellega, kuidas nende elu kulgeb. Üks viis, kuidas saada intuitiivseid vihjeid selle kohta, mis sinu peal töötab ja mis mitte, on kuulata, milliseid sõnu sa kasutad ja milliseid sõnu kasutavad teised inimesed. Näiteks kas sa leiad ennast ütlemas “See on nii raske”, “Ma ei suuda seda teha”, “40-aastaselt hakkab keha koost lagunema” või “Nad ei võta mind kunagi omaks”? Kui sa ütled selliseid asju, siis võib-olla on aeg heita pilk oma uskumuste süsteemile ja uurida, kuidas seda muuta, et ennast rohkem armastada. Terviseprobleemid võivad tekkida oskamatusest elu seedida. Seega ära unusta kasutada armastavaid sõnu – küll sinu keha kuulab sind. Omaenda sõnade kuulamine, afirmatsioonide kasutamine ja töö peegliga aitavad muuta mõtteid, mida sa mõtled, ja sõnu, mida sa kasutad, armastavamaks.

7. Unenäod. Mõned inimesed võtavad signaale vastu unenägude kaudu. Psühhoanalüüsi isa Sigmund Freud uskus, et unenäod aitavad alateadlikule meelele ligi pääseda. Nii mõnedki teadlased nõustuvad temaga. Näiteks tõestati ühe uuringu käigus, et mälukaotuse all kannatajad, kes ei mäleta midagi oma minevikust, kogesid unenägudes mälestusi, mis olid pärit nende minevikust. Sellised uuringud on viinud teadlased järeldusteni, et kui me näeme und, siis pääseme ligi aju osadele, mida me ärkvel olles ei kasuta. Kui sa ei tea, mida oma eluga peale hakata, siis palu endalt enne magamaminekut, et sa sooviksid näha und sellest, mis oleks parim järgmine samm sinu elus. Teine suurepärane viis oma unenägusid uurida on need ärgates üles kirjutada ja küsida endalt, mida need sinu jaoks tähendavad. Unenägude tõlgendamisest on kirjutatud palju raamatuid, kust saab otsida abi, kui sa soovid sellest valdkonnast rohkem teada saada. Keskendu nendele tõlgendustele, et õppida mõistma oma unenägusid.

8. Mustrid. Mõned inimesed võtavad signaale vastu korduvate sündmuste kaudu – näiteks keegi räägib sulle oma lemmikraamatust ja siis mainivad veel kaks inimest sama raamatut. Selline muster võib olla märk, et sa peaksid seda raamatut lugema. Või keegi näiteks kogeb sama asja erinevates situatsioonides üha uuesti. Üks Heatheri klientidest näiteks oli igas oma suhtes kas asjatundja või abistaja. Väga väike hulk tema suhetest olid võrdväärsed partnerlused, sest kõik tema sõbrad ja isegi tema partner jäid alati lootma tema jõule, teadmistele ja toetusele. Märka mustreid oma elus, olgu need siis olukorrad, mis tekivad, asjad, mida inimesed sulle ütlevad, või situatsioonid, millest sa ennast leiad. Need on märgid, mis aitavad sul oma elu paremaks muuta. Kui sa märkad oma elus ülalmainitud mustreid või mingeid muid signaale, mida me pole maininud (ära unusta, et igaühe signaalid on ainulaadsed ja erilised), siis ole nende vastu uudishimulik. Küsi, mida need tahavad, et sa teaksid. Niimoodi alustad sa vestlust ja õpid uut keelt, mida keegi pole sulle õpetanud.

Mida rohkem sa kuulad, seda rohkem mõistad, mida sinu keha ja elu püüavad sulle öelda. Aja jooksul õpid sa neid märke usaldama ja avastad, et elu on niimoodi palju lihtsam. Kujuta endale ette ilma armatuurlauata autot – ei mingit spidomeetrit, kütuse- või temperatuurimõõdikuid. Kuidas sa tead, kui kiiresti sa sõidad, millal autot tankida või millal mootor üle kuumeneb? Sinus on peidus sisemine armatuurlaud, mida sa saad õppida lugema sama lihtsalt, nagu loeksid oma auto armatuurlauda! See võib võtta aega, mis on täiesti normaalne. Sa kulged kaunil oma keha avastamise teekonnal, seega anna endale aega.

Kuidas paremini kuulata oma keha ja sisemist häält

Me tahame rõhutada, kui tähtis on lihtsalt kuulamine – ole teadlik nendest signaalidest, mis juhivad su elu. Sa ei pea kohe teadma, mida nende signaalidega ette võtta. Usalda oma Elu, küll see sulle tee kätte näitab. Isegi kui sa teed vaid ühe väikse sammu korraga, on see täiesti piisav! Kõik ei pea korraga selgeks saama, eriti kui sa usaldad, et su Elu näitab sulle kätte järgmise sammu siis, kui sa selleks valmis oled.

Oma keha kuulama õppides on tähtis olla liikumatult ja tasa. Alguses, kui sa kuulama hakkad, võivad signaalid olla väga vaiksed, meenutades sosinat, või väga ebamäärased nagu näiteks tunne või hoopis sümptom. Mida rohkem sa saad selle signaaliga samale lainele, seda selgemaks see muutub.

Siin on paar nõuannet, mis aitavad edukalt kuulata oma intuitsiooni.

