30 äädika kasutamisvõimalust koduses majapidamises

Viska korraks tähelepanelik pilk kappi, kus hoiad kodukemikaale. Kui sellest kapist vaatab sulle vastu terve plejaad värvilisi plastpotsikuid ja -totsikuid, millest heal juhul vaid paari kuus korra kasutad ja ülejäänute funktsiooni oled juba ammuilma sootuks unustanud, siis järgnev lugu on mõeldud just Sulle!

Ükski üleshaibitud keemiline puhastusaine ei ole ühtaegu nii odav, multifunktsionaalne ja loodussõbralik, kui seda on moodsa puhastuskeemia kampaaniate ajupesus köögikapi nurka unustatud pudel äädikat, vahendab Bioneer.ee. Proovige ise järele!

10 000 aastat on seda kääritatud alkoholi kasutatud sajal erineval viisil. Babüloonlased avastasid selle säilitavad omadused, roomlased aga jõid seda, kreeklased marineerisid selles köögivilja ja liha ning Ameerika kodusõja ajal ravisid sõdurid sellega skorbuuti. See parandab haavu, puhastab klaasi ning eemaldab katlakivi ja rasva.
Järgnevates retseptides on kasutatud ainult tööstuslikku (värvitut) äädikat, mitte õuna- või veiniäädikat. Retseptides on enamasti kasutatud viieprotsendilist äädikat.
Kui oled kord juba mõistnud selle kasulikkust, tahad seda ilmselt vaatide kaupa varuks hankida!

1. Aknad
Valmista lahus ühest osast äädikast (5%) ja ühest osast soojast veest. Vala pihustisse ja piserda klaasile. Hõõru klaas pehme lapiga puhtaks, seejärel poleeri kortsutatud ajalehega.

2. Aurutriikraud
Katlakivi eemaldamiseks aurutriikrauast sega võrdsetes kogustes äädikat (5%) ja destilleeritud vett ning täida sellega veemahuti. Kuumuta triikrauda 5 minutit, seejärel vajuta aurunuppu riidetüki kohal, et mahutist eralduks katlakivi. Kui triikraud on jahtunud, vala lahus välja. Loputa mahuti korralikult.

3. Deodorandiplekid
Deodorandiplekkide eemaldamiseks värvilistelt riietelt hõõru neid äädikasse (5%) kastetud pehme lapiga ja pese nagu tavaliselt.

4. Kala
Leota kala enne aurutamist, keetimist või küpsetamist pool tundi äädika (5%) lahuses. See ei lase lihal mureneda ning muudab selle suussulavaks ja magusaks. Loputa kala enne toiduvalmistamist külma veega.

5. Kanalisatsioonitorud
Kanalisatsioonitoru haisu vastu vala torusse tassitäis äädikat (30%) ja lase pool tundi seista, seejärel loputa külma voolava veega. Veel põhjalikumalt puhastab äädika ja sooda segu. Puista torusse 2 sl soodat, seejärel vala ½ tassi äädikat (30%), jäta ained kahekümneks minutiks mullitama. Lõpuks lase külmal veel minut aega joosta.

6. Kanga värvimine
Kangast värvides lisa viimasele loputusveele 1 tl äädikat, mis aitab kaasa värvide püsimisele.

7. Kartulid
Kooritud kartulid püsivad kauem valged, kui lisada vette, milles neid hoiad, 1 tl äädikat (5%).

8. Katlakivi dušiotsikul
Kui dušiotsik on katlakivist ummistunud, leota seda kausis, milles on üks osa äädikat (5%) ja kolm osa vett. Kontrolli 30 minuti pärast ja loputa puhta külma vee all.

9. Katlakivi kraanidel
Katlakivi eemaldamiseks kraanidelt leota froteelappi äädikas (30%), seejärel mässi ümber kraani ja katlakivikoorikuga kohtade. Lase pool tundi seista, seejärel loputa puhtaks.

10. Keedetud munad
Lisa keeduvette sorts soola või äädikat (5%), et muna keetmise ajal koorest välja ei lekkiks.

11. Külmikud
Puhasta külmikut seest lahusega, mis on valmistatud võrdsest osast äädikast (5%) ja veest.

12. Lõikelilled
Lõikelilled püsivad kauem värsked, kui lisad lillevette 2 tl suhkrut ja 2 sl äädikat (5%). Kärbi varsi ja vaheta vett iga viie päeva tagant.

13. Läppunud hais
Läppunud haisu eemaldamiseks küpsisepurgist või võileivakarbist kasta värske leiva viil äädikat (5%) ja lase karbis öö otsa seista.

