10 viisi kuidas sünnitoetaja kaasamine toetab sündi ja võib muuta kogu edasist elu

Sünd on iga inimese elu üks olulisemaid verstaposte. On päris loogiline, et see peaks olema turvaline ja toetatud. Vanadel aegadel on naistel lisaks ämmaemandale olnud abiks sünnitoetajad, doulad, kelle eesmärk ongi olnud ennekõike sünni kui kogemuse toetamine.

Sõna “doula” tuleb iidsest Kreekast, viitab naisele, kes on teenimises, seega on doula koolitatud ja kogemustega professionaal, kes pakub füüsilist, emotsionaalset ja informatiivset tuge naisele raseduse, sünnituse ja sünnitusjärgsel ajal.

Lapse ootamine ja sünd on imeline sündmus, mis väärib teadliku toetuse kohalolu. See pole sugugi ainult füüsiline toiming. Sellest, milline on sünd, saab alus lapse tulevaseks eluks. Sellest, milline on sünnikogemus, saab märk naise kogu edasisele eluteele.

Vaadates tagasi vaid veidi rohkem kui veerand sajandit, on tänapäeval lapseootel naistele võimalik külluslik toetus. Meil on võimalus osaleda erinevatel seminaridel, loengutel, töötubades, osta erinevaid kaupu ja teenuseid. Meil on võimalik ammutada suuri teadmisi raamatutest ja interneti avarustest, jagada oma mõtteid ja küsida nõu kogenud naistelt. Meil on võimalik võimelda, tantsida, mediteerida – seda kõike selleks, et rasedus kulgeks rahulikult, tita tunneks end hästi ja sünnitus oleks pehme ja loomulik. Kuid selle külluse kõrval on ka olemas ka pahupool – eksimine kõigeteadmisse ja kaugenemine sellest, mis on juba teada.

On loomulikult oluline pöörata tähelepanu tervislikele eluviisidele ning vältida füüsilisi riske nagu alkoholi tarbimine, suitsetamine ja ebavajalike ravimite tarvitamine, kuid see on ainult väike osa sellest, mis loob aluse terve ja tervikliku beebi arengule. Lisaks eelnevale on veel palju asjaolusid nagu allasurutud ja väljendamata tunded, madal enesehinnang, vähene toimetulek stressiga ja oma lapsega mitte suhtlemine – kõiki neid omadusi annab endas arendada ning muuta selliselt, et need toetaksid sind ja last igal hetkel. Doula ülesandeks ongi tuua naine koju iseendasse – julgustada naises elavat ürgnaist tulema esile ja täitma oma ülesannet.

Tänapäeva inforikkas ühiskonnas on naistel enamasti keeruline jääda sellisel viisil kohale läbi terve raseduse, sünnituse ja lapsevanemaks olemise – segavat infot, ka hirmutavat teavet ja lugusid on ümberringi liikumas palju. Samas näitab kogemus, et mida rohkem ja järjepidavam on olemasolev kvaliteetne teadlik toetus, seda enam kinnistub ka peres teadlik nägemus sellise uue elu loomisest, mis pakub rõõmu ja rahulolu.

Nii ongi sünnitoetaja kaasamisel sinu elu suures muutuses mitmeid positiivseid mõjusid:

1. Sul on suurem tõenäosus sünnitada loomulikult, ilma keisrilõike ja ravimiteta

On hämmastav, kui palju on neid naisi, kes on varem sünnitanud keisriga, kes on ise sündinud keisrilõike abil või kellel on nii suur hirm, et eelistavad keisrilõiget. Neid kõiki saab doula aidata. Ükskõik milline on põhjus, siis seda on võimalik tervendada ja muuta nii, et naine saaks sünnitada loomulikul ja pehmel viisil. Sünnitoetaja roll siin on toetada naist nende hirmude vabastamisel ja turvatunde hoidmisel läbi terve sünnituse.

2. Sünnitoetaja toetab sellist sündi, mida SINA tahad

Kohtumised enne sünnitust on siinkohal olulised. Sünnitoetaja vastutus on endale selgeks teha, millist kogemust naine ootab, milline on võimalik toetus, mida pakkuda selle kogemuse saamiseks. Loomulikult ei saa sünnitoetaja anda garantiid, et naine saab just sellise kogemuse, kuid kindlasti teab sünnitoetaja mitmeid võimalusi, kuidas liikuda sellise kogemuse poole. Siin on abiks sünniplaani koostamine, mis aitab kirja panna pere soove ja vajadusi nii, et see oleks ka haiglas mõistetav ja selge. Seega saab sünnitoetaja hoida ka fookust sel plaanil, kui sünnitaval perekonnal endal on suure ärevusega oma soovid sootuks meelest läinud.

3. Sünnitoetaja pakub füüsilist tuge

Sünnitoetaja on kindlasti teadlik erinevatest abistavatest tegevustest ja looduslikest vahenditest, mis aitavad toime tulla sünnituse erinevate faasidega. Vajadusel masseerib, silitab, hoiab tähelepanu hingamisel ja lõdvestumisel. Sünnituse ajal on naine väga tugevalt ühendatud oma kehaga ning teab sisemiselt, mida on vaja teha selleks, et tunda end hästi. Sünnitoetaja rolliks on siin sellise keskkonna loomine, kus naine saab minna sügavale enda tajumise ja kehale järgnemise protsessi, valida asendeid intuitiivselt, toetudes instinktidele.

