Dalai-laama õpetusi Riias saab jälgida internetiülekandes

Tema Pühadus XIV dalai-laama annab Riias esmaspäeval, 10. ja teisipäeval, 11. oktoobril õpetusi, mida saab jälgida ka otseülekandena internetist. Dalai-laama kõneleb peamiselt tiibeti keeles, aga õpetustele tehakse ka eestikeelne tõlge.

See on teine kord, mil Baltikum saab osa Nobeli rahupreemia laureaadi budistlikest õpetustest, esimest korda käis dalai-laama Riias õpetusi andmas aastal 2014.

Internetiülekande ajakava Eesti aja järgi esmaspäeval ja teisipäeval:

9.30 ‒ 11.30
13.00 ‒ 15.00

Jälgi Tema Pühaduse õpetusi eestikeelse tõlkega Buddha sõnu, miks arvata, et budistlik õpetus on tõene? On tähelepanuväärne, et Dharmakirti ehitab siin oma vastuse üles tuginedes budistlikust usust ja pühakirjast sõltumatutele arutluskäikudele ning kummutades võimalikud kahtlused ja vastuväited. Seejuures tuleb Dharmakirtil ühtpidi põhjendada, et on olemas eelmised ja järgmised elud, et virgumine on tõepoolest võimalik ning kehtivad neli õilsat tõde. Teistpidi on tal aga vaja näidata, et just Buddha on virgumise teed käies eesmärgile jõudnud ning seetõttu täiesti usaldusväärne õpetaja.

Kõnealune traktaat on tiibeti budistlikus kloostrihariduses üks võtmetekste. Selle ülejäänud peatükid selgitavad loogikat, tunnetusteooriat ja korrektse väitluse pidamist. Ka tänapäeva tiibeti õpetajad viitavad “Pramanavarttikale” tihti, sest siit leiab argumenteeritud aluse budistliku maailmavaate paljudele aspektidele.

Rahu ja kaastunde saadik

Tema Pühadus XIV dalai-laama Tenzin Gyatso sündis 6. juulil 1935. aastal talupoja peres Tiibeti kirdeosas Amdos, Taksteri külas. Tema sünninimi oli Lhamo Dhondrub. Kaheaastaselt läbis ta katsed, mille põhjal ta tunnistati XIII dalai-laama Thupten Gyatso taaskehastuseks, pälvis dalai-laama tiitli ning sai nimeks Jetsun Jamphel Ngawang Lobsang Yeshe Tenzin Gyatso (lühendatult Tenzin Gyatso). Dalai-laama on geluki (kollasemütsiliste) koolkonna eestseisja, keda peetakse Tiibeti budismis kõrgeimaks vaimulikuks juhiks, bodhisattva Avalokitešvara reinkarnatsiooniks.

Tema Pühadus XIV dalai-laama Tenzin Gyatso on külastanud Eestit varasemalt kolmel korral, budistlikke õpetusi on ta aga andnud vaid korra Baltikumis, 2014. aasta maikuus Riias. Kuigi dalai-laama on loobunud vabatahtlikult oma poliitilisest võimust, on lisaks usujuhi positsioonile Nobeli rahupreemia laureaadist kujunenud maailma eetilise poliitika võrdkuju. Kommunistlik Hiina Rahvavabariik anastas ja okupeeris Tiibeti 1950. aastal. Dalai-laama põgenes 1959. aastal oma kodumaalt ning on sestpeale elanud Indias paguluses.

Loe ka lugu Dalai-laama: vägivald on iganenud nähtus, käes on dialoogi sajand Tema Pühaduse esmakordsest budistliku õpetuse andmiselt Riias aastal 2014.

Jälgi dalai-laama õpetusi Riiast otseülekandena koos eestikeelse tõlkega siit: http://lv.dalailama.ru/online-2016-ee.php