4-minutiline ülevaade: kõik, mis on meie ühiskonnas valesti

Mis on elu mõte – kas olla õnnelik? Kui nii, siis ilmselt liigume me selleni valet teedpidi. Londonist pärit kunstnik ja animaator Steve Cutts on loonud lühifilmi, mis selgitab seda täpsel ja pilkupüüval moel. Kui tahad näha, missugusena tundub meie hullumeelne maailm Steve Cuttsi pilgu läbi, siis vaata lähemalt.

Lühifilm, mille nimi on “Õnn”, algab sellest, kuidas noored rotid kiirustavad tööle. Tõenäoliselt on nad elevil, kuna tahavad luua siia maailma erinevust. Enne seda on nad püütud “rat race-i”, tarbimisvõistlusesse, mis ei ole nii mõnus ja mugav kui meedia seda näitab.

Rotid on surutud metroodesse ja tunduvad kõik olevat hõivatud tarbimisega. Kui rotid ei ole sunnitud tööle minema, siis tegelevad nad shoppamisega, et täita iseenda keset, seda kohta, kus õnn peaks asuma.

Kuna rottide suur kinnisidee on leida õnn, siis alustavad nad oma raskelt teenitud raha raiskamist asjadele. Peale kottideviisi uute kaupade ostlemist, heidab üks rottidest kõik oma ostud kõrvale ja ootab järjekorras, et “Musta reede” sooduskaupade müük algaks.

Niipea kui uks avaneb, algab suur hullus. Rotid lömastuvad üksteise otsas, jäsemed ja kaubad igale poole laiali lendamas. Kui see odavmüük on läbi, siis üks rottidest, kes riskis eluga, et võita televiisor, lahkub poest selleks, et osta järgmine aare: uus auto.

Kuniks vapper rott kruiisib oma uues läikivas masinas, saavutab ta ajutise õnnetunde. Aga lõpuks jõuab ta liiklusesse – reaalsusesse, mis teda kinni püüab, ja hakkab mõistma midagi häirivat: et ta ei ole vaba. Veelgi enam on see osa süsteemist, mida nimetatakse tarbimisühiskonnaks.

Filmi õpetlik sisu on, et õnne ei saa kunagi asjade ostmisest või tabimisest.

Vaata, mis rotiga juhtub selles mõtlemapanevas, mõneti õpetlikus videos:

Allikas: Ewao.com

Tõlkis: Triin Katriin

Seotud