Sinu regulaarsed valikud, kas nad on loomuse või kasvatuse tulemused

Kui sul on tahtejõudu ja motivatsiooni, võtab harjumuste murdmine umbes 12 kuni 20 päeva kirjutavad Judi James ja James Moore oma raamatus SINU KOOD: Mida su harjumused sinu kohta reedavad (väljaandja AS Eesti Ajalehed)

On kerge (ja laisk) eeldada, nagu oleksid valikud midagi geenidega ette­määratut; et asjad, mida sa armastad või ei armasta, on selline sinu isik­susele omane osa, mille üle sul pole kontrolli; teisisõnu, et sul pole vali­kut oma valikute osas! Kuid valikud on vahelduvad ja suhteliselt kergesti muudetavad. Esimene samm on vaadelda sinu käesolevat imagot ja otsus­tada, kas see esindab sellist SINA, mida sa teistele näidata tahad.

Kui sul on tahtejõudu ja motivatsiooni, võtab harjumuste murdmine umbes 12 kuni 20 päeva. Paned alati tee sisse suhkrut? Proovides esi­mest korda suhkruta teed, maitseb see eemaletõukavalt, pannes võib-olla isegi õlgu väristama ning grimassitama ehk neid vastikuse ja kõrvaleheit­mise signaale väljastama, mida loomad tavaliselt mürgiste ainete puhul kasutavad. Kuid veidi püsivust ja iga joodud tassiga muutub magustamata tee maitse vähem vastumeelseks. Umbes 20 tassi pärast oled jõudnud akt­septeerimise staadiumisse, mis tähendab, et nüüd kutsuks need vastikus­tunde sümptomid esile hoopis suhkru lisamine teele.

Isegi tugevad meeldumused ja vastumeelsused on üsna kergesti või­detavad ning saanud sellega hakkama, võid avastada, et oled oma isiksuses mõne uue tahu valla päästnud. Kui kellelegi teisele midagi meeldib, siis pole olemas pea ühtegi konkreetset põhjust, miks see ka sulle ei peaks meeldima. Ainsana saavad selle reegli vastu ellujäämisreaktsioonil põhi­nevad instinktiivsed vastumeelsused, nagu vastumeelsus valu või kõva müra suhtes. Enam-vähem kõik muu on sinu kätes, kui sa vaid suudad oma uskumuste süsteemist mööda minna.

Niisiis võivad su valikud ja maitsed küll tohutult palju sinu olemusest paljastada, kuid pole ühtki põhjust, miks neid harjumusi mitte muuta, et esitleda end moel, mis su ellu rohkem kordaminekuid tooks.

 

Seotud