– Keskendu praegusele hetkele. Pööra tähelepanu sellele, mis praeguses hetkes toimub, ning viska minema kõik mõtted minevikust ja tulevikust. Mida rohkem sa süvened praegusesse hetke, seda lihtsam on mõista, kuidas sa ennast tunned. Kujuta ette, et sa paned radari üles ja skaneerid ümbrust, märgates kõike, mis toimub, ning keskendud sellele, kuidas sa ennast tunned. See on parim viis oma intuitsiooni arendamiseks. Lisaks on sellisel lähenemisel veel üks boonus -praeguses hetkes olemine vähendab stressi, vaigistades jutuvada sinu peas ning leevendades muret mineviku ja tuleviku pärast, sest sel hetkel oled sa lihtsalt hõivatud muuga. Mitme asja korraga tegemine on närvesööv ning paljud inimesed lähevad läbi elu autopiloodi peal, sest nad keskenduvad pidevalt minevikule või tulevikule selle asemel, et elada hetkes.

– Loo suhe iseendaga – kujuta ette, et sa käid endaga kohtamas. Mõtle selle peale, kuidas sa ennast tunned esimesel kohtamisel. Sa ei tea teisest inimesest eriti midagi, ei tea, mis talle meeldib, kuidas ta erinevates olukordades käitub või kas teie vahel hakkab sädemeid lendama. Sa alles õpid teist inimest tundma, mis võib sinus tekitada veidi ebamugavust. Ilmselt kuulad sa hoolega, mida tal on öelda, ja jälgid tema kehakeelt. Mõnikord on kasulik mõelda sellest protsessist kui esimesest kohtingust, sest kui sul pole tihedat sidet iseendaga, siis võib võtta aega, kuni sa tunned ennast mugavalt ja õpid tundma, kuidas su keha reageerib sellele, et sa temaga suhtled. Teise või kolmanda kohtingu ajaks tunned sa ennast juba mugavalt. Võib-olla on ka suhtlemine veidi lihtsam. Võib-olla oskad sa nüüd märgata signaale ja kuulata oma sisemist häält.

– Võta aega, et olla liikumatult vaikuses. Alustuseks broneeri endale aeg, mil sa saad olla liikumatult ja tasa. Vali koht, kus sa saad olla segamatult. Sa võid seda aega kasutada, ükskõik kuidas sa paremaks pead. Alguses võid sa soovida mediteerida, et puhastada oma pea mõtetest ja keskenduda mittemõtlemisele. Kui sa teed oma pea mõtetest puhtaks, siis saab sisemine tarkus sinuga erinevaid kanaleid pidi suhelda. Elu töötab maagilisi teid pidi ja kui sa usud, et vastused tulevad, siis seda need ka teevad! Ära unusta, et pole vaja muud, kui küsida ning olla õigel ajal õiges kohas vastusele avatud. Sinu keha võib soovitada sulle hoopis mõnda teistsugust rituaali, seega tee täpselt nii, nagu sulle tundub õige, ning õpi kuulama oma sisemist juhatust.

– Häälesta ennast oma keha lainele. Päeva jooksul erinevaid asju tehes, näiteks tööle sõites, koosolekul olles, otsuseid vastu võttes, sõprade, pere või lemmikloomadega aega veetes või oma ajakava paika pannes, tasub vahepeal ka oma keha kuulata. Kuula oma keha, et saada teada, kuidas sa ennast nende tegevuste ajal tunned. Otsi märke, mis ütlevad sulle, et miski on sinu jaoks õige või vale. Ole valmis otsuste tegemiseks rohkem aega võtma, kui su valik ei tundu sulle õige ning sa tahad vaikuses istuda ja olukorda seedida. Oma keha kuulamine aitab sul igas situatsioonis vaimselt kohal olla, mis aitab parandada sinu intuitsiooni.

– Hoia oma meel avatud ja hinnangutest vaba. Kuna igaühe intuitsioon töötab erinevalt, siis on tähtis hoida ennast avatuna ja hoiduda vastu võetud signaalide üle kohut mõistmisest. Kõige parem on signaalide tähtsust mitte hinnata, ükskõik kas need on suured või väiksed, selged või ebamäärased või kuidas need ennast ilmutavad. Oma sisemist tarkust tundma õppides ole avatud ja uudishimulik.

– Pea päevikut. Päevikud on suurepärased, sest sa saad sinna panna kirja oma eksperimendid ja nende tulemused. Naudi seda protsessi! Kirjuta üles, mida sa enda kohta õppisid, ja dokumenteeri enda sisemist häält. Aja jooksul võib see keel või signaal muutuda ja päevikupidamine aitab sul näha, kuidas asjad arenevad. Lisaks sellele aitab päevik kummutada kõikvõimalikke kahtlusi, kuna see keskendub sinu kordaminekutele, mida on eriti selgelt näha siis, kui sa oled sellega juba mõnda aega tegelenud. Mõnikord aitab aja möödumine meil näha ja märgata, kui tark meie intuitsioon tegelikult on.

– Alusta väikselt ja arene sealt edasi. Kuula oma sisemist juhatust täpselt nii, nagu sulle tundub kõige lihtsam.

– Harjuta, harjuta, harjuta. Mida rohkem sa kuulad ja järgid enda sisemist juhatust, seda lihtsam on mõista, kuidas sinu keha ja elu sinuga räägivad. Signaalid muutuvad selgemaks ja enda sisemise juhatuse usaldamine muutub lihtsamaks. Harjutamine aitab sul teha suuri edusamme ning usaldada oma Elu.

Allikas: Louise Hay, Ahlea Khadro, Heather Dane “Tervendav enesearmastus. Mõtted ja toit – kõige tõhusam dieet”, kirjastus Pilgrim

Seotud