8 põhjust, miks loomade koht pole tsirkuses

Suvi on Eestis meelelahutuse, festivalide ja turneede tippaeg. Teiste seas külastavad Eestit rändtsirkused, kus kasutatakse etteastetes loomi. Sellised etteasted pakuvad vaatajatele põnevust ja rõõmu. Miks siis ometi loomakaitsjad ja paljud teised loomade heaolust hoolivad inimesed taolisi lõbusaid ettevõtmisi laidavad? Põhjuseid on mitu.

1. Tsirkus ei suuda tagada loomade heaolu. Loomadel pole tsirkuses piisavat liikumisruumi, neil puuduvad loomuomased tingimused ning nende elurütm on sageli häiritud müra, valguse ja vibratsiooni tõttu.

2. Tsirkuses sunnitakse loomi esitama loomuvastaseid trikke. Tsirkusetreeningutes kasutatakse metsloomade allutamiseks metallist konkse, piitsasid, keppe, elektrišokke ja muid sunnivahendeid.

3. Rändtsirkuse loomi transporditakse pikki vahemaid kitsastes ja halva ventilatsiooniga vagunites ja treilerites, kus nad veedavad suurema osa ajast ka esinemiskohta jõudes.

4. Tsirkuseloomad kannatavad stressi all, mis väljendub mh stereotüüpses käitumises: edasi-tagasi ringlemises või sama liigutuse pidevas kordamises.

5. Ruumikitsikusest tingitud hügieeniprobleemid suurendavad loomade haigestumisriski ning tsirkuste rändava iseloomu tõttu ei suudeta loomadele tagada adekvaatset veterinaarabi.

6. Tsirkuseloomad võivad olla illegaalselt vabast loodusest püütud, sest loomade päritolu on raske kindlaks teha. Kui tsirkuseolud põhjustavad kannatusi ka tehistingimustes sündinud loomadele, siis vabast loodusest püütud loomade jaoks on tsirkusesse sattumine psühholoogiliselt kirjeldamatult raske, mille tagajärjel võib loom isegi surra.

7. Tsirkus rikub laste väärtushinnangud. Lastepsühholoogid on leidnud, et tsirkuseloomade etteastete nägemine loob lastele loomadest vale kujutluspildi ning nad võivad selle tulemusena hakata pidama domineerimist ja loomade vägivaldset kohtlemist loomulikuks.

8. Loomade ekspluateerimine ehk nende sundimine ebaloomulikule tegevusele inimese meelelahutuse nimel on oma olemuselt ebaeetiline.

Tallinnas Solarise kinos ja Pärnus Apollo kinos esitletakse 18. juulini filmiseansside eel liikuvaid pilte, mis kutsuvad üles keelustama loomatsirkused Eestis.

MTÜ loomade eestkoste organisatsiooni Loomus kampaania eesmärk on toetada seadusmuudatust, mis ei lubaks tsirkuses kasutada loomi. Märtsis saatis Põllumajandusministeerium kooskõlastusringile eelnõu, millega plaanitakse keelustada ainult teatud liikide nagu suurte kaslaste, karude, ahvide ja elevantide kasutamine tsirkuses. Loomuse seisukoht on, et ka teisi loomaliike ei tohiks tsirkustes kasutada.

Kampaania “Kaotame need loomatsirkused ometi ära!” koosneb viiest fotost, millel on rakendatud omapärast, kolmemõõtmelist efekti nimega parallax. Fotode ja idee autor on fotograaf Virgo Haan. Haan on varasemalt samasugust efekti kasutanud oma näitustel “India laste silmades” ja “Hääleproov”.

Vaata videot SIIT.

Külasta Loomus.ee kodulehte.

Vaata Loomus.ee facebooki pesa.

Seotud