14. Messing, vask ja tinasulam
Tõhusa poleerimisvahendi saamiseks sega 1 tl soola ja 1 tass äädikat (5%), lisades pasta valmistamiseks piisavas koguses jahu. Kata ese pastaga ja lase 15 minutit seista. Pese pasta sooja veega maha ning poleeri pehme kuiva lapiga.

15. Nahk
Sega üks osa äädikat (5%) kahe osa linaseemneõliga, seejärel hõõru lahus pehme lapi abil nahka. Poleeri puhta lapiga. Katseta enne varjatud kohal.

16. Plekid pliidiplaadil
Sega üks osa äädikat (5%) ühe osa soolaga ja kuumuta madalal kuumusel väikeses potis. Hõõru lahust plekkide eemaldamiseks külmale pliidiplaadile. Pühi niiske lapiga puhtaks.

17. Puidust lõikelaud
Äädikas (5%) või sidrunimahl puhastab ja desinfitseerib puidust lõikelaudu ning eemaldab neilt toidulõhnad. Puidust lõikelauad on loomulikult hügieenilisemad ja keskkonnasõbralikumad kui plastist lõikelauad.

18. Putukad
Kui oled hädas putukatega (majasoomukad, sipelgad vms), pühi köögipindu äädikaga (5%). See peletab putukad ja desinfitseerib pinnad.

19. Puuviljaplekid kätel
Puhasta puuviljaplekilisi käsi lahjendamata äädikaga (5%).

20. Põletusplekid
Hõõru kangasse pehme lapi abil äädikat (5%), seejärel loputa veega. Katseta enne varjatud kohal.

21. Roosteplekid
Eemalda roosteplekid õrnadelt kangastelt äädika (5%) ja kuuma vee seguga. Tupsuta plekki õrnalt lahuses immutatud puhta lapiga, kuni rooste on eemaldunud. Teine traditsiooniline rooste- või tindiplekkide eemaldamise meetod õrnadelt kangastelt on leotada eset keedetud rabarberi mahlas, seejärel loputa puhtas soojas vees.

22. Suitsuhais

Sigari- ja sigaretisuitsu haisu eemaldamiseks jäta ööseks tuppa alustass äädikaga (5%).

23. Tekid
Villaste või puuvillaste tekkide pesemisel lisa loputustsükli ajaks tassitäis äädikat (5%). See muudab tekid pehmeks, kohevaks ja eemaldab seebijäägid.
24. Titeriided
Titeriiete värskendamiseks lisa viimase loputustsükli ajaks pesumasina loputusvahendi lahtrisse tassitäis äädikast (5%). See lagundab riietelt kusihappe- ja seebijäägid, jättes need pehmeks ja värskeks. Võid samamoodi elustada ka kulunud kangaid.
25. Toidulõhnad
Toidulõhnade eemaldamiseks köögist kuumuta potis 5 minutit äädikat (5%).

26. Plekid tualetipotil
Tualetipoti värskendamiseks ja kangekaelsete plekkide eemaldamiseks piserda potti äädikat (30%) ja harja puhtaks. Vajaduse korral lase enne öö läbi seista.

27. Plekid vaibal
Kuivata vedelik võimalikult kiiresti köögirätikuga. Pleki eemaldamiseks sega 1 tl nõudepesuvedelikku 1 tl äädikaga (5%), mis on lahustatud tublis pooles liitris leiges vees. Tupsuta lahust plekile pehme lapiga ja hõõru õrnalt. Loputa sooja veega ja tupsuta kuivaks.

28. Värske köögivilja loputamine
Salati ja köögivilja värskendamiseks või poest ostetud tööstuslikult toodetud värske köögivilja puhastamiseks kemikaalijääkidest leota neid külmas vees, millesse on lisatud 2 sl äädikat (5%). Pärast leotamist loputa.

29. Värvipintslid
Kõvaks kuivanud pintslite pehmendamiseks leota nende harjaseid soojas äädikas (5%). Loputa enne kasutamist puhtas seebivees.

30. Värvitud seinad ja nikerdused
Valmista lahus kahest osast äädikast (5%), ühest osast soodast ja kolmest osast soojast veest. Kasta pehme lapp lahusesse ning pühi sellega pindadelt mustus. Seejärel loputa puhta veega.

Algallikas: Christina Strutt “Loodussõbralik majapidamine”, 2009, kirjastus Varrak

Allikas: Bioneer.ee

Seotud