4. Sünnitoetaja pakub emotsionaalset tuge

Sünnitoetaja üheks oluliseks rolliks on hoida kõrgemat mõtet ja teha kõik endast olenev, et keskkond oleks stressi ja pinge vaba. Selleks kasutavad sünnitoetajad julgustavaid sõnu ja kinnitusi (afirmatsioone).

5. Sünnitoetaja aitab toime tulla ootamatustega

Pole vahet, kas sünnitada kodus või haiglas, ootamatusi võib ette tulla igasuguseid igal pool. Sünnitoetaja oskab nende ilmnemisel aeglustuda ja teha ruumi füüsilist ja emotsionaalset, et vastata olukordadele nii, et see oleks edasiviiv ja rahuldust pakkuv. Kui sünnitus ei ole olnud päris nii kiire või kerge, nagu soovitud, on võimalus ka sellesse olukorda lõdvestuda ja seda aktsepteerida.

6. Sünnitoetaja mõistab naise kogemust

Vaid naine teab, mida tähendab kanda oma kehas last ning lubada tal läbi enda sündida. Selle naiseliku väe ja tarkusega ühendatud sünnitoetaja suudab mõista naist sellisel tasemel, mida pole võimalik hästi sõnadesse panna ja mida näiteks sünni juures olev tulevane isa teha ei saa. Ürgse naiseliku väe ühendus on midagi, millel võib mõne naise jaoks olla määrav mõju lõdvestumisele ja ülendatuse kogemisele.

7. Sünnitoetaja toetab meest

Mehed on suurepärased toetajad oma naisele, kui nad on ise toetatud ja hoitud. Kogemus näitab, et mehed osalevad ja tunnevad end kindlamini sünnitoetaja juuresolekul – siis jagub kellegil tähelepanu ka tulevase isa jaoks. Sünnitoetaja hoiab oma fookuses, et sünnitus on naise-mehe-lapse ühise armastuse kulminatsioon ja toetab igati selle koostöö toimimist. Sünnitus on sensuaalne ja seksuaalne toiming – mida rohkem lubatakse intiimsusel ja lähedusel toimuda, seda ekstaatilisem on ka ühise loomingu kogemus.

8. Sünnitoetaja toetab last

Sünnitoetaja on teadlik sellest, et laps on teadvel ja osalemas kõiges, mis on toimumas. Muidugi on laps toetatud läbi selle, et ema ja isa on toetatud, aga siin on veel midagi muudki. Sünnitoetaja võib tabada end sünnituse ajal tihti lapsega suhtlemast ja uurimast, kuidas tal läheb. Samuti on sünnitoetaja see, kes vaatab, et lapsele ei paistaks peale sündimist näkku ere valgus ja hääled oleksid tema kõrvadele pehmed.

9. Sünnitoetaja on algusest lõpuni sinuga

Sünnitoetaja roll algab juba raseduse ajal ja kestab ka peale sünnitust mõnda aega. Sünnituse ajal on aga sünnitoetaja vaid sinuga – ta ei räägi vahepeal kolleegidega juttu, ei istu puhkeruumis ega loe telefonist uudiseid. Ta on sinu lähedal, sinuga koos ja seetõttu märkamas ja vastamas kõikidele su vajadustele ja soovidele. Samuti ei vahetu üks sünnitoetaja teise vastu vaid seesama üks inimene on sinuga läbi terve protsessi.

10. Sünnitoetaja on sinuga ka peale sündi

Sünnitoetaja roll ei lõppe sünnitusega vaid jätkub ka peale seda imelist sündmust. Sünnitoetaja toetab ka esimese imetamise toimumist ja sünnitusjärgseid protseduure. Tavaliselt lahkub sünnitoetaja peale seda, kui laps on saanud oma esimese toidukorra, kõik asjatoimetused on tehtud ja pere saab jääda puhkama. Uuesti läheb sünnitoetaja pere juurde ca 12 tundi peale sünnitust, viies emale kosutava joogi. Sellest kohtumisest selgub ka edasine toetuse vajadus. Tihti külastab doula pere veel ka kolmandal päeval ja siis juba hiljem vastavalt kokkuleppele. Olukordi on erinevaid ja just esimese lapse puhul võib olla vajadus rohkema toetuse järele. Doula on reeglina kättesaadav ka 24 h peale sünnitust, et vastata tekkinud küsimustele.

Kõiki neid oskusi ja omadusi on võimalik endas arendada läbi enesearengu ja praktika. Ainult ennast mõistes on võimalik avada ennast ka teiste mõistmisele. Piisab vaid tahtest ja Sa hakkad mõistma.

Sellepärast olemegi loonud koos Põlistarkuste ja Rahvaravi Kooliga õppeprogrammi, mis võimaldaks soovijatel kasvada sünnitoetajaks – on see sünd siis füüsiline laps või mõni projekt – teadlikult toetada on võimalik igasuguseid sünde. Sündimise viis ja selle juures olev teadlikkus mõjutab inimese kogu järgneva elu kvaliteeti ja seeläbi mõjutab ja kujundab kogu ühiskonna kvaliteeti, mis teeb doulade rolli asendamatuks osaks kogu ühiskonna arengust.

Autor: Karita Mikko

Sellest sügisest on esmakordselt Eestis võimalik õppida pere- ja sünnitoetajaks – doulaks. Aastase õppeprogrammiga saab tutvuda kodulehel www.tarkustekool.ee

Kuula Karita Mikkot rääkimas lähemalt doulandusest Raadio 2 saates “Hallo, Kosmos!”

Seotud